Mistrzostwa Austrii: S.Rettenegger i Hirner mistrzami kraju!

przez Zofia Hunkiewicz

Za nami mistrzostwa Austrii na skoczni normalnej. Czwartkowy czempionat odbył się w Eisenerz na obiekcie Erzbergschanzen (HS-109). Następnie kobiety mierzyły się ze sobą na 5-cio kilometrowym dystansie, zaś mężczyźni na 10. W rezultacie po złote medale sięgnęli Stefan Rettenegger i Lisa Hirner.

Stefan Rettenegger, fot. Instagram: @stefanrettenegger

Mężczyźni

W przeciwieństwie do poprzedniego roku, w tym zadecydowano od rozpoczęcia czempionatu na normalnym obiekcie. Warto wspomnieć, iż do zawodów nie zostali zgłoszeni tacy zawodnicy jak Johannes Lamparter, Mario Seidl, Andreas Gfrerer i David Liegl. Dodatkowo w czwartek nie śledziliśmy poczynań takich dwuboistów jak Christian Deuschl, Kenji Grossegger, Sebastian Brandner i Thomas Rettenegger. Odnotowali oni bowiem nieobecność, mimo widniejącego nazwiska na liście.

Po serii skoków, na przód wysunął się Franz-Josef Rehrl. Zawodnik klubu WSV Ramsau oddał najdłuższą, bowiem 105-metrową próbę. Austriak zachował 38-sekundową przewagę nad Florianem Kolbem (101.5 m). Trzeci rezultat wywalczył Stefan Rettenegger (96.5; +0:52), zaś czwarty Manuel Einkemmer (97.5 m; +0:54). Jako piąty skończył mistrz świata juniorów Paul Walcher (99.5 m; +0:55).

Ostatecznie, po pokonaniu dziesięciu kilometrów i przecięciu mety, mistrzem Austrii został Stefan Rettenegger. Medalista zameldował się na finiszu w czasie 27:24.5 minut, ponadto osiągając najlepszy czas biegu. Tracąc cztery sekundy, wicemistrzem został lider po serii skoków – Franz-Josef Rehrl. Najniższy stopień na podium padł łupem Manuela Einkemmera (+0:08.6).

Czwarty wynik, z 53-sekundową stratą zajął Florian Kolb, zaś piąty srebrny medalista poprzednich zmagań na normalnym obiekcie – Martin Fritz (+0:58.8). Jako kolejni, uzyskując już ponad minutę straty plasowali się Lukas Greiderer (+1:02.1) oraz Paul Walcher (+1:03.1). W czasie poniżej dwóch minut, na mecie zjawił się także mistrz z ubiegłego roku – Fabio Obermeyr (+1:52.5). Czołówkę zamknęli Maximilian Slamik (+2:56.7) i Severin Reiter (+2:57.2).

Warto odnotować także nieobecność Christopha Birnbachera i Nico Rathgeba podczas wyścigu.

źródło: ewoxx.com

Kobiety

Do rywalizacji przystąpiło osiem dwuboistek. Jednakże wśród nich zabrakło Annaleny Slamik. Austriaczka nie została zgłoszona do mistrzostw.

Po pierwszej części zmagań, liderką na półmetku została Lisa Hirner. Reprezentantka klubu SC Erzbergland po 94-metrowym skoku pozostawiła po sobie ponad półtoraminutową przewagę. Drugi rezultat osiągnęła Claudia Purker, lądująca na 87-metrze. Austriaczka górowała nad trzecią Kathariną Gruber (81 m) o 45 sekund. Jako następne plasowały się Clara Mentil (80.5 m; +2:28) i Anna-Sophia Gredler (75.5 m; +3:09).

Lisa Hirner, fot. GEPA

Wśród kobiet, swój medal obroniła Lisa Hirner. Austriaczka przebiegła 5-cio kilometrowy dystans w czasie 14:10.5 minut. Walka o kolejne pozycje toczyła się do końca, jednak ostatecznie to złota medalistka poprzednich mistrzostw – Claudia Purker (+2:05.6) wyprzedziła Katharinę Gruber (+2:08.9).

Z prawie 3-minutową stratą na finiszu zameldowała się Anna-Sophia Gredler. Piąte miejsce zajęła Clara Mentil (+3:06.2), zaś kolejne wyniki uzyskiwały reprezentantki klubu SC Erzbergland – Julia Schmidt (+3:41.7), Eva Hubinger (+4:11.8) i Laura Pletz (+4:21.9). Warto odnotować, iż ostatnia wymieniona osiągnęła najlepszy czas wyścigu.

Do biegu nie przystąpiła natomiast Anja Rathgeb.

źródło: informacja własna, ewoxx.com