Mistrzostwa Estonii: Aigro, Pastarus oraz Bendi triumfują!

W Otepää na skoczni Tehvandi (HS97) odbyły się krajowe mistrzostwa Estonii w skokach narciarskich. Zmagania przeprowadzono w trzech kategoriach wiekowych. W efekcie po tytuł mistrzowski sięgnął Artti Aigro, Karel Pastarus oraz Annemarii Bendi. Wśród medalistów znalazła się także dziesięcioletnia zawodniczka.

Artti Aigro, fot. Martyna Okrzesik

Konkurs mężczyzn

W zmaganiach mężczyzn wystartowało 9 zawodników. Na półmetku rywalizacji, na czele plasował się Martti Nomme. 30-latek poszybował na odległość 94.5 metra. O zaledwie jeden punkt za nim sklasyfikowany został Artti Aigro, który wylądował pół metra dalej. Trzecią pozycję zajmował Kevin Maltsev (93.5 m), natomiast kolejne dwa miejsca wywalczyli juniorzy – Kaimar Vagul (91 m) oraz Andero Kapp (86.5 m).

źródło: live.kjump.no

Ostatecznie po tytuł mistrzowski sięgnął Artti Aigro. Estończyk poszybował na odległość 99.5 metra i tym samym zapewnił sobie pewny triumf, o aż 20.5 punktu. Przypomnijmy, że przed rokiem także zwyciężył Aigro. Srebrny krążek krajowego czempionatu wywalczył emerytowany Martti Nomme (91.5 m), natomiast na najniższym stopniu podium stanął Kevin Maltsev (91 m). Tuż za czołową trójką, ze stratą 34.5 punktu, znalazł się Kaimar Vagul. Wynik dający miejsce w najlepszej piątce uzyskał także Markkus Alter (86.5 m). Zmagania przeprowadzono z belki numer 8.

Konkurs kobiet

W kategorii kobiet wystartowały dwie zawodniczki. Po zwycięstwo sięgnęła 22-letnia Annemarii Bendi, która uzyskała odległość 67 oraz 64.5 metra. Na drugim miejscu uplasowała się Mari Liiv (37 & 35 m), która ma zaledwie dziesięć lat! Kobiety startowały z 17. poziomu najazdu.

Konkurs mężczyzn U16

W kategorii mężczyzn do lat 16, wystartowało 13 zawodników. Na prowadzeniu po pierwszej serii ocenianej, plasował się Karel Pastarus (96.5 m). O zaledwie pół punktu za nim sklasyfikowany został Ruubert Teder (95.5 m), natomiast trzeci wywalczył Fin Kristian Jussilainen (92 m).

Ostatecznie czołowa trójka pozostała bez zmian. Pastarus pewnie zwyciężył konkurs, szybując na 98 metr. Sklasyfikowany na drugiej pozycji Ruubert Teder oddał skok na 92 metr, natomiast Jussilainen wylądował na 84 metrze. Czołową piątkę dopełnili Markus Pungar oraz Tuukka Hertman. Obowiązywała 17. platforma startowa.

źródło informacji: informacja własna