Artti Aigro

przez Małgosia Mikulska

Artti Aigro to jeden z nielicznych skoczków narciarskich z Estonii, którego możemy obserwować na arenie międzynarodowej. Ostatnio na naszej stronie opublikowaliśmy z nim wywiad, który możecie przeczytać tutaj. Dzisiaj zapraszamy do zapoznania się z sylwetką tego zawodnika.

Artti Aigro, fot. fot. Małgorzata Mikulska

Artti Aigro urodził się 29 sierpnia 1999 roku w Otepaa w Estonii. Z narciarstwem związany był od małego, za sprawą swojego ojca Kaleva Aigro, który był kombinatorem norweskim. Artti spróbował swoich sił w skokach zaledwie w wieku 4 lat i niedługo potem wstąpił do klubu SK Otepaa, który reprezentuje do dziś. Jest wielokrotnym medalistą mistrzostw Estonii.

Początki kariery

Na arenie międzynarodowej Artti Aigro zadebiutował 1 sierpnia 2013 roku w Kuopio podczas zawodów FIS Cup. 14 sierpnia 2014 roku udało mu się zdobyć pierwsze punkty w ramach tego cyklu. Dwa dni później zdobył także debiutanckie punkty Letniego Pucharu Kontynentalnego. Przez kolejne dwa lata startował w w zawodach międzynarodowych bez powodzenia, sporadycznie zajmując miejsca w czołowej trzydziestce.

W 2017 roku po raz pierwszy zmierzył się ze światową czołówką w Letnim Grand Prix. W trakcie zawodów w Czajkowskim, dzięki zajęciu 29. miejsca punktował po raz pierwszy.

Jego debiut w Pucharze Świata miał miejsce 17 listopada 2017 roku podczas inauguracji sezonu w Wiśle, gdzie jednak nie zdołał przebrnąć przez kwalifikacje. Sztuka ta udała mu się po raz pierwszy miesiąc później w czasie zawodów w Titisee-Neustadt, gdzie zajął 50. pozycję.

Brał także udział w Mistrzostwach Świata Juniorów w Kanderstegu w Szwajcarii, gdzie wywalczył 26. lokatę.

W 2018 roku został nominowany do estońskiej kadry narodowej na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu. Na skoczni normalnej nie zakwalifikował się do konkursu, natomiast na skoczni dużej był 48.

Sezony 2018/2019 i 2019/2020

Kolejny sezon był przełomowy w karierze Arttiego Aigro. 25 listopada 2018 roku podczas zawodów w fińskiej Ruce udało mu się wywalczyć premierowe punkty Pucharu Świata. Wydarzenie to do dziś wspomina jako jedno z najlepszych wspomnień związanych ze skokami o czym możecie przeczytać w wywiadzie, jaki udzielił naszej redakcji.

Po tym wydarzeniu nie startował w zawodach Pucharu Świata, jednak kilkukrotnie zajmował miejsca w czołowej dziesiątce Pucharu Kontynentalnego. W styczniu 2019 roku po raz ostatni wziął udział w Mistrzostwach Świata Juniorów, gdzie udało mu się zająć 9. pozycję. Wystartował także w seniorskich Mistrzostwach Świata w Seefeld, gdzie uplasował się w piątej dziesiątce.

W kolejnym sezonie udało mu się zapunktować w Pucharze Świata dwa razy. Zajął 25. miejsce w Saporro, a także 26. w konkursie lotów narciarskich na skoczni w Kulm.

Artti Aigro, fot. Martyna Okrzesik

Sezon 2020/2021

W trudnym covidowym sezonie Arrti Aigro rozpoczął treningi razem z kadrą Finlandii. Zaowocowało to jego stałą obecnością w Pucharze Świata, gdzie siedmiokrotnie zdobywał punkty. Jego najwyższa lokata w tamtym czasie to 14 miejsce uzyskane podczas zawodów w Ruce. Dzięki zdobytym punktom zajął jak dotychczas najlepsze, 43. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Wystąpił także zarówno na Mistrzostwach Świata w Lotach jak i na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym. Na obu tych imprezach udało mu się wywalczyć 25. pozycję.

Artti Aigro na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, źródło: instagram.com/arttiaigro

Sezon 2021/2022

Pierwsze sukcesy przyszły już w sezonie letnim. Wtedy to Aigro po raz pierwszy stanął na podium Pucharu Kontynentalnego, dzięki zajęciu 3 miejsca w Bischofshofen. W sezonie zimowym regularnie startował w Pucharze Świata, jednak jedynie cztery razy udało mu się zdobyć punkty.

Wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, podczas których zakwalifikował się do obu konkursów. Na skoczni normalnej uplasował się na 34 pozycji, natomiast na skoczni dużej zajął miejsce 30.

Pod koniec sezonu odbyły się również Mistrzostwa Świata w Lotach, gdzie Artti zajął 19. lokatę.

Sezon 2022/2023

Artti Aigro w sezonie letnim zdobywał punkty zarówno w Letnim Grand Prix jak i w Pucharze Kontynentalnym. W Pucharze Świata do drugiej serii wchodził siedmiokrotnie, a jego najlepsze miejsce w tym sezonie to 22. uzyskane w trakcie zawodów w Lahti. W czasie Mistrzostw Świata w Planicy na skoczni normalnej wywalczył 17. lokatę, natomiast podczas zawodów na skoczni dużej nie uzyskał awansu do serii finałowej. Sezon ukończył na 49 miejscu.

Wiosną 2023 roku Artti Aigro ogłosił zakończenie trzyletniej współpracy z fińską kadrą. W maju przeprowadził się do Lillehammer, gdzie rozpoczął treningi wraz z drużyną norweska pod okiem Alexandra Stoekla. Więcej możecie przeczytać o tym tutaj.

Ciekawostki

Arrti Aigro poza skocznią ma także inne pasje. Łowi ryby, gra w disc golfa a także tworzy własną muzykę. Najbardziej interesuje go rap, chociaż w jego twórczości można znaleźć także elementy innych gatunków muzycznych. Jego piosenki, gdzie śpiewa wraz z kolegą można posłuchać na platformie Spotify.

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródła: własne, fis-ski.com, suusaliit.ee

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać