Pokal Argeta: Faletič oraz Košnjek z triumfami!

przez Zuzanna Karwacka

W ubiegłą niedzielę (18.06.2023) w mieście Velenje odbył się pierwszy konkurs w ramach letniej części cyklu Pokal Argeta. Słoweńskie zawody tym razem skupiły się przede wszystkim na młodszych juniorach. Zaprezentowali się bowiem zawodnicy i zawodniczki w dwóch kategoriach – do lat 16 oraz 18. Kto zajmował miejsca na podium wśród najmłodszych? Kto stanął obok Eneja Faletiča oraz Ajdy Košnjek? Zapraszamy do dalszej części wpisu!

Grajski Grič, Velenje fot. Artur Bała

Wszystkie te konkursy Pokal Argeta miały miejsce na skoczni o rozmiarze 75 metrów, której punkt K znajduje się na 55 metrze. Rywalizację oceniało pięciu arbitrów: Dawid Kramer, Blaž Keržan, Boštjan Razpotnik, Žiga Omladič, a także Boštjan Kreže. Dyrektorem zawodów był Janez Debelak, zaś delegatem technicznym Rolando Kaligaro.

Skoczkowie do lat 16

Wszyscy, biorący udział, ruszali z belki ustawionej na poziomie 18. Na starcie pojawiło się 38 skoczków, reprezentujących 13 różnych klubów.

Po pierwszej serii na prowadzeniu było dwóch sportowców – Timon Brglez (73 m) oraz Alexei Urevc (73 m). Podium uzupełniał wówczas Blaž Jurčič, który tracił do rodaków 2.4 punktu. Pokazał on bowiem próbę na odległość 72.5 m. W czołowej piątce plasowali się także Anže Brecl (72 m) i Mai Zakelšek (70.5 m).

Ostatecznie zwycięstwo odniósł Timon Brglez, który w drugim skoku osiągnął rezultat 71 metrów. Jego główny rywal lądował w tym samym miejscu, jednak otrzymał punkt mniej za styl, co przeważyło o drugim wyniku dla Alexeia Urevca. Brązową lokatę wywalczył Blaž Jurčič (71.5 m).

Warto zaznaczyć, że z najlepszej trójki zwyciężył najmłodszy zawodnik. Był on wszakże z rocznika 2009, podczas gdy jego koledzy rodzili się rok wcześniej.

Skoczkowie do lat 18

W tej części cyklu Pokal Argeta wzięło udział 33 zawodników z roczników 2006 oraz 2007. Tym razem reprezentowali oni 14 różnych, lokalnych klubów. Belka dla wszystkich, przez cały konkurs ustawiona była na 16. poziomie.

Na półmetku lokatę lidera obsadził Enej Faletič. Sportowiec z SSK Velenje uzyskał bowiem 74.5 metra, co w połączeniu z notą 53.5 punktu za styl dawało mu 2.8 oczka przewagi nad Anejem Razpotnikiem (73.5 m). Najlepszą trójkę dopełniła obecność Urbana Šimnica (73 m), który dodatkowo w ten dzień obchodził swoje 16. urodziny. Pozycje w top 5 zajmowali również: Lovro Jelenc (72 m) i Ažbe Remic (69.5 m).

Koniec końców triumfem cieszyć mógł się Enej Faletič, który w drugiej serii dołożył 71.5 metra do swojego występu. Srebrne laury odebrać mógł Anej Razpotnik (72 m). Natomiast najniższy stopień podium przypadł solenizantowi Urabnowi Šimnicowi (68.5 m). Co ciekawe, miejsce tuż za ,,pudłem” zdobył David Križnar (67 m), który po pierwszym skoku na 69 metr był dopiero siódmy.

Skoczkinie do lat 16

Tym razem na starcie mieliśmy 12 zawodniczek. Trzy reprezentantki klubu SK Triglav Kranj, po dwie z SSK Velenje oraz SSK Ihan, po jednej z ND Rateče-Planica, SSK Žiri, SSK Ilirija, SSK Ljubno i SK Zagorje.

Ze złotem wyszła z tych zawodów Tina Erzar. Zawodniczka z rocznika 2008 uzyskiwała odległości 64.5 i 66 metrów. Za jej plecami plasowała się Manca Kobentar (65.5, 56 m). Natomiast na brązową lokatę zasłużyła sobie Izadora Kopač (58, 62 m). Warto zaznaczyć, że z dziewczętami z 2008 oraz 2009 startowała również trzynastoletnia Iza Faletič. Jednak słabe wyniki uplasowały ją na ostatniej pozycji.

Skoczkinie do lat 18

W ramach cyklu Pokal Argeta odbył się także konkurs starszych Pań, w którym to Ajda Košnjek sięgnęła po pierwsze miejsce. Katarina Pirnovar zajęła drugą pozycję, a tuż za nią na trzeciej lokacie uplasowała się Taja Bodlaj. Taja Sitar oraz Teja Pavec uzupełniły czołową piątkę swoimi dobrymi występami.

Skoki Ajdy Košnjek były wyjątkowe na tle rywalek, co pozwoliło jej stanąć na szczycie klasyfikacji. Z odległościami wynoszącymi 66 i 69.5 metra, udało jej się pokonać resztę rodaczek. Katarina Pirnovar również zaprezentowała swoje umiejętności skokowe, osiągając rezultaty 64.5 i 66 metrów, co przyniosło jej zasłużone drugie miejsce.

Walka o trzeci wynik nie była bardzo zacięta, aczkolwiek Taja Bodlaj zdobyła go dzięki skokom na odległości 64.5 i 65 metrów, wyprzedzając rywalki o 3.6 oraz 3.9 oczka. Taja Sitar oraz Teja Pavec również pokazały dobre próby – odpowiednio 64.5 i 65.5 metra oraz 63.5 i 65 metrów.

W pierwszej części Panie startowały z 18. belki, natomiast w drugiej poszybowała ona o jeden poziom w górę. Na miejscu było 9 dziewcząt z 6 klubów.

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródła: własne, sloski.si

0 komentarzy
4

Może ci się spodobać