Mistrzostwa Francji: Milesi i Pagnier mistrzami kraju!

W piątek (22 grudnia) w Chaux-Neuve (K106/HS118) rozegrano Mistrzostwa Francji w skokach narciarskich. Do konkursu mężczyzn przystąpiło 34 zawodników, natomiast do rywalizacji kobiet 4 zawodniczki. Kto wywalczył medale? Kto rozczarował, a kto zaskoczył? Wszystkiego dowiecie się w tym artykule!

Skocznie w Chaux-Neuve

Mężczyźni

Zgłoszonych zostało 36 skoczków, jednak na starcie wstawiło się 34 . Cały konkurs został przeprowadzony notabene z 12. belki.

Sportowcem rozpoczynającym zawody był natomiast Tim Leuxe, który w pierwszej próbie uzyskał 56 metrów. Jednak z czasem konkurs nabrał rozpędu.

Przed najlepszymi skoczkami we Francji skakali dodatkowo m.in. kombinatorzy norwescy. To właśnie jeden z nich, właściwie Matteo Baud, uzyskał w pierwszej próbie 109 metrów i 3. pozycję po pierwszej serii. W dziesiątce uplasował się wówczas również Laurent Muhlethaler – na 5. pozycji, dzięki odległości 104,5 metra. Kolejno na 7., 8. i 9. lokacie znajdowali się zaś Mael Tyrode (101m), Gael Blondeau (100,5m) i Antoine Gerard (100m).

Po pierwszej serii miejsce lidera zajmował ostatecznie Mathis Contamine (113,5m), a drugie Enzo Milesi (112,5m). Czwarty był wstępnie Valentin Foubert, dzięki odległości 109 metrów.

Alessandro Batby uzyskał szósty rezultat po skoku na 101,5 metra, dziesiąty natomiast Julien Gay (99,5m), a tuż za nim Jules Chervet (97m).

Druga seria

W drugiej serii warunki zawodnikom nie sprzyjały. Najlepszą odległością było 110,5 metra Valentina Fouberta, dzięki której awansował on końcowo na drugą pozycję. Metr bliżej wylądował Enzo Milesi, jednak dzięki lepszym ocenom za styl oraz przewadze z pierwszej serii, zwyciężył. Podium uzupełnił Mathis Contamine, który w drugiej części skoczył na 96 metr. Utrzymał on jednak podium w wyniku wysokiej przewagi po pierwszej partii.

Na miejscach 4-7 uplasowali się sami kombinatorzy norwescy. Pierwszym z nich był Matteo Baud (100,5 metra w drugiej próbie). 5 – Antoine Gerard (105m), 6 – Gael Blondeau (102,5m), 7 – Laurent Muhlethaler (96m).

Na pozycjach 8-10 znaleźli się dwaj skoczkowie, którzy zostali rozdzieleni przez kombinatora – Maela Tyrode (95m). Alessandro Batby uplasował się na pozycji 8. (98m), a dziesiątkę zamknął Jules Chervet (96,5m).

Kobiety

Na starcie stanęły 4 zawodniczki, choć zgłoszonych było 5. Nie wystartowała bowiem Lena Brocard. Cały konkurs kobiet przeprowadzony został z 16. belki startowej.

Na półmetku konkursu o medale krajowe prowadziła Julia Clair (106 m). Na drugiej pozycji była Josephine Pagnier, po próbie na 96,5 metra. Trzeci stopień przypadł natomiast Lilou Zepchi-Ducrot (95m), czwarta była Emma Chervet (77m).

Zwyciężyła Josephine Pagnier, która w drugim skoku uzyskała 95 metrów. Drugą próbę popsuła z kolei Julia Clair. Skacząc na 83 metr, straciła złoty medal. Pewny brąz zdobyła Lilou Zepchi-Ducrot (74,5m), która już za niespełna 5 dni będzie miała okazję zadebiutować w Pucharze Świata. Tuż za podium uplasowała się ostatnia Emma Chervet (74 m).

Drużynowe

Odbył się również konkurs drużynowy w którym zwyciężył zespół w składzie (Mathis Contamine/Faustin Moureaux/Alessandro Batby/Valentin Foubert), skakano z belek 12., 13. oraz 14.

Drugie miejsce zajął zespół złożony z kombinatorów norweskich, a trzecie w całości złożonych z młodzieżowców.

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.