Mistrzostwa Francji w Courchevel: Josephine Pagnier i Jules Chervet ze złotymi medalami

W sobotnie popołudnie, na obiekcie Tremplin du Praz (HS96) w Courchevel, przeprowadzono zawody mistrzostw Francji w skokach narciarskich. Po złote medale i tytuły mistrzowskie sięgnęli Josephine Pagnier oraz Jules Chervet.

Jules Chervet, fot. Martyna Okrzesik

Konkurs kobiet

W zmaganiach wystartowało trzynaście zawodniczek. Kobiety w obu seriach oddawały swoje próby z 17. poziomu najazdu, jednak Josephine Pagnier jako jedyna odpychała się z 15. belki startowej.

Po pewne zwycięstwo sięgnęła Josephine Pagnier, która zdeklasowała swoje rywalki. Siódma zawodniczka tegorocznej klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zaprezentowała skoki na dystans 95 oraz 94 metrów. Ze stratą 56.2 punktu do złotej medalistki, na drugiej pozycji uplasowała się najlepsza francuska dwuboistka – Lena Brocard, która tego dnia poszybowała na 85.5 oraz 86.5 metra. Na najniższym stopniu podium stanęła wówczas Emma Chervet (81.5 & 89.5 m), zaś czołową piątkę dopełniły Lilou Zepchi (85.5 & 84.5 m), a także Marion Droz Vincent (82.5 & 86 m).

Lena Brocard, Josephine Pagnier, Emma Chervet, źródło: FFS
źródło: FFS

Konkurs mężczyzn

Lista startowa konkursu mężczyzn była dużo bardziej liczna, niż kobiet. Ostatecznie na starcie zjawiło się trzydziestu siedmiu zawodników. Warto zaznaczyć, iż w zmaganiach nie wziął udziału obecny lider francuskiej kadry – Valentin Foubert, który otrzymał powołanie na finałowe zawody Pucharu Świata w słoweńskiej Planicy.

Po mistrzowski tytuł i złoty medal sięgnął Jules Chervet, którego w tym sezonie kilkukrotnie mogliśmy oglądać w pierwszoligowej rywalizacji międzynarodowej. 20-latek w sobotnie popołudnie zaprezentował próby na dystans 99 oraz 96.5 metra, co pozwoliło mu na 14.6-punktową przewagę nad drugim Julianem Gayem, który wylądował na odległości 94.5 i 93.5 metra. Brązowy krążek krajowego czempionatu wywalczył natomiast Ari Repellin (93 & 92 m), który do srebra stracił zaledwie 3.4 punktu.

Julien Gay, Jules Chervet, Ari Repellin, źródło: FFS

Za pozycjami medalowymi uplasowało się dwóch kombinatorów norweskich – Matteo Baud (93.5 & 90 m), a także Marco Heinis (93 & 89.5 m). Szósty wynik uzyskał młody Sebastien Woodbridge (88 & 93 m), zaś siódmą lokatę zajął kolejny dwuboista – Edgar Vallet (89.5 & 92 m).

Najlepszą dziesiątkę domknęli Anoki Pouradier (85 & 92 m), Faustin Moureaux (89.5 & 89 m), a także kombinator Lilian Treand (92 & 88.5 m).

Alessandro Batby zaprezentował skoki na dystans 82.5 oraz 85 metrów, które dały mu dopiero 16. miejsce.

Zmagania przeprowadzono z 15., 13., 11., a także 10. platformy startowej.