Mistrzostwa Polski: Dawid Kubacki obronił tytuł!

Letnie Grand Prix nie było ostatnią okazją do letnich skoków, ponieważ polscy skoczkowie mieli okazję wystartować w mistrzostwach Polski, odbywających się w Szczyrku. Do zawodów zgłoszonych zostało 74 zawodników, w tym trzech reprezentantów Słowacji. Czy Dawid Kubacki utrzyma tytuł mistrza kraju? A może tytuł odbierze mu ktoś inny? Tego dowiecie się w dalszej części wpisu, serdecznie zapraszamy do lektury!

Kompleks skoczni „Skalite”, fot. Zofia Hunkiewicz

Seria treningowa

O 17:45 rozpoczął się trening poprzedzający kwalifikacje, jak i sam konkurs wyłaniający mistrza Polski. W tej części dzisiejszych skokowych zmagań obowiązywała 6., 8., 10. oraz 12. platforma startowa. Górą w treningu okazał się być Piotr Żyła (103 m). Ponadto, drugą pozycję obejmował Aleksander Zniszczoł, który swą próbę oddał na 102.5 metra. Trzecią lokatę po skoku na odległość 103 metrów zajął Kamil Stoch. Dodatkowo, czwartym zawodnikiem serii treningowej został Dawid Kubacki, którego próba wyniosła równe 100 metrów. Piąte natomiast miejsce wywalczył Klemens Murańka. Uzyskał on odległość wynoszącą 98.5 metra.

Warto również wspomnieć, iż trzech zawodników zrezygnowało z udziału w treningu. Byli to kolejno Kacper Tomasiak, Jarosław Krzak oraz Maciej Kot.

Kwalifikacje

Punktualnie o 19:05 rozpoczęły się kwalifikacje do dzisiejszej rywalizacji. Zawodnicy swoje próby oddawali z 6., 8. oraz 10. belki startowej. Ich triumfatorem okazał się Dawid Kubacki, który osiągnął odległość 102 metrów. Druga natomiast pozycja to Piotr Żyła i jego 99 metrów. Co więcej, na trzecim miejscu po skoku na 98 metr znalazł się Kamil Stoch. Czwartą lokatę po próbie na odległość 99 metrów objął Klemens Murańka. Dodatkowo, piąta pozycja to Aleksander Zniszczoł, który swą próbę wykonał na 99.5 metra.

Pierwsza seria konkursowa

O godzinie 20:45 rozpoczął się konkurs, którego stawką był tytuł mistrza Polski na igelicie. Liderem na półmetku rywalizacji po skoku na 103 metr okazał się Piotr Żyła. Drugą lokatę natomiast objął Dawid Kubacki, którego próba wyniosła 102.5 metra. Dodatkowo, trzecia pozycja po skoku na 100 metr należała do Kacpra Juroszka. Czwartym zawodnikiem pierwszej serii został Kamil Stoch, który skoczył na odległość 101 metrów. Co ciekawe, wiatr przy jego skoku był dość sprzyjający, w odróżnieniu do reszty stawki. Piąta lokata natomiast to Maciej Kot i jego 98 metrów.

Reprezentanci Słowacji, reprezentujący klub KS Chochołów, którzy zakwalifikowali się do konkursu również bardzo dobrze poradzili sobie w pierwszej części konkursu. Oto ich rezultaty:
23. Hektor Kapustik – 91.5 m
35. Erik Kapias – 82.0 m

Dawid Kubacki, fot. Martyna Okrzesik

Seria finałowa

Zamykająca część rywalizacji zaczęła się kilka minut przed godziną 22:00. W niej natomiast obowiązywała 8. platforma startowa. Triumfatorem w całej rywalizacji został Dawid Kubacki, który obronił tytuł mistrza Polski. Jego finałowa odległość natomiast wyniosła aż 106.5 metra. Srebrny medal przypadł dla Piotra Żyły, który osiągnął odległość 100.5 metra. Brązowy krążek wywalczył Kamil Stoch, który w serii finałowej skoczył tyle samo, co zawodnik przed nim. Dodatkowo, tuż za podium znalazł się Maciej Kot, który również osiągnął odległość 100.5 metra. Top 5 zamknął Paweł Wąsek, który swą próbę oddał na 100 metr.