Thea Minyan Bjørseth

przez Małgosia Mikulska

Młoda skoczkini narciarska jest nazywana dobrym duchem norweskiej drużyny. Pochodząca z Chin Thea Minyan Bjørseth ma na swoim koncie kilka sukcesów, w tym także medale najważniejszych imprez wywalczone w drużynie oraz medale mistrzostw świata juniorów.

Thea Minyan Bjørseth, fot. Martyna Okrzesik

Thea Minyan Bjørseth urodziła się 30 października 2003 roku. Przyszła na świat w Chinach, jednak kiedy miała niespełna rok została adoptowana przez norweską rodzinę. Całe swoje życie spędziła zatem w Skandynawii.

Chociaż nie wyglądam typowo jak Norweżka, czuję się Norweżką. Fajnie jest się wyróżniać i nie wyglądać jak wszyscy inni – mówiła w wywiadzie dla norweskich mediów.

Początki kariery

Przygodę ze sportem zaczynała uprawiając dwie dyscypliny: skoki narciarskie i kombinację norweską. Latem 2020 postanowiła jednak w całości poświęcić się skokom. Ukończyła znaną i cenioną szkołę sportową w Lillehammer, której absolwentami jest wielu utytułowanych sportowców, takich jak Maren Lundby czy Robert Johansson. Reprezentuje klub Lensbygda Sportsklubb.

Na arenie międzynarodowej po raz pierwszy pokazała się 19 lutego 2019 w zawodach FIS Cup w niemieckim Rastbuechl. W udanym dla niej debiutanckim występie zajęła 8. i 9. miejsce. W tamtym czasie startowała także w zawodach kombinacji norweskiej, gdzie zarówno w Pucharze Kontynentalnym jak i w Letnim Grand Prix udawało się jej osiągać miejsca w czołowej dziesiątce.

Debiut w Pucharze Świata w skokach miał miejsce w lutym 2020 roku w Hinzenbach. W pierwszym konkursie zajęła 36. miejsce, jednak kolejnego dnia, zajmując 26. pozycję, udało jej się zdobyć premierowe punkty. Podczas kolejnego konkursu w Ljubnie znalazła uznanie w oczach trenera, który zdecydował się wystawić ją w konkursie drużynowym. W rezultacie, po zajęciu trzeciego miejsca, Thea po raz pierwszy poznała smak pucharowego podium.

W marcu 2020 roku, tuż przed pandemią, w czasie Mistrzostw Świata Juniorów w Oberwiesenthal wywalczyła dwa srebrne medale: indywidualny i w drużynie mieszanej.

Sezon 2020/2021

Kolejny sezon Thea Minyan Bjørseth rozpoczęła już jako członkini norweskiej kadry narodowej. Regularnie gościła także w Pucharze Świata, czterokrotnie plasując się w czołowej dziesiątce. Jej najlepszym wynikiem było 7. miejsce w Niżnym Tagile. W rezultacie udało się jej zająć 15. pozycję w klasyfikacji generalnej.

11 lutego 2021 Bjørseth odniosła swój jak dotąd największy sukces. W indywidualnym konkursie Mistrzostw Świata Juniorów w Lahti zdobyła złoty medal. Była pierwszą Norweżką, która dokonała tej sztuki.

Jej potencjał jest ogromny. Myślę, że ona nawet nie zdaje sobie sprawy, jak dobra może być – mówiła o niej po tym sukcesie legendarna skoczkini Maren Lundby.

W lutym 2021 odbywały się mistrzostwa świata w Oberstdorfie. Norweska drużyna w składzie Thea Minyan Bjørseth, Maren Lundby, Silje Opseth i Anna Odine Strøm wywalczyła brązowy medal.

źródło: vg.no, fot. Terje Pedersen

Sezon 2021/2022

W sezonie olimpijskim Norweżka prezentowała się na bardzo podobnym poziomie jak w rok wcześniej. Na początku zajmowała miejsca w drugiej i trzeciej dziesiątce, jednak druga połowa sezonu okazała się dla niej bardziej udana. Poprawiła swoją najlepszą lokatę w Pucharze Świata po tym, gdy wywalczyła 6. miejsce w czasie zawodów Lillehammer. W tym czasie odbywał się turniej Raw Air, w którym została sklasyfikowana na 13. pozycji. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zajęła 16. lokatę.

Bjørseth została wybrana do kadry olimpijskiej na igrzyska w Pekinie. Wyjazd ten był dla niej szczególnie ważny, ponieważ po raz pierwszy od adopcji wróciła do Chin. W wywiadach podkreślała, że ma to dla niej duże znaczenie. W konkursie na skoczni normalnej zajęła 21. miejsce.

źródło: NTB Sportbilder

Sezon 2022/2023

Był to najdłuższy sezon Pucharu Świata pań, a w nim Thea punktowała w prawie każdym konkursie (za wyjątkiem dwóch nieudanych występów w Raw Air). Dziewięciokrotnie meldowała się w najlepszej dziesiątce zawodniczek, a w Japońskim Zao zajęła najwyższe jak dotąd 5. miejsce. Sezon ukończyła na 14. pozycji w klasyfikacji generalnej. Niestety, w efekcie zniżki formy na turnieju Raw Air, nie mogła wziąć udziału w historycznym konkursie lotów kobiet.

W czasie Mistrzostw Świata, które odbywały się w słoweńskiej Planicy, była członkinią srebrnej drużyny mieszanej. Wraz z nią medal wywalczyli: Halvor Egner Granerud, Anna Odine Strøm i Johann André Forfang.

W czerwcu 2023 wzięła udział w Igrzyskach Europejskich w Zakopanem. W konkursie na Średniej Krokwi zajęła 10 lokatę.

Sezon 2023/2024

Kolejnej zimy Thea prezentowała się bardzo podobnie jak w poprzednich. Tak jak w minionych czterech latach ukończyła sezon w połowie drugiej dziesiątki klasyfikacji generalnej. Uzyskała 508 punktów i w rezultacie zajęła 14. miejsce. W każdym swoim występie, oprócz sobotniego konkursu w Engelbergu, awansowała do drugiej rundy. Wyrównała swoją najwyższą lokatę zajmowaną w Pucharze Świata. Zarówno w Zao, jak i w Planicy zajęła 5. miejsce.

W jedynej przeprowadzonej rywalizacji drużynowej wystąpiła w duecie z Silje Opseth. Nie był to jednak zbyt udany występ. Norweżki zajęły bowiem dopiero piątą pozycję.

W czasie turnieju Raw Air, który ukończyła na 14. pozycji, wzięła udział w pierwszym oficjalnym konkursie Pucharu Świata pań w lotach narciarskich. Chociaż w samej rywalizacji nie poszło jej zbyt dobrze, zajęła bowiem 15. miejsce na 17 startujących zawodniczek, to jako debiutantka na skoczni mamuciej, znacząco poprawiła swój rekord życiowy. W serii próbnej uzyskała 185 m.

źródła: fis-ski.com, vg.no, tv2.no, sport.tvp.pl, skijumpingwomennorway.com