Jenny Rautionaho

przez Julia Pawłowska

Jenny Rautionaho to fińska skoczkini narciarska reprezentująca klub Ounasvaaran Hiihtoseura. Urodziła się 26 lipca 1996 roku w Rovaniemi. Mimo kilku poważniejszych kontuzji wciąż kontynuuje karierę i ma w swoim dorobku między innymi miejsce na podium w zawodach Pucharu Świata.

Jenny Rautionaho, źródło: Instagram.com/jennyrautionaho

Początki kariery

Jenny Rautionaho zadebiutowała na arenie międzynarodowej 8 grudnia 2009 roku. Miało to miejsce podczas zawodów Pucharu Kontynentalnego w Rovaniemi, gdzie znalazła się na 33. miejscu. Co więcej, Finka brała udział w mistrzostwach świata juniorów w latach 2010-2012, jednak nie osiągnęła tam znaczących rezultatów. Trzykrotnie nie awansowała do drugiej serii i zajmowała miejsca w czwartej dziesiątce. Pierwsze podejście do rywalizacji w Pucharze Świata Rautionaho podjęła w 2012 roku, ale nie udało jej się przebrnąć przez kwalifikacje. Awans do konkursu zanotowała dopiero w 2016 roku, jednak znalazła się wtedy na 38. pozycji. Dalszy rozwój Finki zahamowała poważna kontuzja, której doznała w marcu 2017 roku. Skoczkini zerwała więzadła krzyżowe i przeszła operację.

Sezon 2020/2021

W 2021 roku Jenny Rautionaho zdobyła swoje pierwsze punkty Pucharu Świata. Udało jej się to w słoweńskim Ljubnie 24 stycznia. Finka zajęła wtedy 27. pozycję. W całym sezonie skoczkini punktowała jeszcze dwukrotnie, kończąc zawody na 26. i 24. miejscu. W klasyfikacji generalnej znalazła się na 41. lokacie. Dodatkowo brała udział w Mistrzostwach Świata w Oberstdorfie, jednak w obu konkursach indywidualnych nie zdołała awansować do serii finałowej. W efekcie zakończyła rywalizację na 31. miejscu na skoczni normalnej oraz na 32. pozycji na skoczni dużej.

Jenny Rautionaho, źródło: Instagram.com/jennyrautionaho

Sezon 2021/2022

Sezon 2021/2022 Finka zakończyła podobnie jak rok wcześniej, czyli na 41. miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Tym razem zdobyła punkty siedmiokrotnie, a najwyższą, 19. pozycję, zajęła w Willingen. Uczestniczyła również w zawodach Fis Cup, gdzie dwukrotnie wywalczyła miejsce na podium. Stanęła na 2. oraz 3. stopniu pudła w Otepää. W 2022 roku Rautionaho zadebiutowała na igrzyskach olimpijskich. Wzięła udział w konkursie na skoczni normalnej w Zhangjiakou, który zakończyła na pierwszej serii, gdyż znalazła się na 32. lokacie.

Jenny Rautionaho, źródło: Instagram.com/jennyrautionaho

Sezon 2022/2023

Sezon 2022/2023 można uznać za udany dla Finki, ponieważ zdobywała punkty niemal we wszystkich konkursach Pucharu Świata. Zaczęła od debiutu w czołowej dziesiątce, gdyż uplasowała się na 9. miejscu w inauguracyjnych zawodach w Wiśle. Była to najlepsza lokata Rautionaho w całym sezonie. Klasyfikację generalną zakończyła na 27. pozycji, gromadząc łącznie 201 punktów. Dodatkowo dostała szansę na udział w konkursie lotów narciarskich i ustanowiła swój nowy rekord życiowy, lądując na 176 metrze. Skoczkini spróbowała swoich sił również na Mistrzostwach Świata w Planicy, gdzie zajęła 16. miejsce na skoczni normalnej oraz 13. miejsce na skoczni dużej.

źródło: www.nordicfocus.com

Sezon 2023/2024

Sezon 2023/2024 zdecydowanie można uznać za najlepszy w dotychczasowej karierze Rautionaho. Finka regularnie meldowała się w czołowej dziesiątce konkursów i po raz pierwszy stanęła na podium w zawodach najwyższej rangi. 13 stycznia 2024 roku wywalczyła 2. pozycję w japońskim Sapporo, a do zwycięstwa zabrakło jej niecałych 3 oczek. Wzięła udział we wszystkich konkursach Pucharu Świata i zgromadziła łącznie 598 punktów, co pozwoliło jej na zajęcie 12. lokaty w klasyfikacji generalnej.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło informacji: własne, FIS

0 komentarzy
3

Może ci się spodobać