Klara Ulrichova

przez Aleksandra Rajewicz

Klara Ulrichova to czeska skoczkini narciarska, reprezentująca klub TJ Frenštát pod Radhoštěm. Zawodniczka urodziła się 14 maja 2004 roku w Valašskim Meziříčí. Czeszka reprezentowała swój kraj podczas igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata, zaś w swoim dorobku posiada triumf w klasyfikacji generalnej cyklu FIS Cup 2019/2020.

Klara Ulrichova, fot. Martyna Okrzesik

Początki kariery

W lipcu 2018 roku w Szczyrku zadebiutowała w ramach cyklu FIS Cup, plasując się podczas pierwszego dnia zmagań na 23. miejscu, zaś drugiego była 22. Podczas sezonu 2018/2019 występowała także w rywalizacji Alpen Cup. W konkursach dla krajów alpejskich startowała sześciokrotnie, zaś najwyższą lokatę uzyskała w Bischofsgrün, gdzie była 7.

W drugoligowych zmaganiach po raz pierwszy wystąpiła podczas letniej części Pucharu Kontynentalnego w 2019 roku. Czeszka mogła zaliczyć debiut do bardzo udanych, ponieważ podczas pierwszego konkursu uplasowała się na wysokim 8. miejscu, zaś dzień później była 15. W Pucharze Świata wystartowała pierwszy raz w sezonie 2019/2020 w Ljubnie, gdzie była 38. Na pierwsze punkty musiała czekać do następnej zimy i ponownej rywalizacji w Słowenii, gdy sklasyfikowano ją na 29. pozycji.

Sezon 2019/2020

Rywalizację w tym sezonie rozpoczęła od zmagań trzecioligowych, gdy była 6. i 5. w Polsce. Łącznie w cyklu FIS Cup wystąpiła czternaście razy i każdy start kończyła w najlepszej „30”, w tym cztery razy na podium. 24 sierpnia 2019 roku w Rasnovie po raz pierwszy uplasowała się w czołowej „3” w zawodach pod egidą FIS-u. Pierwszego dnia była 2., zaś następnego 3. W najlepszej trójce znalazła się także podczas rywalizacji w Oberwiesenthal, gdy oba konkursy kończyła na drugim miejscu. Te dobre występy pozwoliły Czeszce zdobyć 649 punktów i zostać triumfatorką cyklu.

W drugoligowej rywalizacji wystąpiła jedynie podczas letniej części. W Polsce była 8. i 15., zaś w Lillehammer dopiero 36. Podczas tego sezonu zawodniczka zadebiutowała w elicie. Podczas zawodów SGP we Frenštácie pod Radhoštěm zdobyła swoje premierowe punkty, zajmując 26. lokatę. Zimowy start jednak nie był tak udany, gdyż podczas lutowego konkursu w Ljubnie była dopiero 38.

W marcu zadebiutowała na mistrzostwach świata juniorów. W Oberwiesenthal indywidualnie była 28., zaś 9. podczas drużynówki kobiet oraz 10. w rywalizacji mieszanej.

Klara Ulrichova, fot. Dominika Śmiech

2020/2021

Swoje starty w sezonie letnim Ulrichova rozpoczęła od domowego konkursu w ramach Letniego Grand Prix, gdzie uplasowała się na wysokim 15. miejscu. Podczas zimy występowała głównie w Pucharze Świata, lecz także mogliśmy zobaczyć ją w FIS Cup. W tym drugim cyklu pojawiła się dwukrotnie. Podczas zmagań w Szczyrku w pierwszym konkursie uplasowała się tuż za podium, zaś drugiego dnia była 2.

Podczas styczniowych zmagań w Ljubnie zawodniczka uplasowała się na 29. pozycji, zdobywając przy tym pierwsze punkty w Pucharze Świata. W najlepszej „30” znalazła się jeszcze pięciokrotnie. 24. oraz 22. była w Rumunii, 29. i 30. w Rosji, zaś najlepszy rezultat uzyskała w Hinzenbach, gdy była 18.

Ponownie Czeszka została reprezentantką swojego kraju na czempionacie dla juniorów. W Lahti zaprezentowała się jedynie indywidualnie i zajęła bardzo dobre 6. miejsce. Zadebiutowała także w seniorskiej wersji tego wydarzenia. Na skoczni normlanej nie zakwalifikowała się do konkursu głównego, na dużej zaś była 36. Oba zmagania drużynowe Czesi, z Ulrichovą w składzie, zakończyli na 8. miejscu.

Warto wspomnieć, że zawodniczka wystąpiła dwukrotnie w zmaganiach cyklu Alpen Cup. We wrześniu w Berchtesgaden była trzecia, zaś drugiego dnia okazała się bezkonkurencyjna.

2021/2022

Ulrichova regularnie występowała podczas SGP, jednak pierwszy weekend w Polsce był nieudany. W Wiśle była 35. oraz nie przeszła kwalifikacji. Lepsze występy nadeszły już w Courchevel, gdy była 23. Na 14. lokacie zakończyła zmagania w Czechach i pierwszy konkurs w Rosji, zaś 15. była podczas drugiego dnia w Rosji, a także w Niemczech. Te występy umożliwiły jej zajęcie 20. miejsca w klasyfikacji generalnej cyklu. We wrześniu wystąpiła dwukrotnie w trzecioligowych zmaganiach. W Villach była 4. i 3.

Podczas zimy regularnie pojawiała się w elicie, jednak jej starty nie były udane. Na jedenaście występów jedynie sześciokrotnie przeszła kwalifikację, zaś raz zdobyła punkty, gdy była 27. w Hinzenbach. Dwukrotnie wystartowała także w Pucharze Kontynentalnym, gdy w Brotterode sklasyfikowano ją na miejscu 12. oraz 22.

Czeszka ponownie została powołana na mistrzostwa świata juniorów. W Zakopanem była 14. indywidualnie, zaś 7. w zmaganiach mieszanych. Zawodniczka reprezentowała także swój kraj na igrzyskach olimpijskich 2022 w Zhangjiakou. Indywidualnie nie znalazła się w czołowej „30”, gdyż sklasyfikowano ją na miejscu 33., natomiast rywalizację drużyn mieszanych Czesi ukończyli na 7. miejscu.

Veronika Jenčová, Anežka Indráčková, Karolína Indráčková, Klára Ulrichová, źródło: Instagram/@veronika.jencova

2022/2023

Czeszka podczas sezonu najczęściej występowała w Pucharze Świata, jednak ze słabym skutkiem. Na dwanaście występów ani razu nie zdobyła punktów, a także trzykrotnie odpadła w kwalifikacjach. W drugoligowych konkursach wystąpiła na zakończenie sezonu w Lahti, gdzie była 7. oraz 8.

Częściej mogliśmy ją widywać w rywalizacji FIS Cup. Tam wszystkie sześć występów zakończyła w najlepszej „30”, w tym raz na podium. We wrześniu w Kranju uległa jedynie Nice Prevc. Ulrichova pojawiła się także cztery razy w cyklu Alpen Cup, gdzie dwukrotnie była 9., 5., a także triumfowała w Eisenerz.

Czeszka pojechała zarówno na mistrzostwa świata seniorów, jak i juniorów. W rywalizacji dla młodszych była dwukrotnie 8. (indywidualnie i w mikstach), natomiast w Planicy była 35. na obiekcie normlanym, 30. na dużym, zaś zmagania drużyn mieszanych Czesi ukończyli na 11. lokacie.

Sezon 2023/2024

Zawodniczka swoje starty rozpoczęła od czerwcowych Igrzysk Europejskich, które odbywały się w Zakopanem. Na skoczni normalnej była 24. zaś na dużym obiekcie 25.

Czeszka podczas zimy występowała w Pucharze Świata, lecz także mogliśmy ją ujrzeć w nowym cyklu łączącym Puchar Kontynentalny i FIS Cup, czyli Puchar Interkontynentalny. Tam zawodniczka wystąpiła sześciokrotnie i za każdym razem zdobyła punkty. 9. i 14. była w Norwegii, 7. oraz 4. w Austrii, natomiast w Niemczech 9. i 5. Te dobre wyniki umożliwiły jej zajęcie 18. miejsca w klasyfikacji generalnej.

W Pucharze Świata Ulrichova wystąpiła dwanaście razy i trzy razy punktowała. W Lillehammer była 28., natomiast w Hinzenbach 19. i 30. Cały cykl ukończyła na 48. miejscu.

Skoczkini po raz ostatni wystartowała także w czempionacie dla juniorów. W Planicy była 8. indywidualnie, zaś w drużynie mieszanej 7.

Klara Ulrichova źródło: instagram.com/klara.ulrichova/

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło informacji: własne, FIS