Nika Prevc

przez Aleksandra Rajewicz

Witajcie, dziś przychodzimy, aby przybliżyć Wam sylwetkę osoby, której nazwisko znają wszyscy fani skoków narciarskich. Nika Prevc urodziła się 15 marca 2005 roku. Reprezentuje klub SK Triglav Kranj. Pochodzi z rodziny sportowej, jej starsi bracia również specjalizują się w skokach narciarskich. Jest złotą medalistką Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy z 2022 i 2023 roku, a także mistrzynią świata juniorów z Zakopanego.

Nika Prevc
Nika Prevc, fot. Dominika Śmiech

Początki kariery

W sierpniu 2018 roku rozpoczęła swoje starty w cyklu Alpen Cup. W styczniu 2021 zadebiutowała w FIS Cupie, dwukrotnie zajmując 7. pozycję w zawodach w Szczyrku. 20. lutego 2021 w swoim pierwszym starcie w Pucharze Kontynentalnym zajęła 10. miejsce podczas zmagań w Brotterode, natomiast 26. listopada 2021 roku w Niżnym Tagile zadebiutowała w Pucharze Świata i od razu zdobyła punkty, zajmując 23. miejsce.

Sezon 2020/2021

Cały sezon Słowenka krążyła pomiędzy zawodami rangi Alpen Cup, FIS Cup oraz Pucharu Kontynentalnego. W tych ostatnich wystąpiła dwukrotnie, gdyż tylko tyle zawodów się odbyło. Pozostała część została odwołana. Podczas zmagań w Brotterode zawodniczka zajęła 10. oraz 5. lokatę i klasyfikacji generalnej zajęła ostatecznie również piąte miejsce. Więcej możliwości pokazania swoich umiejętności Prevc miała w trzecioligowych zmaganiach. W zawodach rangi FIS Cup wystąpiła czterokrotnie. Wszystkie konkursy zakończyła w najlepszej „10”, trzykrotnie była siódma, zaś 27. lutego podczas rywalizacji w Oberhofie uległa jedynie swojej koleżance z reprezentacji Repinc Zupančič i zawody ukończyła na drugim miejscu. Zmagania cyklu dla krajów alpejskich kończyła 6. krotnie na podium, co umożliwiło jej wygranie całej rywalizacji Alpen Cup kobiet w sezonie 2020/2021.

Nika Prevc na czempionacie juniorów zadebiutowała w 2021 roku w fińskim Lahti. Indywidualnie zajęła 11. miejsce, natomiast w drużynie zdobyła brązowy medal.

Nika Prevc Fot. Instagram@/nikaprevc

2021/2022

Słowenka w listopadzie zadebiutowała w Pucharze Świata. Podczas pierwszego konkursu w Niżnym Tagile rywalizację zakończyła na 23. miejscu, tym samym zdobywając pierwsze punkty w karierze. W zawodach najwyższej rangi zawodniczka występowała 12. krotnie, w tym jedynie raz nie zdobyła punktów, podczas drugiego konkursu w Rosji. Jej najlepszym wynikiem w sezonie było 7. miejsce, wywalczone podczas rywalizacji w Słowenii. Cały cykl ukończyła na 22. lokacie. Prevc pojawiła się również podczas zmagań w Pucharze Kontynentalnym kobiet. Dwukrotnie na trzynastym miejscu znalazła się podczas zmagań w Austrii, zaś późniejszy weekend w Brotterode zawodniczka może określić wyjątkowym. Słowenka dwukrotnie znalazła się wśród najlepszej „3”, a także w drugim konkursie okazała się najlepsza i po raz pierwszy triumfowała w zawodach tej rangi.

Złota zawodniczka

W sezonie 2021/2022 odbyły się dwa ważne wydarzenia dla juniorów: mistrzostwa świata juniorów w Zakopanem oraz olimpijski festiwal młodzieży Europy w Lahti. Na oba te eventy Słowenka została powołana. Z czempionatu odbywającego się w Polsce, Prevc wróciła z trzema medalami. Dwukrotnie ozłocona została podczas rywalizacji indywidualnej oraz drużynowej kobiet, zaś srebrny krążek wywalczyła podczas konkursu drużyn mieszanych. Z Finlandii zawodniczka również wróciła jako multimedalistka, najlepsza była w zmaganiach solo jak i w drużynie mieszanej.

Taja Bodlaj, Nika Prevc, Alexandria Loutitt, fot. Martyna Okrzesik

2022/2023

Zawodniczka swe starty w sezonie 2022/2023 rozpoczęła od letniej części Fis Cupu. W trzecioligowych zmaganiach radziła sobie wspaniale, wszystkie starty zakończyła w czołowej „4”, w tym trzy razy na podium. Dwukrotnie triumfowała podczas rywalizacji w Austrii oraz Słowenii, zaś drugą lokatę również wywalczyła w swojej ojczyźnie. W sezonie letnim Słowenka pojawiła się również podczas zmagań SGP pań, gdzie 17. września po raz pierwszy uplasowała się w czołowej „3”, a dokładnie podczas rywalizacji w Râșnovie. Cały cykl zakończyła na 9. miejscu.

Zimową część sezonu zawodniczka spędziła w Pucharze Świata, gdzie regularnie punktowała. Dzień 10. lutego 2023 roku będzie szczególny dla Prevc, tego dnia Słowenka uplasowała się w czołowej „3” zmagań najwyższej rangi. W Hinzenbach lepsze okazały się jedynie od niej: zdobywczyni Kryształowej Kuli – Eva Pinkelnig oraz koleżanka z reprezentacji Ema Klinec. W czołowej „10” Nike sklasyfikowano jeszcze trzykrotnie. Cały cykl ukończyła na 19. miejscu.

Ponownie młodsza z rodzeństwa Prevc została powołana na najważniejsze zmagania dla juniorów. Z mistrzostw świata, które obyły się za oceanem, a dokładnie w Whistler, Słowenka powróciła jako multimedalistka. Srebro wywalczyła indywidualnie oraz drużynowo, zaś najlepsza okazała się wraz z rodakami podczas zmagań mieszanych. Równie udany był dla niej Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy. Prevc podczas eventu w Planicy zdobyła trzy złote krążki – indywidualnie oraz w zmaganiach drużynowych.

Debiut na Mistrzostwach Świata

W sezonie 2022/2023 najważniejszym wydarzeniem seniorskim były Mistrzostwa Świata. Szczególne istotne były one dla Słoweńców, gdyż odbywały się Planicy. W składzie reprezentacji na ten czempionat znalazła się Nika Prevc. Zawodniczka pokazała się w zmaganiach indywidualnych, zarówno na skoczni dużej jak i normalnej oraz podczas zmagań drużynowych kobiet. Na najmniejszym obiekcie Słowenka została sklasyfikowana na 17. miejscu, na większym zaś jej próba była nieudana, co skutkowało uplasowaniem jej na 40. miejscu. Wraz z koleżankami z reprezentacji rywalizację zakończyła tuż za podium, na 4. miejscu.

Niesamowity sezon 2023/2024

Słowenka swoje starty rozpoczęła już w czerwcu, podczas Igrzysk europejskich w Zakopanem. Z Polski Prevc wywiozła aż trzy medale. Dwa srebra wywalczyła w konkursach indywidualnych zarówno na skoczni dużej, jak i normalnej, zaś po brąz Słowenia sięgnęła w zmaganiach drużyn mieszanych. Podczas cyklu Letniego Grand Prix startowała we wszystkich konkursach, natomiast na podium plasowała się dwukrotnie, druga była w Szczyrku, zaś trzecia w Rasnovie. Cały cykl zakończyła tuż za podium.

Zimę zawodniczka rozpoczęła od 10. i 17. miejsca w Lillehammer, wyniki te nie zwiastowały jak reszta zimy będzie wyglądać w wykonaniu Słowenki. Już podczas następnego przystanku Pucharu Świata w Engelbergu pierwszego dnia była 7., zaś drugiego sięgnęła po premierowy triumf w elicie. Po zwycięstwo sięgała jeszcze sześć razy w Garmisch-Partenkirchen, Zao, Ljubnie, Trondheim oraz dwukrotnie w Villach, druga była cztery razy, zaś trzecia raz. Jej najniższą lokatą, oprócz początku sezonu, była lokata 11., którą zajęła w Vikersund. Z dorobkiem 1454. punktów sięgnęła po Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, a także triumfowała w Turnieju Dwóch Nocy.

Nika Prevc, fot. Dominika Śmiech

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – TwitterInstagram i Facebook.

źródło informacji: własne

źródło grafiki: Dominika Śmiech, Martyna Okrzesik, instagram@/nikaprevc

0 komentarzy
11

Może ci się spodobać