Składy kadr Czech na sezon 2023/2024

przez Martyna Okrzesik

Zatwierdzono kadry Czech w skokach narciarskich na cykl 2023/2024. Oficjalnie potwierdzono także nazwiska trenerów reprezentacji. Dodatkowo Filip Sakala opowiedział o nowych szkoleniowcach i planach na nadchodzący sezon.

Filip Krenek, Benedikt Holub, Daniel Skarka, Matej Horak, Stepan Kysel, Petr Vaverka, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ TEŻ: CZESKIE KADRY KOMBINACJI NA SEZON 2023/2024

Nowy trener

Oficjalnie nowym trenerem czeskich skoków narciarskich został 35-letni Słoweniec Gaj Trček, któremu będzie asystował Jure Šinkovec. – „Największym atutem nowych trenerów jest przede wszystkim energia, jaką wkładają w swoją pracę. Po obu widać, że sprawia im to przyjemność i mają zapał do pracy. Przede wszystkim wniosą do zespołu nową energię i motywację, której nam od dawna brakowało” – powiedział Filip Sakala.

ZOBACZ TEŻ: FILIP SAKALA: ,,CHCĘ DZIAŁAĆ DLA DOBRA INNYCH, ABY NIE SKOŃCZYLI TAK JAK JA”

Radek Rydl, fot. Zofia Hunkiewicz

– „Naszą intencją jest, aby wszyscy trenerzy stali się jedną wielką drużyną, która będzie działać razem. Trček i Šinkovec idealnie wpisują się w tę koncepcję. W Czechach mamy wielu wysokiej jakości szkoleniowców, a naszym celem jest zaangażowanie jak największej liczby trenerów w cały proces. Nie chcemy, aby w Czechach budowano barykady między reprezentacją, a szczeblem klubowym. Trzeba pamiętać, że cały system trzeba budować od nowa” – przypomina wiceprzewodniczący sekcji skoków.

Kadra mężczyzn

Gaj Trček i Jure Šinkovec poprowadzą drużynę mężczyzn, w której skład wchodzą Roman Koudelka, Benedikt Holub, Radek Rýdl i Kryštof Hauser. Koudelka będzie startował w zawodach Pucharu Świata od początku sezonu. Natomiast reszta zawodników występować będzie w zawodach niższej rangi, takich jak Puchar Kontynentalny oraz FIS Cup. – „Nie chcielibyśmy, aby powtórzyła się sytuacja z poprzednich sezonów, kiedy zawodnicy, którzy nie sprostali zadaniu, pojechali na Puchar Świata. Wówczas wyjechali z nich wtedy zdemotywowani, co wpłynęło na ich apetyt na dalszą pracę” – wspomina Czech.

Frantisek Holik zawiesił karierę

Kandydatami do otrzymania miejsca w drużynie byli takze niespełna 20-letni Petr Vaverka oraz 24-letni František Holík. Jednak Holik w zeszłym tygodniu ogłosił, że robi sobie przerwę od skoków.  

ZOBACZ TEŻ: FRANTISEK HOLIK ZAWIESZA KARIERĘ

František Holik, reprezentant LSK Lomnice nad Popelkou, postanowił zawiesić swoją sportową karierę. 24-latek jako główny powód swojej decyzji podał wyczerpanie psychiczne i chęć odpoczynku. Dodatkowo Holik wspomina także o utracie motywacji i złej atmosferę w czeskiej drużynie. Natomiast czeski zawodnik nie wykluczył powrotu na skocznię. – ,,Szanse na mój powrót wynoszą 50%. Lubię skakać i chciałbym wrócić, jeśli zobaczę, że powrót ma dla mnie sens i znajdę motywację oraz chęci” – wyjawiał Czech.

– ,, Atmosfera jest teraz lepsza, ale tak zwykle jest wiosną. Natomiast ogólnie trudno znaleźć jakieś pozytywy. Wierzę jednak i mam nadzieję, że teraz panowie z kierownictwa ruszą w dobrą stronę. Miejmy nadzieję, że będą w stanie sprowadzić dobrych trenerów, którzy chcieliby z nami trenować i poprowadzić drużynę tak, aby osiągali coraz lepsze wyniki. Ta wizja wygląda interesująco, więc zdecydowanie jeszcze nie skończyłem jeszcze ze skokami” – mówił Holik.

Frantisek Holik, fot. Dominika Śmiech

– „Frantisek Holík zawiesił karierę, ale mam nadzieję, że to nie koniec dla niego. Przyszedł do mnie, mówiąc, że chciałby zrobić sobie chwilę przerwy i zastanowić się, co dalej. Ostatnie kilka sezonów nie było dla niego optymalne pod względem występów, więc częściowo rozumiem jego decyzję. Wierzę, że krótka przerwa pomogłaby mu znaleźć nową motywację, energię i właściwe spojrzenie. Myślę, że szkoda byłoby stracić tak utalentowanego zawodnika. Jednak Frantisek będzie musiał walczyć o powrót do kadry narodowej” – wyjaśnił Sakala.

Petr Vaverka, Filip Krenek, fot. Zofia Hunkiewicz

Przypomnijmy, że po zakończeniu sezonu zimowego, informację o zakończeniu swojej sportowej kariery ogłosił także 21-letni Frantisek Lejsek. Głównym powodem jego decyzji była utrata motywacji oraz zła atmosfera w drużynie. Dodatkowo Lejsek wspominał, że nie dogadywał się z zarządem.

ZOBACZ TEŻ: FRANTISEK LEJSEK KOŃCZY KARIERĘ

Kadra kobiet

Kadrę kobiet reprezentować będą Karolína i Anežka Indráčkove, Klára Ulrichová oraz Veronika Jenčová. Warto wspomnieć, że Jenčová wraca po dłuższej przerwie związanej z kontuzją. – „Trener reprezentacji kobiet, Martin Bayer, pracuje w Czechach dopiero od roku i muszę przyznać, że jest trenerem o bardzo wysokiej jakości, który moim zdaniem może posunąć kobiece skoki o krok dalej. Celem będzie regularne zdobywanie punktów przez kobiety w zawodach Pucharu Świata. Zdajemy sobie sprawę, że mają potencjał, by znaleźć się w pierwszej piętnastce. To jest punkt, który chcielibyśmy osiągnąć w najbliższej przyszłości” – wyznaje Sakala.

Kadra juniorów

Adaptacja obiecujących juniorów do środowiska zawodów dla starszych zawodników będzie bardzo ważna dla czeskich skoków narciarskich w nadchodzących latach. W efekcie w drużynie prowadzonej przez Františka Vaculíka, miejsca otrzymali David Rygl, Daniel Škarka, Filip Křenek, Vojta Stolarz, Jan Ošmera i Lukáš Jeřábek.

– „Biorąc pod uwagę fakt, że cały system szkolenia uległ całkowitej zmianie, a także patrząc na młody wiek zawodników, wyniki nie są w tej chwili dla nas głównym priorytetem. Głównym celem będzie systematyczny wzrost jakości chłopców i przygotowanie ich do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku” – powiedział Filip Sakala.

Daniel Skarka, fot. Martyna Okrzesik

– „Myślę, że nasi juniorzy są w tej chwili bardzo mocni, w końcu zajęli piąte miejsce w konkursie drużynowym na tegorocznym EYOF. Poprowadzi ich František Vaculík, który ma do nas pełne zaufanie i jesteśmy świadomi jego wysokich walorów trenerskich. Wierzę, że ta grupa ma ogromny potencjał, aby odnieść sukces na Mistrzostwach Świata Juniorów” – dodaje Czech.

David Rygl, fot. Zofia Hunkiewicz

ZOBACZ TEŻ: VÍT HÁČEK: ,,CHODZI O PODNIESIENIE CZESKICH SKOKÓW”

Zawody Rožnovie pod Radhoštěm

Najbliższe zawody krajowe w skokach narciarskich, na których wystartuje będzie reprezentacja Czech, odbędą się 11 czerwca. Zmagania te to zawody o Puchar Burmistrza Miasta Rožnov pod Radhoštěm. Następnie odbędzie się Grand Prix Lomnice nad Popelkou, gdzie skoczkowie będą szlifować formę przed zbliżającymi się Igrzyskami Europejskimi 2023 w Krakowie.

ZOBACZ TEŻ: SKŁAD KADRY CZECH NA IGRZYSKA EUROPEJSKIE 2023

Dalsze plany treningowe

Jeśli chodzi o program treningowy, w najbliższych dniach odbędzie się obóz treningowy w Libercu. – „Chciałbym, żeby plany poszczególnych reprezentantów były jak najbardziej skoordynowane i żeby wspólnych treningów było jak najwięcej” – powiedział wiceprzewodniczący sekcji skoków.

Jested, Liberec, fot. Zofia Hunkiewicz

Nowy trener Dominik Ďurčo powinien również pomóc w zjednoczeniu drużyn narodowych. – „Zajmie się metodologią czeskiego skoku. Po konsultacjach z trenerami głównymi wszystkich drużyn stworzy plany kondycyjne dopasowane do zawodników” – przedstawił swoją wizję Sakala.

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – Twitter,  Instagram i Facebook.

źródło informacji: własne, czech-ski.com

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać