Czeskie kadry kombinacji na sezon 2023/2024

przez Martyna Okrzesik

Znamy czeskie kadry w kombinacji norweskiej na sezon 2023/2024! Ostatecznie reprezentacja została podzielona na kadry narodowe, jak i juniorskie, zarówno kobiet i mężczyzn. W rezultacie w obu męskich drużynach znalazło się po pięciu zawodników, natomiast kadry kobiet tworzą trzy reprezentantki.

Jan Vytrval, Jiri Konvalinka, Lukas Dolezal, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ TEŻ: SKŁADY KADR CZECH NA SEZON 2023/2024

Robert Mateja oraz Luděk Šablatura, po sezonie 2022/2024, pożegnali się z pracą w czeskim sztabie szkoleniowym. Mateja pełnił funkcję trenera czeskich kombinatorów przez trzy lata, a odpowiedzialny był za trening skoków narciarskich. Rolę tą przejął przed sezonem 2020/21. Wówczas jego zawodnicy zaliczyli udany sezon, a podczas igrzysk olimpijskich wszyscy reprezentanci Czech zajęli miejsca w czołowej trzydziestce. Dodatkowo w zawodach drużynowych Czesi uplasowali się na siódmej pozycji, po zaciętej walce o piąte miejsce. Niestety, lecz sezonu 2022/23 nie można zaliczyć do udanego w wydaniu reprezentantów Czech. Natomiast Luděk Šablatura sprawował rolę trenera kobiet. – „Dziękujemy obu trenerom za wykonaną pracę i życzymy wielu sukcesów nowemu kierownictwu reprezentacji” – powiedział dyrektor sportowy sekcji Tomáš Slavík.

Ostatecznie Robert Mateja będzie pełnił funkcję trenera skoków narciarskich w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku.

SZCZEGÓŁY: SZKOLENIE JUNIORÓW W SZKOŁACH MISTRZOSTWA SPORTOWEGO

Kadry kobiet

Kobiety będą przygotowywać się w ścisłej współpracy z drużynami juniorów i mężczyzn, przede wszystkim pod okiem Marka Šablatury. Ostatecznie w składzie kadry narodowej, podobnie jak w ubiegłym sezonie, znalazły się dwie zawodniczki – Jolana Hradilova oraz Tereza Koldovská. Hradilova jest obecnie po operacji kolana i rozpoczyna indywidualną rehabilitację. Dodatkowo w drużynie juniorek miejsce otrzymała Karolína Horka. W kadrze juniorskiej nie znalazła się Hana Fadrhoncová.

Kadry mężczyzn

Kadra narodowa

21 kwietnia w Harrachovie odbyło się walne zgromadzenie sekcji kombinacji norweskiej. Podczas spotkania podsumowano ostatnie miesiące oraz zaprezentowano nowy sztab szkoleniowy reprezentacyjnej drużyny narodowej, w którego skład wchodzą Martin Zeman i Tomáš Vančura.

Martin Zeman, któremu będzie asystował Tomáš Vančura, po sukcesie z drużyną juniorów został nowym trenerem męskiej reprezentacji narodowej. – „Podczas naszej kariery sportowej Tomáš i ja dzieliliśmy nawet pokój w Dukli. Z juniorami pracujemy od trzech i pół roku, więc jesteśmy do siebie przyzwyczajeni. Mamy w sobie wsparcie i wiemy, czego możemy od siebie oczekiwać” – powiedział wówczas Martin Zeman.

„Chcemy ustabilizować chłopaków, poznać ich. Nie są kompletną młodzieżą, mają już pewne doświadczenie i mogą coś osiągnąć. Latem chcemy pracować głównie na skoczni, przenieść tam nasz pomysł, którym dzielimy się z Tomášem” – wyznaje Martin Zeman.

– ,,Przez pierwszy miesiąc chłopcy i ja poznaliśmy się bliżej w Libercu. We wtorek wróciliśmy z pierwszego zgrupowania w Szczyrku, a w kolejnych dniach będziemy trenować na rowerach. Pod koniec czerwca będziemy skakać w Planicy, gdzie będziemy mieli kolejny obóz” – dodał.

ZOBACZ TEŻ: VANČURA I ZEMAN NOWYMI TRENERAMI CZESKIEJ KADRY A

Jan Vytrval, fot. Martyna Okrzesik

Ostatecznie w składzie kadry narodowej nie zaszły większe zmiany względem ubiegłego sezonu. W dalszym ciągu w reprezentacji pozostają Tomáš Portyk, Jan Vytrval, Ondřej Pažout oraz Lukáš Daněk. Nowym zawodnikiem w kadrze A jest niespełna 19-letni Jiří Konvalinka, który w minionym sezonie zadebiutował w zawodach Pucharu Świata oraz Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2023 w Planicy. Dodatkowo Konvalinka zajął 6. miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów 2023 w Whistler.

Jiri Konvalinka, fot. Martyna Okrzesik
Kadra juniorów

Ostatecznie trenerem drużyny juniorów został Vladimír Šmíd, a jego asystentem będzie Marek Šablatura. W rezultacie powołanie do kadry juniorskiej otrzymali Lukáš Doležal, Jáchym Hrdina, Jan John, Radim Sudek oraz Ondřej Balatka. W druyżynie, względem ubiegłego sezonu, zabrakło Jana Simka oraz Jiriego Konvalinki, który otrzymał powołanie do kadry narodowej.

Radim Sudek, fot. Martyna Okrzesik

Zgrupowanie w Szczyrku

W ostatnich dniach reprezentanci Czech trenowali na kompleksie skoczni ,,Skalite” w Szczyrku. Zawodnicy oddawali swoje skoki na obiektach HS75 oraz HS104. W zgrupowaniu nie uczestniczyli Tomáš Portyk oraz Lukáš Daněk. Daněk przechodzi obecnie rehabilitację po operacji kolana, natomiast Portyk poszeszedł drobną operację, a do drużyny dołączy w połowie czerwca.

ZOBACZ TEŻ: FOTORELACJA TRENINGI REPREZENTACJI CZECH W KOMBINACJI NORWESKIEJ – SKALITE, SZCZYRK (05-06.06.2023)

Ondrej Balatka, fot. Martyna Okrzesik

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – Twitter,  Instagram i Facebook.

źródło informacji: własne, czech-ski.com

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać