Skalite – Szczyrk, Polska

przez Martyna Okrzesik

Kompleks skoczni „Skalite” im. Beskidzkich Olimpijczyków znajduje się w mieście Szczyrk. Szczyrk jest miastem zlokalizowanym w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie bielskim. Miasto ma charakter turystyczno-wypoczynkowy. Ze skoczni systematycznie korzystają reprezentacje polskich oraz zagranicznych skoczków, okoliczne kluby oraz Szkoła Mistrzostwa Sportowego Sportów Zimowych. Obecnie na skoczni rozgrywane są głównie zawody krajowe ORLEN Cup oraz mistrzostwa Polski, a także trzecioligowe zawody FIS Cup. W sierpniu 2023 Letnie Grand Prix powróci do Szczyrku, natomiast już w styczniu 2024 roku rozegrane zostaną zawody Pucharu Świata.

Kompleks skoczni „Skalite” w Szczyrku, fot. Martyna Okrzesik

W skład kompleks skoczni „Skalite” wchodzą trzy skocznie narciarskie:

  • skocznia HS104 I K95
  • skocznia HS77 i K70
  • skocznia HS44 i K40

Obiekt „Skalite” wyposażony jest w instalacje do mrożenia rozbiegów, naśnieżania i zraszania całej skoczni. Skocznia jest wyposażona w igielit. Dodatkowo obok kompleksu znajduje się budynek startowy dla zawodników, przy którym znajduje się wyciąg linowy, dzięki któremu można dostać się na górę obiektu. Dwuosobowa kolej linowa jest w stanie przewieźć 409 osób w ciągu godziny. Wzdłuż obiektu znajdują się także wieże sędziowskie. Trybuny są w stanie pomieścić 1472 widzów.

Parametry skoczni HS104

Wielkość skoczni: HS 104
Punkt K: 95 m
Rekord skoczni mężczyzn: 116 m – Krzysztof Leja (Polska), 01.03.2011 – Lotos Cup
Letni rekord skoczni mężczyzn: 110.5 m – Claudio Mörth (Austria), 07.07.2019 – FIS Cup & Maximilian Lienher (Austria), 07.07.2019 – FIS Cup
Oficjalny letni rekord skoczni mężczyzn: 106 m – Maciej Kot (Polska), 20.07.2011 – Letnie Grand Prix
Najdłuższy skok kobiet: 108.5 m Karolína Indráčková (Czechy), 06.07.2019 – FIS Cup
Zimowy rekord skoczni kobiet: 105 m Juliane Seyfarth (Niemcy), 12.02.2023 – FIS Cup
Letni rekord skoczni kobiet: 105.5 m – Špela Rogelj (Słowenia), 06.07.2019 – FIS Cup
Długość najazdu: 82,5 m
Nachylenie najazdu: 34,8°
Długość progu: 6 m
Nachylenie progu: 11°
Wysokość progu: 2,5 m
Nachylenie zeskoku: 33,7°

Historia skoczni

Pierwsze zawody rozegrano 14 lutego 1937 roku. Dzień ten uznawany jest za oficjalną datę otwarcia skoczni. Wówczas ich organizatorem był klub WKS Bielsko-Biała. W rezultacie możliwe było wtedy oddawanie skoków do ok. 40 metrów.

Natomiast po zakończeniu II wojny światowej skocznia została poddana modernizacji, specjalnie na 24. Mistrzostwa Polski w 1949 r. W efekcie możliwe stało się oddawanie skoków do ok. 70 metrów.

Z powodu wojny i modernizacji, na kolejne zawody w Szczyrku musieliśmy poczekać do 1952 roku. Jeśli chodzi o pierwszego rekordzistę przebudowanego obiektu, to był nim Antoni Wieczorek (63.5 m). Natomiast niewiele później, rekord ten poprawił Aleksander Kowalski (68 m).

Kompleks skoczni ,,Skalite” im. Beskidzkich Olimpijczyków, fot. Martyna Okrzesik

Obiekt w latach 70. został przebudowany na wzór Holmenkollen w Oslo. Wówczas rekord skoczni wynosił 86.5 m i ustanowił go Axel Zitzmann z NRD.

W 1999 roku Krystian Długopolski poszybował na odległość 93.5 metra, co stało się nowym rekordem obiektu. Jednak podczas mistrzostw Polski rozegranych 26 stycznia 2005 r. wynik ten wyrównał Adam Małysz. Nieoficjalny pierwszy skok na nowym obiekcie oddał Piotr Żyła uzyskując odległość 102 metrów. Inauguracja nowego obiektu miała miejsce na zawodach FIS Cup, gdzie rekord ustanowił Łukasz Rutkowski (104 m). Natomiast następnego dnia, Piotr Żyła wylądował pół metra dalej, a kilka dni później na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży wynik ten powtórzyli Maciej Kot oraz Krzysztof Miętus.

Kompleks skoczni ,,Skalite” im. Beskidzkich Olimpijczyków w Szczyrku, fot. Martyna Okrzesik

Mistrzostwa Świata Juniorów 2008

W latach 2007-2008 po raz kolejny skocznia została przebudowana na nadchodzące Mistrzostwa Świata Juniorów 2008, które miały mieć miejsce właśnie w Szczyrku. Ostatecznie zmagania przeniesiono do Zakopanego, z powodu braku śniegu. Na przełomie 2008 oraz 2009r. został dobudowany obiekt o punkcie K70. Pierwszymi zawodami na nowej skoczni były krajowe zawody LOTOS Cup, gdzie rekord wywalczył Andrzej Gąsienica (69.5 metra). Natomiast obiekt K40 otworzono 23 lipca 2010 podczas rozgrywanych mistrzostw Polski w skokach narciarskich.

EYOF 2009

Na kompleksie skoczni „Skalite” odbył się także IX Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy Śląsk-Beskidy 2009. W rezultacie triumfatorem zmagań okazał się Słoweniec Peter Prevc, przed Bułgarem Vladimirem Zografskim oraz Szwajcarem Adrianem Schullerem. Drużynowo triumfowali Słoweńcy przed Austriakami oraz Szwajcarami. Natomiast w kombinacji norweskiej zwycięstwo odniósł Niemiec Manuel Faisst przed reprezentantem Polski Pawłem Słowiokiem oraz Niemcem Tobiasem Simonem. Drużynowo triumfowali Niemcy, przed Polakami i Słoweńcami.

Obecny rekord obiektu HS104 ustanowiono 1 marca 2011 roku. Tego dnia Krzysztof Leja poszybował na odległość 116 metrów, pobijając o aż 7 metrów rekord należący do Tomasza Byrta.

Letnie Grand Prix 2011

20 lipca 2011 na kompleksie skoczni „Skalite” odbyły się zawody Letniego Grand Prix w ramach Lotos Poland Tour. Ostatecznie triumfatorem zmagań okazał się reprezentant Austrii Thomas Morgenstern. We wrześniu 2018 roku odbyła się uroczystość nadania kompleksowi imienia Beskidzkich Olimpijczyków.

Przez lata Szczyrk gościł także zawody Pucharu Beskidów oraz zawody LOTOS Cup, którego wychowankami są m.in. Tomasz Pilch, Kacper Juroszek i Jan Habdas. Na obiekcie rozgrywane są także Międzynarodowyy Memoriał Olimpijczyków. Fotorelację z edycji rozegranej w 2022 roku, możecie obejrzeć klikając TUTAJ.

Kacper Juroszek podczas Międzynarodowego Memoriału Olimpijczyków 2022, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ TEŻ MMO W SZCZYRKU: KONDERLA I JUROSZEK TRIUMFATORAMI!

W sierpniu 2022 letnia rywalizacja FIS Cup powróciła do Szczyrku po ponad 3 latach nieobecności. W efekcie pierwszego dnia zwyciężył Niklas Bachlinger, przed Jannim Reisenauerem oraz Rokiem Oblakiem, natomiast w drugim dniu rywalizacji, najlepszy okazał się Maximilian Lienher przed Giovannim Bresadolą i Niklasem Bachlingerem.

ZOBACZ TEŻ FOTORELACJA FIS CUP SZCZYRK (20-21.08.2022)

Giovanni Bresadola, Maximilian Lienher, Niklas Bachlinger, fot. Zofia Hunkiewicz

Real Logistics Cup

Dodatkowo 28 stycznia 2023 roku na kompleksie skoczni „Skalite” w Szczyrku, odbyła się pierwsza w historii edycja zawodów Real Logistics Cup. Zawody odbyły się w czterech kategoriach: Junior Młodszy, Kobiety, Junior oraz Open. Zmagania rozegrano na skoczni HS75. Klikając TUTAJ, możecie obejrzeć naszą fotorelację z tego wydarzenia.

Real Logistics Team, fot. Vivienne Stycz

ZOBACZ TEŻ REAL LOGISTICS CUP: DEKLASACJA TOMASIAKA, ZWYCIĘSTWO WRÓBLA I NIŻNIKA

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – Twitter,  Instagram i Facebook.

źródło informacji: własne, szczyrk.cos.pl, skisprungschanzen.com

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać