Skocznia Puijo zagrożona zawaleniem. Niepewna przyszłość obiektu w Kuopio

przez Martyna Okrzesik

Jak donoszą fińskie media, skocznia narciarska K92 w Kuopio grozi zawaleniem. Z uwagi na bezpieczeństwo, kompleks Puijo został tymczasowo zamknięty. Pod znakiem zapytania pozostaje jednak przyszłość wspomnianego obiektu.

Puijo, fot. Petri Kalevi Julkunen / Yle

Skoczni Puijo grozi zawalenie

Podczas kontroli stanu skoczni narciarskiej K92 Puijo w fińskim Kuopio, stwierdzono poważne uszkodzenia wieży najazdowej, a sam obiekt jest zagrożony zawaleniem. Istnieją obawy, że może się to stać w przypadku pogorszenia się pogody i wystąpienia burzy. W efekcie kompleks został zamknięty, a także wystosowano zakaz zbliżania się do niego. Wstrzymano także realizowane treningi.

– ,,Skocznia jest aktualnie zamknięta. Nie doszło do żadnych niebezpiecznych sytuacji” – podaje Antti Riekkinen, dyrektor ds. usług sportowych w mieście Kuopio.

ZOBACZ TEŻ: POWRÓT ZAWODÓW MIĘDZYNARODOWYCH DO CHAUX-NEUVE? ,,ZMIENILIŚMY KIERUNEK NASZEJ PRACY”

Niepewna przyszłość skoczni w Kuopio

Dokładna kontrola konstrukcji i stanu kompleksu odbędzie się w okresie kwiecień-czerwiec. Konstrukcja skoczni ulegnie naprawie, aby nie zagrażała bezpieczeństwu. Przyszłość Puijo jednak w dalszym ciągu pozostaje niepewna. Z komunikatu prasowego miasta Kuopio wynika, że renowacja może nie być opłacalna. Jeśli inspekcja wykaże, że koszty remontu są zbyt wysokie, obiektowi grozi rozebranie.

– ,,Sprawa jest nadal wyjaśniana. Jeśli naprawa nie będzie możliwa, obiekt zostanie zburzony w kontrolowany sposób. Skocznia ma ponad 40 lat i obecnie planowano jej remont” – informują władze miasta.

W grudniu ubiegłego roku, Ministerstwo Edukacji i Kultury nadało renowacji skoczni Puijo rangę najważniejszego projektu sportowego o znaczeniu ogólnokrajowym. W przygotowanym planie finansowym ministerstwo zaproponowało, aby w przyszłym roku przeznaczyć 750 000 euro na modernizację skoczni. Miasto Kuopio oszacowało, że renowacja całego kompleksu wyniesie około cztery miliony euro.

ZOBACZ TEŻ: DŁUGA PRZERWA MICO AHONENA. „PAUZA POTRWA CO NAJMNIEJ DZIEWIĘĆ MIESIĘCY”

W 2016 roku na obiekcie Puijo rozegrano ostatnie zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich, których triumfatorem okazał się reprezentant Austrii – Michael Hayboeck. Zmagania niższej rangi – Pucharu Kontynentalnego i FIS Cup – zawitały tam jeszcze pięć lat później. Biało-czerwoni czterokrotnie zwyciężali na wspomnianej skoczni. Zarówno Adam Małysz oraz Kamil Stoch odnieśli tam po dwie wiktorie.

Na zakończenie zapraszam na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: informacja własna, yle.fi, iltalehti.fi

0 komentarzy
3

Może ci się spodobać