Powrót zawodów międzynarodowych do Chaux-Neuve? ,,Zmieniliśmy kierunek naszej pracy”

przez Martyna Okrzesik

Minęło dokładnie pięć lat, od ostatnich zmagań międzynarodowych rozegranych na skoczni La Côté Feuillée (HS118) we francuskim Chaux-Neuve. Niestety, w kolejnych latach wydarzenia zostawały notorycznie odwoływane przez brak śniegu i problemy finansowe. Francuzi mają jednak ambitne plany, na przywrócenie Chaux-Neuve do kalendarzy zawodów w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej.

fot. Nils Louna

Pięć lat czekania

Ostatnie zawody międzynarodowe w Chaux-Neuve rozegrano w 2019 roku. Wówczas w drugiej połowie stycznia dwuboiści rywalizowali na obiekcie HS118 w ramach Nordic Triple, którego ostatecznym triumfatorem został Austriak Mario Seidl. Ponadto początkiem marca obiekt La Côté Feuillée gościł zmagania Alpen Cup w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Pomimo prób rozgrywania konkursów w kolejnych latach, nigdy nie doszły one do skutku.

– ,,Od czasu odwołania zawodów w 2019 r. ASNI doświadcza wielu trudności. Na szczęście to stowarzyszenie od chwili swojego powstania zawsze potrafiło sobie radzić. Od czerwca ubiegłego roku powstał nowy zespół, przede wszystkim z ludźmi, którzy są w nim już bardzo długo, wręcz od początku” – wyjaśnia Stéphane Invernizzi, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Nordyckiego (ASNI) w rozmowie z portalem nordicmag.info.

Głównym powodem odwoływania zawodów w ostatnich latach, były problemy związane z brakiem śniegu oraz kłopoty finansowe. – ,,Świadomi zmieniającego się klimatu, ale także trudności napotykanych przez kombinację norweską, zmieniliśmy kierunek naszej pracy. Siłą napędową jest oczywiście organizacja międzynarodowych wydarzeń, ale nie tylko. Chcemy przywrócić dynamikę infrastrukturze Chaux-Neuve pod względem turystycznym i sportowym. Naszym priorytetem jest robienie tego zarówno zimą, jak i latem, dla kobiet i mężczyzn, ale także młodych zawodników” – nakreśla Stéphane Invernizzi.

ZOBACZ TEŻ: PUCHAR ŚWIATA W KOMBINACJI NORWESKIEJ BEZ ZAWODÓW W CHAUX-NEUVE

Powrót zawodów międzynarodowych do Chaux-Neuve?

Celem stowarzyszenia jest powrót rywalizacji międzynarodowej do Chaux-Neuve. Francuzi już tego lata chcą zorganizować konkursy Letniego Grand Prix w kombinacji norweskiej, zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Kolejnym krokiem jest rozegranie zawodów Alpen Cup, aby następnie w 2026 przeprowadzić zmagania kobiet w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich.

,,Planujemy zorganizować zawody Letniego Grand Prix w kombinacji norweskiej, które zgromadzą światową elitę, bez problemów ze śniegiem. Okazja do pokazania, że ​​skoki i kombinacja to sporty czterosezonowe, w których po raz pierwszy wezmą udział jednocześnie kobiety i mężczyźni. Następnie na przyszłą zimę pomysł byłby taki, aby zorganizować etap Pucharu FESA (Alpen Cup, przyp. red.), który kosztuje dużo energii, ale wymaga niewiele nakładu finansowego. W roku 2026 będziemy musieli walczyć o zrobienie wszystkiego, co w naszej mocy, aby zorganizować zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich kobiet. Byłoby to wspaniałe dla Joséphine” – wyjawia prezes ASNI.

Josephine Pagnier jest reprezentantką lokalnego klubu Risoux-Club Chaux-Neuve. Francuzka zakończyła sezon 2023/2024 na siódmej pozycji w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich, notując swój życiowy sezon. 21-latka w pierwszych trzech konkursach kampanii stawała na podium rywalizacji, tym samym stając się liderką cyklu.

ZOBACZ TEŻ: JOSEPHINE PAGNIER LIDERKĄ PUCHARU ŚWIATA: „TO BYŁO MOJE MARZENIE”

La Côté Feuillée, źródło: estrepublicain.fr

Zadaniem dla ASNI jest promocja skoków narciarskich oraz kombinacji norweskiej w Chaux-Neuve, w celu pozyskania sponsorów i wystarczających środków finansowych na organizację zawodów. ,,Oczywiście, Puchar Świata reprezentuje ogromny budżet i przez kilka następnych lat ASNI posiadaczem tego ciężaru finansowego. Nie tak łatwo jest znaleźć 500 000 euro. Zatem do nas należy znalezienie rozwiązań, które przyciągną i wypromują Chaux-Neuve i tutejsze skocznie narciarskie. Skoki to spektakularny sport, który wymaga ewolucji. Pracujemy nad wszystkimi tymi punktami, aby w przyszłości łatwiej było znaleźć finansowanie. Im bardziej będziemy zauważalni, tym będzie to prostsze” – tłumaczy Invernizzi.

,,Mieszkańcy kochają ten sport”

Invernizzi zapytany o próbę podjęcia się organizacji zawodów Pucharu Świata w kombinacji norweskiej odpowiada: ,,W naszym masywie właśnie narodził się nowy ruch „Ratujmy kombinację norweską”. To dowód na to, że mieszkańcy kochają ten sport. Co więcej, na skoczniach narciarskich w Chaux-Neuve dorastali najlepsi Francuzi. Dlatego teraz, z dużą motywacją, będziemy pracować nad znalezieniem sponsorów i partnerów, aby wszystko to było wykonalne.”

Na zakończenie zapraszam na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: informacja własna, nordicmag.info

0 komentarzy
4

Może ci się spodobać