Szkolenie juniorów w Szkołach Mistrzostwa Sportowego

przez Martyna Okrzesik

Polski Związek Narciarski ogłosił składy kadr na nadchodzący sezon 2023/2024. W rezultacie powołano kadry kobiet i mężczyzn w skokach narciarskich, a także męską kadra w kombinacji norweskiej. Jednak w oczy rzucać może się brak kadr juniorskich, które obowiązywały aż do ubiegłego sezonu. Od teraz grupy juniorskie będą składały się tak naprawdę ze wszystkich zawodników szkolonych w Szkołach Mistrzostwa Sportowego.

Klemens Joniak, Tymoteusz Amilkiewicz, Wiktor Szozda, Kacper Tomasiak, Marcin Wróbel, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ TEŻ: POLSKIE KADRY NA SEZON 2023/2024

Jak to będzie funkcjonować?

Powołano trenerów Kadr Narodowych Juniorów. Sztab szkoleniowy będzie składał z trenerów, pracujących w Szkołach Mistrzostwa Sportowego. Wspomniani trenerzy będą pracować z zawodnikami lokalnie w oparciu o SMS. Treningi będą prowadzone dla wszystkich uczniów Szkół Mistrzostwa Sportowego, a także wybranych juniorów z ostatniego rocznika. 

Do trenerów głównych Kadr Narodowych Juniorów należeć będzie opracowanie planów, a także organizacja zgrupowań centralnych. Planuje się ich od 3 do 5 w sezonie. Na te zgrupowania powoływania otrzymają zawodnicy Szkól Mistrzostwa Sportowego lub ci funkcjonujący poza SMS, którzy zostali wybrani przez trenera głównego Kadry Narodowej Juniorów.

Tymoteusz Amilkiewicz, Wiktor Szozda, Klemens Staszel, fot. Martyna Okrzesik

Na starty międzynarodowe zawodników będzie powoływał trener główny Kadry Narodowej Juniorów zgodnie z przedstawionym schematem. Jeżeli chodzi o sprzęt sportowy, to będzie on zapewniony uczniom w zależności od uzyskiwanych przez nich wyników sportowych i odbywać się będzie na wniosek trenera głównego Kadry Narodowej Juniorów. 

– ,,Do tej pory kadry juniorskie były powoływane jak grupy szkoleniowe. To była jednak o wiele bardziej ograniczona forma. W szkoleniu znajdowała się pewna liczba zawodników. Teraz wszyscy uczniowie SMS zostają objęci szkoleniem kadrowym i będą trenować zgodnie z pewnymi wytycznymi. Teraz trenerzy kadr juniorskich będą pracowali razem z trenerami szkolnymi i trenerami dedykowanymi do pracy w Szkołach Mistrzostwa Sportowego. I to jest zmiana rewolucyjna. Przechodzimy zatem do tego, że zawodnicy i trenerzy mają się skupić na treningu codziennym. To ma być spokojny czas rozwoju dla młodych zawodników w poszczególnych dyscyplinach. Dla nich właśnie codzienne szkolenie ma być priorytetem, a nie wynik sportowy. Nie będzie zatem skreślania z kadry, bo nie udało się „dowieźć” wyniku w sezonie. Każdy z zawodników, uczących się w SMS, będzie miał przed sobą perspektywę kilku lat spokojnego treningu, który ma doprowadzić do jego rozwoju. To ma też trochę spowolnić wejście tych zawodników w sport wyczynowy” tłumaczy Jan Winkiel, Sekretarz Generalny PZN.

Marcin Wróbel, Wiktor Szozda, Tymoteusz Amilkiewicz, Kacper Tomasiak, fot. Martyna Okrzesik

Kolejnym ważnym elementem jest profesjonalizacja kadr. Trenerem głównym Kadry Narodowej Kobiet w skokach narciarskich został Austriak Harald Rodlauer. – ,,On będzie rozliczany z poprawy wyniku sportowego, ale swojej pracy nie będzie ograniczał tylko i wyłącznie do grup seniorskich. Będzie także współpracował ze Szkołami Mistrzostwa Sportowego, w których będzie nadzorował pracę w skokach narciarskich kobiet” – mówi Winkiel.

Sztaby szkoleniowe Kadr Narodowych Juniorów

Skoki narciarskie

Daniel Kwiatkowski – trener główny
Grzegorz Miętus – trener SMS Zakopane
Mariusz Chrapek – trener SMS Zakopane
Robert Mateja – trener SMS Szczyrk
Sławomir Hankus – trener SMS Szczyrk

Kombinacja norweska

Wojciech Marusarz – trener SMS Zakopane
Tomasz Pochwała – trener SMS Zakopane
Szczepan Kupczak – trener SMS Szczyrk
vacat – trener SMS Szczyrk

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – Twitter,  Instagram i Facebook.

źródło informacji: własne, Polski Związek Narciarski

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać