Frantisek Holik zawiesza karierę

przez Martyna Okrzesik

Niestety, czeskie skoki narciarskie tracą kolejnego zawodnika. Swoją karierę skoczka narciarskiego postanowił zawiesić 24-letni Frantisek Holik, który minionej zimy startował głównie w zmaganiach FIS Cup. Czech wziął także udział w Zimowej Uniwersjadzie 2023 w Lake Placid. Holik otwarcie mówi o utracie motywacji oraz chęci odpoczynku, a także o złej atmosferze w drużynie. Natomiast reprezentant Czech nie wyklucza powrotu na skocznię.

Frantisek Holik, fot. Dominika Śmiech

František Holik, reprezentant LSK Lomnice nad Popelkou, postanowił zawiesić swoją sportową karierę. Czech o swojej decyzji poinformował w rozmowie z portalem skoky.net. 24-latek jako główny powód swojej decyzji podał wyczerpanie psychiczne i chęć odpoczynku. Dodatkowo Holik wspomina także o utracie motywacji i złej atmosferę w czeskiej drużynie. Natomiast czeski zawodnik nie wykluczył powrotu na skocznię. – Szanse na mój powrót wynoszą 50%. Lubię skakać i chciałbym wrócić, jeśli zobaczę, że powrót ma dla mnie sens i znajdę motywację oraz chęci” – wyjawia Czech.

– ,,Pewnie miałbym teraz lepszą pozycję startową na sezon letni niż np. w zeszłym roku, ale potrzebuję trochę osobistej zmiany i chcę na jakiś czas opuścić środowisko skoków narciarskich. Trudno znaleźć motywację do ciągłego treningu, poświęcania czasu i energii na skakanie, gdy nie przynosi to efektów. Skaczę od około 20 lat i tylko raz opuściłem treningi na półtora miesiąca z powodu choroby latem 2014 roku. Poza tym cały czas przebywam w środowisku skoków. Aspekt finansowy również odegrał w tym rolę, ale głównie z osobistego punktu widzenia. Po wynikach zimowych prawdopodobnie nie miałbym prawa do żadnej nagrody finansowej na kolejny sezon, co też nie jest motywujące” – wyjawia Czech.

Zmiany w czeskich skokach

Nie tak dawno Vit Hacek został został wybrany na nowego przewodniczącego czeskich skoków. Natomiast rolę dyrektora sportowego przejął Filip Sakala, który minionej zimy zakończył swoją sportową karierę. Mężczyźni mają wizje i plany na próbę uratowania czeskich skoków narciarskich m.in. poprzez zmianę sztabu trenerskiego. Jak podał portal skoky.net, nowym trenerem czeskiej reprezentacji zostanie Gaj Trček, a w jego sztabie szkoleniowym znajdzie się także Jure Šinkovec. Dodatkowo asystentem obu Słoweńców będzie Lukáš Hlava, który pod koniec zeszłej zimy został tymczasowym trenerem kadry narodowej.

ZOBACZ TEŻ: FILIP SAKALA: ,,CHCĘ DZIAŁAĆ DLA DOBRA INNYCH, ABY NIE SKOŃCZYLI TAK JAK JA”

Jak podaje portal skoky.net, w czeskiej kadrze A znajdzie się Roman Koudelka, natomiast w kadrze B miejsca otrzymali Radek Rydl oraz Benedikt Holub. Kandydatem do otrzymania miejsca w składzie B jest 20-letni Petr Vaverka, lecz był nim także Frantisek Holik.

– ,,Zrobię sobie przerwę od skoków. Nie chcę myśleć o tym czy mam być na obozie treningowym, czy trenować prawie codziennie. Po prostu ostatni raz doświadczyłem wolności może w wieku 12 lat” – dodaje 24-latek.

Frantisek Holik, fot. Martyna Okrzesik

Po zakończeniu sezonu zimowego, informację o zakończeniu swojej sportowej kariery ogłosił 21-letni Frantisek Lejsek. Głównym powodem jego decyzji była utrata motywacji oraz zła atmosfera w drużynie. Dodatkowo Lejsek wspominał, że nie dogadywał się z zarządem.

ZOBACZ TEŻ: FRANTISEK LEJSEK KOŃCZY KARIERĘ

,, Atmosfera jest teraz lepsza, ale tak zwykle jest wiosną. Natomiast ogólnie trudno znaleźć jakieś pozytywy. Wierzę jednak i mam nadzieję, że teraz panowie z kierownictwa ruszą w dobrą stronę. Miejmy nadzieję, że będą w stanie sprowadzić dobrych trenerów, którzy chcieliby z nami trenować i poprowadzić drużynę tak, aby osiągali coraz lepsze wyniki. Ta wizja wygląda interesująco, więc zdecydowanie jeszcze nie skończyłem jeszcze ze skokami” – mówi Holik.

Frantisek Holik, fot. Zofia Hunkiewicz

– ,,To przerwa, którą powinienem był rozpocząć już od kwietnia i może do tej pory moje życie wyglądałoby nieco inaczej. Przynajmniej w ten sposób będę miał wolne lato. Może się to wydawać dziwne, że chcę wystartować na zawodach w Łomnicy, ale chcę oddać kilka skoków dla zabawy na skoczni w moim rodzinnym mieście” – kończy.

ZOBACZ TEŻ: VÍT HÁČEK: ,,CHODZI O PODNIESIENIE CZESKICH SKOKÓW”

Sezon 2022/2023

W minionym sezonie Frantisek Holik startował głównie w trzecioligowych zawodach FIS Cup. W letniej części zmagań zapunktował dwukrotnie – w czeskim Frenstacie (26. miejsce) oraz słoweńskim Kranju (27. pozycja). Niestety w cyklu zimowym nie zdobył ani jednego punktu, a jego najlepszym wynikiem było 32. miejsce w norweskim Notodden. Ostatnimi zawodami w sezonie, w jakich wziął udział, był FIS Cup w Oberhofie (60. & 58. miejsce). Holik wystartował także na Zimowej Uniwersjadzie 2023 w Lake Placid, gdzie ostatecznie w konkursie indywidualnym uplasował się na 12. pozycji.

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – Twitter,  Instagram i Facebook.

źródło informacji: skoky.net

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać