Julia Mühlbacher

przez Martyna Okrzesik

Julia Mühlbacher to austriacka skoczkini narciarska, reprezentująca klub ASVOE SC Hoehenart. Zawodniczka urodziła się 2 sierpnia 2004 roku w północno-zachodniej Austrii, a dokładniej w Braunau am Inn. Mühlbacher na swoim koncie ma medale mistrzostw świata juniorów, EYOF, a także Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2023.

Julia Mühlbacher, fot. JFK Feichter

Sezon 2016/2017

Po raz pierwszy w zmaganiach Alpen Cup zaprezentowała się 21-22 stycznia 2017 roku, podczas rywalizacji w słoweńskim Kranju. Mühlbacher miała wówczas 15 lat, a swoje starty zakończyła na 15. oraz 18. pozycji, tym samym zdobywając swoje pierwsze punkty cyklu.

Sezon 2017/2018

Latem 2017, a dokładniej dwa dni po swoich 16 urodzinach, wywalczyła swoje pierwsze podium, a tym samym pierwsze zwycięstwo w zawodach Alpen Cup w karierze. Wówczas na podium w Klingenthal Austriaczka uplasowała się przed Niemką Josephin Laue oraz swoją rodaczką Lisą Eder. Podczas drugiego dnia rywalizacji zajęła 5. miejsce. Podczas letniej części alpejskich zmagań wystartowała także w Poehli (5. & 10. pozycja) oraz w Bischofsgruen (6. & 5. lokata).

W cyklu zimowym pojawiła się podczas dwóch konkursów. Pierwszy z nich nie był dla Austriaczki tak udany, jak te w sezonie letnim, ponieważ w Seefeld zajęła dopiero 26. miejsce. Natomiast drugi z nich, dokładniej w Kranju, Julia Mühlbacher zakończyła w czołowej piątce.

Sezon 2018/2019

W sezonie letnim 2018 ponownie prezentowała się podczas niemieckiej części konkursów Alpen Cup, które kończyła w pierwszej, bądź drugiej dziesiątce. Najsłabszy okazał się dla niej zdecydowanie występ w Klingenthal, gdzie rok wcześniej triumfowała. Ostatecznie Austriaczka dwukrotnie zajęła tam 17. miejsce. Najlepszym startem był zdecydowanie ten w Poehli, gdzie pierwszego dnia otarła się o podium, a drugiego otwierała drugą dziesiątkę. Dodatkowo w Bischofsgruen uplasowała się na 8. oraz 10. pozycji.

W cyklu zimowym w dalszym ciągu startowała w lidze alpejskiej. Swoje starty rozpoczęła w grudniu 2018 w Villach, gdzie zajęła 13. oraz 21. miejsce. W tym sezonie, w szwajcarskim Kanderstegu, Julia Mühlbacher wywalczyła swoje drugie podium Alpen Cup w karierze, przegrywając jedynie z Aną Jereb ze Słowenii. Sezon zimowy zakończyła we Francji, a dokładniej w Chaux-Neuve, gdzie była dopiero 18.

Sezon 2019/2020

Kampania 2019/2020 była dużo bardziej obfita w starty dla młodej Austriaczki. Cykl letni rozpoczęła od debiutu w zawodach FIS Cup w Szczyrku, na kompleksie skoczni ,,Skalite” im. Beskidzkich Olimpijczyków. Wówczas Austriaczka wywalczyła swoje pierwsze punkty w trzecioligowych zmaganiach, dzięki zajęciu 7. oraz 12. lokaty.

Ponownie wzięła udział w rywalizacji Alpen Cup w Niemczech. Starty w alpejskich zawodach rozpoczęła od 5. oraz 12. miejsca w Klingenthal, a następnie uplasowała się na 6. i 4 pozycji z Poehli. Niemiecki tour zakończyła na 7. oraz 3. rezultatu w Bischofschgruen, tym samym zdobywając swoje trzecie podium Alpen Cup.

W połowie września otrzymała powołanie na zawody Pucharu Kontynentalnego. W efekcie Austriaczka udała się do Skandynawii, a konkretniej do Lillehammer. Ostatecznie zawodniczka zdobyła swoje pierwsze punkty cyklu, dzięki wywalczeniu 19. miejsca. Po powrocie z Norwegii, pojechała do Włoch na kolejne zmagania z cyklu Alpen Cup, gdzie uplasowała się na 5. pozycji, a drugiego dnia nie wystartowała w konkursie.

Letnie starty zakończyła dwoma podiami podczas rywalizacji FIS Cup w Villach. Julia Mühlbacher dwukrotnie uplasowała się na jego drugim stopniu, plasując się jedynie za reprezentantką Niemiec Agnes Reisch.

Zimową kampanię rozpoczęła od bardzo udanego występu w Pucharze Kontynentalnym w Notodden. Wówczas norweskie zmagania zakończyła na 4. oraz 3. lokacie. W efekcie było to dla niej pierwsze podium w lidze kontynentalnej. Tydzień później udała się do austriackiego Seefeld na zmagania Alpen Cup, które były dla niej równie udane. Austriaczka zajęła 3. oraz 2. pozycję. Wówczas dwukrotnie triumfowała jej rodaczka – Lisa Eder.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie Młodzieży 2020

W styczniu 2020 Mühlbacher wzięła udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży 2020 w Lausanne. W rezultacie indywidualnie zajęła miejsce tuż za podium. Wówczas z medali mogły cieszyć się Rosjanka Anna Shpyneva, Francuzka Josephine Pagnier oraz Czeszka Stepanka Ptackova. Dodatkowo reprezentacja Austrii w konkursie drużyn mieszanych wywalczyła złoty medal w składzie: David Haagen, Vannesa Moharitsch, Julia Mühlbacher, Marco Wörgötter.

David Haagen, Vannesa Moharitsch, Julia Mühlbacher, Marco Wörgötter, fot. ÖOC

Miesiąc później, Austriaczka ponownie udała się do Skandynawii, tym razem na zmagania Pucharu Kontynentalnego. Ostatecznie zawodniczka zajęła 4. oraz 7 miejsce. Po dobrych występach Mühlbacher otrzymała powołanie na zawody Pucharu Świata w Hinzenbach. Niestety, jej start zakończył się na nieudanych kwalifikacjach (51. pozycja). Następnie Mühlbacher udała się do Villach, na kolejne zmagania FIS Cup, gdzie znalazła się na 19., a takża 13. lokacie.

Mistrzostwa Świata Juniorów 2020 w Oberwiesenthal

Swoje starty w zimowym cyklu zakończyła najważniejszą imprezą rangi juniorskiej. Julia Mühlbacher otrzymała powołanie na swoje pierwsze karierze mistrzostwa świata juniorów, które miały miejsce w niemieckim Oberwiesenthal. Indywidualnie uplasowała się na 11. pozycji, natomiast przywiozła medal złotego kruszcu z konkursu drużynowego. Wówczas Mühlbacher startowała w drużynie wraz z Lisą Eder, Maritą Kramer oraz Vanessą Moharitsch.

źródło: Instagram/@_juliamuehlbacher

Sezon 2020/2021

Lato 2020 w związku z panującą pandemią covid-19, nie było zbyt obfite w zawody. W letnim cyklu wystartowała tylko podczas zmagań Alpen Cup w Bechtesgaden w Niemczech, gdzie sklasyfikowana została na 5. oraz 9. pozycji.

Pierwszymi zawodami dla Mühlbacher podczas zimowej kampanii, okazał się FIS Cup w Kanderstegu. Austriacka skoczkini zajęła wówczas 7. oraz 5. lokatę.

W rezultacie po raz drugi otrzymała powołanie na zawody Pucharu Świata. Tym razem start w Ramsau był dla Mühlbacher dużo bardziej udany niż występ zeszłoroczny wsytęp w Hinzenbach. Austriaczka przebrnęła przez kwalifikacje (39. miejsce), a w konkursie głównym zajęła 34. lokatę. Miesiąc później ponownie przystąpiła do kwalifikacji w Ljubnie, jednak okazały się one nieskuteczne (43. pozycja). Wyjątkowo udany okazał się dla niej występ w Hinzenbach, gdzie trzykrotnie punktowała (24., 27., oraz 22. miejsce). Tym samym Mühlbacher wywalczyła swoje pierwsze punkty w zawodach najwyższej rangi.

Mistrzostwa Świata Juniorów 2021 w Lahti

Julia Mühlbacher ponownie otrzymała powołanie na najważniejsze zawody juniorskie. Tym razem indywidualnie uplasowała się na 12. pozycji, natomiast żeńska drużyna Austrii triumfowała w konkursie drużynowym. W skład zwycięskiej ekipy weszły Julia Mühlbacher, Lisa Eder, Vanessa Moharitsch oraz Hannah Wiegele.

źródło: Instagram/@_juliamuehlbacher

Po powrocie z juniorskiego czempionatu, zajęła 3. oraz 4. miejsce w zawodach Pucharu Kontynentalnego w Brotterode. Takie same pozycje wywalczyła podczas finałowych zmagań Alpen Cup w Premanon we Francji.

Sezon 2021/2022

Cykl letni 2021 rozpoczęła w Finlandii, a dokładniej w Kuopio, gdzie miały miejsce zarówno konkursy FIS Cup, jak i Pucharu Kontynentalnego. Ostatecznie Mühlbacher we wszystkich czterech startach stanęła na drugim stopniu podium.

Zadebiutowała także podczas Letniego Grand Prix w czeskim Frenstacie (35. miejsce), a tydzień później zaprezentowała się podczas Pucharu Kontynentalnego w Rasnovie (14. & 10. lokata).

Na przełomie sierpnia i września Mühlbacher startowała w trzecioligowych zmaganiach w Einsiedeln, gdzie dwukrotnie była druga, a także w Ljubnie (11. & 9. wynik). Sezon letni zakończyła podczas Pucharu Kontynentalnego w Oslo (16. & 20. miejsce).

Zimowe występy rozpoczęła od bardzo dobrych startów w Pucharze Kontynentalnym. Wówczas Mühlbacher zajęła 3. oraz 5. pozycję w Vikersund, a także dwukrotnie stanęła na trzecim stopniu podium w Notodden. Po miesięcznej przerwie, zaprezentowała się w zmaganiach Alpen Cup, gdzie wywalczyła 2. oraz 3. miejsce.

Puchar Kontynentalny w Innsbrucku, był jej najgorszym startem w drugoligowym cyklu tej zimy. Ostatecznie Austriaczka zakończyła konkursy na 23. oraz 24. lokacie. Tydzień później, szybowała na skoczni w Zakopanem, podczas zmagań FIS Cup (13. pozycja). Następnie udała się do Brotterode na konkursy Pucharu Kontynentalnego (15. & 18. miejsce).

Pojawiła się także podczas FIS Cup w Villach (12. & 7. rezultat), a tydzień później zaliczyła swój kolejny start w Pucharze Świata. Mühlbacher pomyślnie przeszła kwalifikacje w Hinzenbach, a w konkursie głównym zajęła 29. miejsce.

Mistrzostwa Świata Juniorów 2022 w Zakopanem

Po udanym starcie w pierwszej lidze, nadszedł czas na najważniejszy czempionat tego sezonu. Mühlbacher ponownie otrzymała miejsce w austriackiej drużynie na mistrzostwa świata juniorów, które tego roku odbywały się na Średniej Krokwi w Zakopanem. W zmaganiach drużynowych uplasowała się na 13. pozycji, natomiast kobieca drużyna została sklasyfikowana tuż za podium. Jednak Austriaczka wróciła z Polski ze złotym medalem z konkursu ekip mieszanych, gdzie wystartowała wraz z Vannesą Moharitsch, Danielem Tschofenigiem oraz Davidem Haagenem.

fot. Martyna Okrzesik

Następnie wystartowała podczas Pucharu Świata w Oberhofie, gdzie zajęła 23. oraz 35. miejsce.

Sezon zakończyła podczas Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy 2022 w Vuokatti, którego konkursy skoków rozegrano w Lahti. Austriaczka wróciła z Finlandii z brązowym medalem indywidualnym oraz złotem z konkursu drużyn mieszanych.

Jonas Schuster, Sophie Kothbauer, Louis Obersteiner, Julia Mühlbacher, fot. GEPA

Sezon 2022/2023

Latem 2022 dwukrotnie uplasowała się na 20. pozycji podczas zawodów Letniego Grand Prix w Wiśle, a także na 9. miejscu w Rasnovie.

Sezon zimowy rozpoczęła dopiero w połowie stycznia 2023, podczas konkursów Alpen Cup w Eisenerz, gdzie dwukrotnie stanęła na podium (3. & 2. pozycja).

Mistrzostwa Świata Juniorów 2023 w Whistler

Mühlbacher ponownie otrzymała powołanie na najważniejszy juniorski czempionat. Tym razem odbywał się on w kanadyjskim Whistler. Austriaczka z mistrzostw wróciła z medalem indywidualnym brązowego kruszcu. Wówczas przed Julią Mühlbacher uplasowały się jedynie Alexandria Loutitt oraz Nika Prevc. W zmaganiach drużynowych Austriaczki zajęły dopiero szóstą pozycję, w składzie: Meghann Wadsak, Clara Mentil, Elisa Deubler oraz Julia Mühlbacher. W ekipie mieszanej wraz z Jonasem Schusterem, Stephanem Embacherem oraz Meghann Wadsak, uplasowali się na piątym miejscu.

Nika Prevc, Alexandria Loutitt, Julia Mühlbacher, źródło: Instagram/@_juliamuehlbacher

Po powrocie z Kanady, Mühlbacher zaliczyła bardzo udane konkursy Pucharu Świata. Austriaczka zajęła 20. oraz 21. miejsce w Hinzenbach, a także 7. oraz 3. pozycję w Rasnovie. Tym samym Julia Mühlbacher wywalczyła swoje pierwsze podium pierwszoligowych zawodów w karierze, w wieku 18-lat.

Julia Mühlbacher, źródło: Instagram/@_juliamuehlbacher
Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2023 w Planicy

Julia Mühlbacher otrzymała miejsce w składzie na najważniejsze zawody seniorskie w sezonie – Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2023. Na obiekcie normalnym uplasowała się na 11. pozycji, natomiast na skoczni dużej sklasyfikowana została na 18. pozycji. Jeśli chodzi o zmagania drużynowe, to reprezentacja Austrii wywalczyła srebrny medal w składzie Chiara Kreuzer, Julia Mühlbacher, Jacqueline Seifriedsberger oraz Eva Pinkelnig.

Eva Pinkelnig, Jacqueline Seifriedsberger, Chiara Kreuzer, Julia Mühlbacher, fot. EXPA

Do końca cyklu 2022/2023 Austriaczka startowała w zawodach najwyższej rangi. W Oslo dwukrotnie uplasowała się na 17. pozycji, natomiast w Lillehammer była 17. oraz 20. Sezon zakończyła 29. miejscem w Lahti.

Sezon 2023/2024

Latem, Julia Mühlbacher zaprezentowała się tylko podczas Igrzysk Europejskich 2023 w Zakopanem. Ostatecznie na Średniej Krokwi uplasowała się na 13. pozycji, zaś na większym obiekcie zdobyła 12. miejsce.

Cykl zimowy rozpoczęła od inauguracji Pucharu Świata w Lillehammer, gdzie wywalczyła 18. oraz 16. miejsce. W 2023 roku zaprezentowała się również podczas rywalizacji w Engelbergu (12. & 18. pozycja), a także Garmisch-Partenkirchen (17. wynik).

2024 rok otworzyła nieprzebrnięciem kwalifikacji podczas zawodów pierwszoligowych w Oberstdorfie, kończąc je na 41. lokacie. Swój najlepszy wynik w sezonie odnotowała w Villach, gdy uplasowała się na 5. pozycji. Drugiego dnia rywalizacji zajęła natomiast 14. miejsce.

Azjatycka część cyklu przyniosła jej kolejne pucharowe punkty, dzięki 16. oraz 21. wynikowi z Sapporo oraz 17. lokacie w Zao. W drugiej dziesiątce zmagań zaprezentowała się także w Ljubnie (14. & 18.) oraz Willingen (18. & 19.).

Mistrzostwa Świata Juniorów 2024 w Planicy

Imprezą docelową dla Mühlbacher były jej ostatnie w karierze mistrzostwa świata juniorek. Austriaczka z Planicy wróciła z dwoma medalami – indywidualnym srebrem oraz złotem z rywalizacji mieszanej w składzie Mühlbacher, Pölz, Schuller, Embacher).

źródło: Instagram: @_juliamuehlbacher

Po udanym czempionacie w Słowenii, srebrna medalistka wystartowała w domowych zawodach Pucharu Świata w Hinzenbach, które dwukrotnie ukończyła na 16. miejscu. Mühlbacher zaprezentowała się również w Oslo (19. & 39. wynik) oraz Trondheim (22. & 27. rezultat), kończąc cykl Raw Air na 27. miejscu. Kampanię ukończyła na 14. lokacie w Planicy. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zajęła 19. pozycję z 308-punktową notą.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło informacji: własne, fis-ski.com

0 komentarzy
3

Może ci się spodobać