Alexandria Loutitt

przez Magdalena Rutkowska

W dzisiejszym wpisie, po raz kolejny chcemy przybliżyć Wam sylwetkę młodej i utalentowanej zawodniczki. Mowa tutaj o Alexandrii Loutitt – medalistce olimpijskiej w konkursie drużyn mieszanych z Pekinu. Jeśli jesteście ciekawi jak wyglądała jej kariera przed zdobyciem upragnionego krążka, zostańcie z nami!

Alexandria Loutitt w towarzystwie Niki Prevc oraz Taji Bodlaj na podium podczas Mistrzostw Świata Juniorów 2022 w Zakopanem, fot. Martyna Okrzesik

Początki i pierwsze starty

Alexandria Loutitt urodziła się 7 stycznia 2004 roku w kanadyjskim Calgary. Zawodniczka jest reprezentantką klubu Altius Nordic Ski Cup, a swoje treningi rozpoczęła już jako dziewięciolatka! Na arenie międzynarodowej miała okazję pokazać się 5 października 2019 roku, kiedy to zadebiutowała w cyklu Fis Cup. Konkurs miał miejsce w Villach, a Alexandria Loutitt zajęła tam 20 pozycję. Młoda skoczkini bardzo szybko, ponieważ już 22 lutego 2020 roku mogła pochwalić się pierwszym startem w Pucharze Świata w Ljubnie. Kanadyjki zajęły tam 10 pozycję. W 2020 roku Loutitt reprezentowała Kanadę w Mistrzostwach Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym, które odbywały się w Oberwiesenthal. Uplasowała się wtedy na 31. miejscu. Niestety, jak wszyscy wiemy kariera sportowca bywa nieprzewidywalna, o czym podczas treningów kanadyjskiej kadry w Słowenii, przekonała się nasza bohaterka. Podczas jednego z treningów w 2020 roku poważnie upadła i uderzając w bandę doznała wstrząśnienia mózgu. Na skutek wypadku, była zmuszona przerwać swoje treningi, a do rywalizacji wróciła na początku 2021 roku.

Nika Prevc (pierwszy stopień podium), Taja Bodlaj (drugi stopień podium) oraz Alexandria Loutitt (trzeci stopień podium) podczas konkursu indywidualnego Mistrzostw Świata Juniorów 2022 w Zakopanem, fot. Martyna Okrzesik

Dalsza kariera i międzynarodowe sukcesy

Swoje skoki po przerwie rozpoczęła od zdobycia pierwszych punktów Pucharu Kontynentalnego, zajmując 12. pozycję w Brotterode. Kolejną bardzo ważną międzynarodową imprezą w karierze Alexandrii Loutitt były Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2021. Na skoczni dużej indywidualnie zajęła 38. miejsce, a na normalnej niestety nie zdołała się zakwalifikować. W konkursach drużynowych zajmowała kolejno 11. miejsce w konkursie drużynowym kobiet i 10. lokatę w rywalizacji drużyn mieszanych. W kolejnych miesiącach Kanadyjka próbowała zakwalifikować się również do zawodów indywidualnych Pucharu Świata w Niżnym Tagile i Czajkowskim, niestety próby okazały się nieudane. Mimo wcześniejszych niepowodzeń, Loutitt mogła po raz kolejny, w towarzystwie koleżanek z drużyny wystąpić w konkursie drużynowym. Dziewczyny zajęły w Czajkowskim 8. lokatę. W sezonie letnim 2021 oddała pierwsze skoki w Letnim Grand Prix, w którym punkty zdobyła we wrześniu tego samego roku, przy okazji zawodów, także w Czajkowskim. 27 listopada 2021 roku, po raz pierwszy wystąpiła w zmaganiach indywidualnych Pucharu Świata zajmując w Rosji 34 miejsce. Pierwsze punkty w zawodach najwyższej rangi wywalczyła 5 grudnia tego samego roku, plasując się na 14. miejscu w Lillehammer.

Szczęśliwy rok Alexandrii Loutitt

Nie bez powodu w taki sposób zatytułowałam tą część artykułu, bowiem druga połowa minionego sezonu była czymś wyjątkowym w wykonaniu Alex. Po wielu latach zmagań na arenie międzynarodowej (i nie tylko) oraz ciężkich treningach nadszedł czas, na który czeka każdy sportowiec. Alexandria Loutitt dostała powołanie do reprezentacji Kanady na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022, które odbyły się w Pekinie. Niestety, ich początek nie był taki jaki wymarzyła sobie zawodniczka, ponieważ w zmaganiach indywidualnych została zdyskwalifikowana, za niewłaściwą długość nart. Jednak nic nie mogło przygotować jej i kibiców na to, co stało się podczas konkursu drużyn mieszanych. Bowiem, wraz z kolegami z drużyny Matthew Soukupem, Mackenziem Boyd-Clowesem oraz Abigail Strate zdobyła brązowy medal! Było to absolutnie przełomowe wydarzenie w karierze Loutitt, jak i w rozwoju kanadyjskich skoków. Następnie nadszedł czas na Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym 2022, które miały miejsce w stolicy polskiego narciarstwa – Zakopanem. Zdobyła tam indywidualnie brązowy medal. W marcu 2022 roku zajęła najwyższe w sezonie, 11. miejsce w konkursie Pucharu Świata w Oberhofie oraz stanęła na 3. miejscu podium w zawodach Pucharu Kontynentalnego w Whistler. W kwietniu 2022 roku przeszła operację kolana.

Alexandria Loutitt, Matthew Soukup, Abigail Strate oraz Mackenzie Boyd-Clowes na podium konkursu drużyn mieszanych podczas Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie

Udany powrót na skocznie

Zima 2022/2023 była dla Loutitt jeszcze bardziej obfita w sukcesy! Już od samego początku sezon w wykonaniu młodej Kanadyjki zapowiadał się dobrze. Po operacji, do startów na arenie międzynarodowej powróciła w grudniu 2022 roku. Już wtedy zaskoczyła wszystkich, bowiem zajęła 4. pozycję w konkursie Pucharu Świata w Villach. 13 stycznia 2023 roku to kolejna data, która była ogromnym przełomem. Alexandria Loutitt wygrała swój pierwszy konkurs z cyklu najwyższej rangi, oddając piękny, 95-metrowy skok w Zao. Warto dodać, że było to jej pierwsze podium w tych zmaganiach. Jednak to miał być dopiero początek jej sukcesów. Następnie odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów 2023 w Whistler, z których zawodniczka wyjechała z tytułem mistrzyni świata juniorów! Loutitt, zgodnie z przewidywaniami zdominowała konkurencję.

Dalsza część sezonu 2022/2023

Kolejnym ważnym wydarzeniem w kalendarzu były Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2023, które miały miejsce na przełomie lutego i marca w słoweńskiej Planicy. To właśnie tam, na dużym obiekcie sięgnęła po jedno z najważniejszych zwycięstw w swojej dotychczasowej karierze – została mistrzynią świata. Było to niesamowite osiągnięcie, bowiem żaden reprezentant Kanady w skokach narciarskich nie dokonał tego wcześniej. Na obiekcie normalnym, natomiast była 26., a w konkursie drużynowym zajęła 6. lokatę. W dalszej części sezonu jeszcze raz oglądaliśmy ją na podium Pucharu Świata ( 2. miejsce w Lillehammer w cyklu Raw Air). W marcu należała do czołówki zawodniczek, które dostały szansę na start w pierwszym konkursie lotów narciarskich kobiet. Nie zawiodła również tam – na mamuciej skoczni w Vikersund. 18 marca 2023 roku Alexandria Loutitt oficjalnie została rekordzistką świata w długości lotu, wynosił on 222 metry. Niestety utraciła go już następnego dnia na rzecz Słowenki Emy Klinec. Później jednak, poprawiła swój wynik z dnia poprzedniego, lądując na 225 metrze! Tym samym stała się rekordzistką Kanady, jeśli chodzi o najdłuższy skok. Cały sezon ukończyła na 13. miejscu klasyfikacji generalnej z 547 punktowym dorobkiem.

Alexandria Loutitt, fot. Zofia Hunkiewicz

Jeśli wpis wam się spodobał i chcecie zostać z nami dłużej, zapraszamy na nasze media takie jak: Instagram, Facebook oraz Twitter. Zachęcamy również do zapoznania się z poprzednią sylwetką skoczkini Maren Lundby!

Źródła informacji: informacje własne
Źródła grafiki: Martyna Okrzesik, Zofia Hunkiewicz, Instagram/@alex_loutitt

0 komentarzy
3

Może ci się spodobać