Philipp Raimund

przez Julia Pawłowska

Philipp Raimund to niemiecki skoczek narciarski, który w sezonie 2022/2023 regularnie gościł w zawodach Pucharu Świata. Urodził się 23 czerwca 2000 roku. Na co dzień reprezentuje klub SC Oberstdorf. Jak wygląda kariera młodego sportowca? Co udało mu się osiągnąć? Zapraszamy do lektury!

Philipp Raimund, fot. Agnieszka Krajewska

Początki kariery

Philipp Raimund zadebiutował na arenie międzynarodowej w styczniu 2017 roku, kiedy zajął 7 miejsce w Zakopanem, w zawodach rangi Fis Cup. W tym roku zanotował również swój pierwszy start w Pucharze Kontynentalnym. Najlepiej zaprezentował się w konkursie w Zakopanem, który ukończył na 12 miejscu. W 2018 roku w Kandersteg Niemiec wziął udział w pierwszych Mistrzostwach Świata Juniorów. Indywidualnie ukończył je na 9. pozycji, ale drużynowo sięgnął po triumf, zdobywając złoty medal.

Sezon 2018/2019

Philipp rozpoczął sezon od startów w Letnim Pucharze Kontynentalnym. Podczas całego cyklu zgromadził 72 punkty, co pozwoliło mu na zajęcie 41. pozycji w klasyfikacji generalnej. Niemiec wziął również udział w 30. edycji Pucharu Beskidów, którą zakończył na 9. miejscu.

Podczas zimowego Pucharu Kontynentalnego nie odegrał znaczącej roli, ponieważ udało mu się zebrać łącznie 81 oczek. Znacznie lepiej zaprezentował się w trakcie Mistrzostw Świata Juniorów w 2019 roku w Lahti, gdzie ponownie razem z kolegami sięgnął po drużynowe złoto. W ramach konkursu indywidualnego Philipp zajął 14. pozycję.

Sezon 2019/2020

Swoje starty ponownie rozpoczął od Letniego Pucharu Kontynentalnego. Zaprezentował się jednak znacznie lepiej, ponieważ zgromadził aż 214 punktów i dwukrotnie stanął na podium. Zajął 3. miejsce w Wiśle oraz 2. w Lillehammer. Zimową edycję cyklu Raimund zakończył na 31. miejscu w klasyfikacji generalnej. Trzykrotnie meldował się w pierwszej dziesiątce zawodów, a najlepszy start zanotował w Ruce, kiedy wywalczył 7. pozycję

Sezon 2019/2020 był ostatnim juniorskim dla młodego Niemca. Na Mistrzostwach Świata Juniorów w 2020 roku Philipp wywalczył brązowy medal w konkursie drużynowym. Wziął również udział w zawodach indywidualnych oraz drużyn mieszanych, jednak zajął odpowiednio – 7. i 4. lokatę.

29 grudnia 2019 roku Raimund zadebiutował w Pucharze Świata. Miało to miejsce w Oberstdorfie, gdzie zajął 34. pozycję. W trakcie całego sezonu wystartował czterokrotnie w zawodach najwyższej rangi, ale nie udało mu się ani razu dostać do pierwszej trzydziestki.

Sezon 2020/2021 i 2021/2022

Sezon 2020/2021 nie był dla Niemca przełomowy. Raimund dobrze radził sobie jedynie w zawodach rangi Fis Cup, które ukończył na 6. miejscu klasyfikacji generalnej. Wywalczył też wtedy swoje pierwsze zwycięstwo na arenie międzynarodowej, ponieważ wygrał zawody w Szczyrku. Nie wystartował jednak ani razu w zawodach Pucharu Świata, a w Pucharze Kontynentalnym najlepszą lokatą jaką zajął, było 5 miejsce w Innsbrucku.

Sezon 2021/2022 Philipp rozpoczął od startów w Letnim Pucharze Kontynentalnym. Podczas całego cyklu dwukrotnie stawał na podium i zajmował 3. miejsca. Raimund bardzo dobrze radził sobie w zimowej wersji cyklu, ponieważ ukończył ją na 5. miejscu klasyfikacji generalnej i zgromadził aż 707 punktów. Po raz pierwszy stanął na pudle podczas zawodów tej rangi. Dokonał tego trzykrotnie, ponieważ udało mu się wywalczyć 3. lokatę w Zhangjiakou, 2. w Iron Mountain oraz ponownie 3. w Zakopanem.

W tym sezonie Niemiec wywalczył swoje pierwsze punkty w Pucharze Świata. Dwukrotnie wziął udział w zawodach w Titisee-Neustadt i oba starty pozwoliły mu na zakończenie konkursów w pierwszej dziesiątce.

Sezon 2022/2023

Podczas startów latem Raimund zaprezentował się w Letnim Pucharze Kontynentalnym, gdzie udało mu się stanąć na najniższym stopniu podium w austriackim Stams. Skoczek brał również dwukrotnie udział w konkursach cyklu LGP, gdzie zajął 7. oraz 12. pozycję.

W tym sezonie Philipp czterokrotnie uczestniczył w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Na cztery starty, trzy zakończył na podium. Zajął 2. oraz 1. miejsce w Vikersund i zwyciężył również w Ruce. Po świetnych występach postanowiono dać szansę młodemu Niemcowi i został on stałym elementem drużyny w Pucharze Świata, zabrakło go zaledwie w kilku konkursach. Raimund zaczął prezentować stabilną formę na dobrym poziomie, ponieważ regularne znajdował się w drugiej serii konkursów. Swój najlepszy występ w Pucharze Świata zanotował w Rasnovie, ponieważ otarł się o podium zajmując 5. pozycję. Z dobrej strony pokazał się również na Turnieju Czterech Skoczni, gdyż ukończył cały cykl na 13. miejscu. W tym sezonie po raz pierwszy stanął na podium w zawodach najwyższej rangi. W zmaganiach drużynowych razem z kolegami z reprezentacji zajął 3. lokatę w Zakopanem.

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródła informacji: własne, fis-ski.com
źródła zdjęć: własne, Instagram/@hilleraimund

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać