Mistrzostwa Polski Mężczyzn – Wisła (22.12.2020)

Podczas wtorkowych, bardzo loteryjnych Mistrzostw Polski w skokach narciarskich najlepszym zawodnikiem okazał się Tomasz Pilch z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego.

Tomasz Pilch

Zawody początkowo miały odbyć się na Wielkiej Krokwi w Zakopanem w drugi dzień świąt. Termin jednak został zmieniony na 22 grudnia z powodu wyjazdu kadry narodowej na 69. Turniej Czterech Skoczni. Dodatkowo miejsce rywalizacji zostało przeniesione do Wisły na Skocznię im. Adama Małysza (HS-134)

Tytułu mistrza kraju bronił zwycięzca z 2018 roku – Kamil Stoch. Na podium zawodów odbywających się na Wielkiej Krokwi stanęli również Dawid Kubacki oraz Stefan Hula. W 2019 roku mistrzostwa kraju w Wiśle zostały odwołane.

Do zawodów zgłoszonych zostało 38 zawodników z 9 klubów. Jednak wystartowało 33 z nich.
We wtorek w Wiśle panowały bardzo niesprzyjające warunki. Padał deszcz oraz wiał silny wiatr, który osiągał prędkość nawet do 5,3 m/s. O godzinie 12:00 planowo miał się odbyć oficjalny trening. Został on jednak odwołany. O 13:45 rozegrano serię próbną, podczas której Piotr Żyła ratował się przed upadkiem. Konkurs odbył się bez przeliczników za wiatr. Można było zauważyć, że wielu zawodników miało problemy w locie m.in Jan Galica (KS Eve-nement Zakopane) oraz Robert Ryś (LKS Olimpia Goleszów). Groźny upadek zaliczył Karol Niemczyk, reprezentant klubu LKS Klimczok Bystra. Zawodnik opuścił skocznię o własnych siłach.
Rozegrana została tylko pierwsza seria konkursowa. Podczas odbywających się wcześniej Mistrzostw Polski Kobiet Kinga Rajda zaliczyła poważny upadek, po którym została zniesiona na noszach przez ratowników medycznych. Decyzją organizatorów serie finałowe zostały odwołane, a wyniki z pierwszej serii zostały uznane za końcowe.
Tym samym zwycięzcą zimowych Mistrzostw Polski po raz pierwszy w karierze został 20-letni Tomasz Pilch z klubu WSS Wisła. Na zwycięstwo pozwolił mu skok na 136 metr. Na podium sklasyfikowani zostali również Dawid Kubacki (126m), reprezentujący klub TS Wisła Zakopane oraz Andrzej Stękała (128,5m) z AZS Zakopane.

Dawid Kubacki, Tomasz Pilch, Andrzej Stękała

Tuż za podium znalazł się Maciej Kot (AZS Zakopane), który wylądował na 124 metrze. Metr mniej uzyskał sklasyfikowany na piątej pozycji Aleksander Zniszczoł (WSS Wisła). Odległość tą uzyskał również siódmy Mateusz Gruszka z AZS Zakopane. Zniszczoła i Gruszkę rozdzielił członek LKS Klimczok Bystra – Jakub Wolny (121,5m). 116 metrów uzyskał ósmy Paweł Wąsek (WSS Wisła). Najlepszym zawodnikiem z klubu KS Eve-nement Zakopane okazał się Stefan Hula z odległością 120 metrów, co dało mu dziewiątą lokatę. Pierwszą dziesiątkę zamknął członek TS Wisła Zakopane – Klemens Murańka (115,5m).

Kamil Stoch (KS Eve-nement Zakopane) wylądował na 105 metrze, przez co uplasował się na piętnastej pozycji. Taką samą odległość uzyskał Piotr Żyła (WSS Wisła), który znalazł się za Stochem.