W jedyny wolny weekend od międzynarodowych zawodów najwyższej rangi Polski Związek Narciarski zdecydował o przeprowadzeniu zimowych Mistrzostw Polski. Na Wielkiej Krokwi (K125, HS140) do walki o medale staną skoczkowie narciarscy i kombinatorzy norwescy.
ZOBACZ TEŻ: PUCHAR ŚWIATA W BISCHOFSHOFEN: TSCHOFENIG TRIUMFATOREM 73. TURNIEJU CZTERECH SKOCZNI
Listy startowe
W rywalizacji skoków narciarskich zmierzy się 67 skoczków. Wśród nich gościnnie znajdzie się 8 reprezentantów Kazachstanu i po jednym Słowacji i Ukrainy. Na starcie zabraknie zawodników kadry B, którzy zostali powołani na konkursy Pucharu Kontynentalnego w Klingenthal – Tymoteusza Amilkiewicza, Kacpra Juroszka, Macieja Kota i Klemensa Joniaka. Przypomnijmy, że przed kilkoma miesiącami to właśnie Joniak został dość sensacyjnym zwycięzcą letnich Mistrzostw Polski.
W ubiegłym sezonie, ze względu na fatalną pogodę, nie udało się rozegrać zimowych mistrzostw. W związku z tym jako obrońca tytułu wystartuje Kamil Stoch. Skoczek z Zębu wycofał się w ostatnim czasie z rywalizacji w Pucharze Świata i trenował pod okiem swojego indywidualnego trenera Michala Doleżala.
W konkursie pań weźmie udział zaledwie 8 zawodniczek, z których dwie pochodzą ze Słowacji (Tamara Mesikova i Kira Kapustikova) i dwie z Ukrainy (Tetiana Pyłypczyk i Żanna Hłuchowa). Oznacza to, że o mistrzowskie medale walczyć będą: Nicole Konderla, Pola Bełtowska, Natalia Słowik i Anna Twardosz. Szczególnie zastanawiająca będzie dyspozycja Poli Bełtowskiej, która wraca do rywalizacji po kontuzji, której doznała kilka tygodni temu podczas treningu w Wiśle.
ZOBACZ PEŁNE LISTY STARTOWE KOBIET I MĘŻCZYN
Harmonogram
Przedstawiamy plan na mistrzostwa Polski w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej w #Zakopane 🇵🇱
— Stylowo z Telemarkiem (@szt_redakcja) January 10, 2025
📸: Martyna Okrzesik (@mokrzesikk)#skijumping #skijumpingfamily pic.twitter.com/2C3WfzUBG9
Skocznia
Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza to bez wątpienia najważniejszy obiekt w naszym kraju. Zawody Pucharu Świata odbywają się tam regularnie od 2002, chociaż wcześniej też zdarzało się, że światowa czołówka zjeżdżała do Zakopanego.
Wielka Krokiew (K125, HS140) to skocznia ulokowana na naturalnym zboczu. Wyposażona jest w igelit, siatki przeciwwiatrowe, sztuczne oświetlenie, tory lodowe i trybuny mieszczące 40 tys. osób. Do historii przeszły zawody Pucharu Świata na początku tzw. małyszomanii, kiedy na terenie skoczni i wokół niej zgromadziło się około 100 tys. osób.
Rekordzistą skoczni jest Japończyk Yukiya Sato, który w 2020 roku wylądował na 147 m. Co ciekawe, do Sato należy także najdłuższy skok oddany w zawodach letnich (145 m). Nie są to jednak najdłuższe skoki ustane na tym obiekcie. W Pucharze Kontynentalnym Benjamin Oestvold przed trzema laty skoczył aż 150 m! Według oficjalnych wytycznych FIS oficjalne rekordy to jednak te, które padły w zawodach najwyższej rangi jaka odbywała się na danej skoczni. Z tego powodu nazwisko Norwega nie figuruje na liście rekordzistów. Najbardziej utytułowanym skoczkiem na Wielkiej Krokwi jest Gregor Schlierenzauer. Ma on, tak samo jak Kamil Stoch, pięć tryumfów na swoim koncie.
ZOBACZ TEŻ: WIELKA KROKIEW – ZAKOPANE, POLSKA
Historia Mistrzostw Polski
Pierwsze Mistrzostwa Polski zostały przeprowadzone chwilę po odzyskaniu niepodległości – w 1920 pierwszym zwycięzcą został Leszek Pawłowski. Od tego czasu przeprowadzono 86 konkursów na skoczniach normalnych i 61 na dużych obiektach. Poza obecnie działającymi skoczniami, rywalizacja odbywała się między innymi na Orlinku w Karpaczu, Salmopolu w Szczyrku czy Owczych Skałach w Szklarskiej Porębie.
Zdecydowanie najbardziej utytułowanym medalistą mistrzostw Polski jest Adam Małysz, który złoto zdobywał aż 21 razy, a na podium meldował się 28 razy. Piotr Fijas zwyciężał trzynastokrotnie, a dwa tryumfy mniej ma legendarny patron Wielkiej Krokwi, Stanisław Marusarz. Kamil Stoch ma na swoim koncie 9 złotych medali, jednak w klasyfikacji podiów zajmuje drugie miejsce.
Mistrzostwa Polski kobiet rozgrywane są od 2016 roku. Ciekawostką jest jednak, że już w 1922 roku pierwsze miejsce w kategorii seniorów II klasy i trzecie w ogólnej klasyfikacji, zajęła utalentowana narciarka Elżbieta Michalewska-Ziętkiewiczowa. Wydarzenie to wywołało jednak niemały skandal, ponieważ kobiety w wówczas nie były w ogóle dopuszczane do rywalizacji na skoczniach narciarskich.
Zimowe Mistrzostwa Polski kobiet dotychczas doszły do skutku sześć razy. Dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stawały Kinga Rajda (pierwsza mistrzyni Polski) i Joanna Szwab. Ostatnią zimową tryumfatorką była Nicole Konderla, która po tytuł sięgnęła 23 grudnia 2021 roku. W letnim konkursie natomiast aktualną mistrzynią Polski jest Anna Twardosz.
Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram, TikTok oraz Twitter.