Mistrzostwa Słowenii do lat 18: Faletic i Bodlaj górą

przez Zuzanna Karwacka

We wtorkowe popołudnie w słoweńskiej Planicy odbył się krajowy czempionat juniorów. Mistrzostwa Słowenii rozegrały się w kategorii kobiet, mężczyzn, a także męskich drużyn. Zwycięstwo u Panów bez większego zaskoczenia odniósł Enej Faletic. Wśród Pań złotą medalistką okazała się Taja Bodlaj. Najlepszą ekipą został SK Triglav Kranj.

Taja Bodlaj, fot. Aljaž Žepič

Kobiety

Do rywalizacji przystąpiło 18 Pań. Belkę w tym konkursie ustawiono na 21. stopniu. Wszystkie skoki oddawano na skoczni, na której niedawno odbywały się Mistrzostwa Świata Juniorów 2024, czyli na obiekcie Srednja Skakalnica. Jej punkt konstrukcyjny usytuowany jest na 95 metrze, natomiast rozmiar 700 centymetrów dalej.

Po pierwszej części na prowadzeniu dość zaskakująco znalazła się reprezentantka SSK Iliriji – Ursa Vidmar. Wylądowała ona bowiem na odległości 100.5 metra. Miała ona jednak słabsze noty za styl od drugiej rywalki – Taji Bodlaj (100 m), dlatego też wyprzedzała ją zaledwie o jeden punkt. Na trzeciej lokacie znalazła się Tina Erzar (99 m), która niedawno została złotą medalistką wspomnianych mistrzostw. Za podium znalazły się także Izadora Kopac (94 m) oraz Ajda Kosnjek (92 m). Ich wyniki odbiegały jednak od czołowej trójki, bowiem pierwsza traciła do liderki 16.5, a druga 19.5 oczka.

Ursa Vidmar, fot. Aljaz Zepic

Ostatecznie zwycięstwo odniosła Taja Bodlaj (101 m). Zawodniczka NSK Trzic dwukrotnie odnotowała w tym konkursie drugi wynik punktowy, co jednak wystarczyło na pokonanie Tiny Erzar (101 m) o 3 punkty. Na brązowej lokacie zakończyła liderka po pierwszej rundzie – Ursa Vidmar (92 m). Co ciekawe czwarta Ajda Kosnjek (89.5 m) straciła do podium aż 26 oczek.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Mężczyźni

Mistrzostwa Słowenii u Panów przebiegały z belki o numerze 15. Natomiast na starcie pojawiło się aż 51 zawodników.

Na półmetku liderem został Enej Faletic. Zawodnik SSK Velenje uzyskał w pierwszej próbie 99 metrów. Zdołał on tym samym wyprzedzić Jake Kramera (96.5 m) o 6.5 punktu. Na najniższym stopniu znajdował się wówczas Urban Simnic (95.5 m). Za czołową trójką swoje wyniki odnotowali: Nejc Ingolic (95 m) oraz Timo Simnovec (94 m).

Koniec końców prowadzenie utrzymał Enej Faletic, który w finale popisał się jednak słabszą odległością – 97 metrów. Srebro wywalczył sobie Jaka Kramer (96 m). W czołówce żadne z nazwisk się nie zmieniło, więc zgodnie z tym po brąz sięgnął Urban Simnic (93 m).

Enej Faletic, fot. Martyna Okrzesik

Największy spadek z najlepszych miejsc zaliczył zaś Nejc Ingolic. Zawodnik SSK Iliriji zaprezentował 89.5 metra, co spowodowało, że z 4. lokaty spadł on na 9. Jego miejsce zastąpił natomiast Timon SImnovec (93 m).

Co ciekawe w tym konkursie zawodnik z ostatniego miejsca dwukrotnie otrzymał ujemne punkty za odległość. Był to Anej Bavdaz, który lądował na 50 oraz 55 metrze. Taka sytuacja nie miała miejsca w rywalizacji Pań. Najsłabsza z kobiet – Eva Celec otrzymała minusowe oczka tylko za drugą próbę na 58 metr.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Drużynowo

Ostatnim akordem jaki zagrały Mistrzostwa Słowenii była rywalizacja drużyn. Dla pierwszych trzech grup zawodników najazd znajdował się na 17. poziomie, jednak ostatnia miała już belkę obniżoną o 1 stopień. W konkurencji udział wzięło 10 ekip z 7 różnych słoweńskich klubów.

Można było spodziewać się, że złoto wywalczy któraś z ekip, w której znajdowali się medaliści zmagań indywidualnych, jednak stało się zgoła inaczej. Zwycięstwo odniósł bowiem SK Triglav Kranj, z którego najlepszy wynik w poprzednim konkursie osiągał 5. ZIga Balazic. Tym razem drużyna w składzie: Gaber Tadina (88, 87 m), Matic Kastelec (93.5, 98 m), Ziga Balazic (100, 99 m), Jaka Nace Aksentijevic (96.5, 93 m) zdołała wyprzedzić ND Ratece-Planica o 9 punktów. Srebrny team reprezentowali: Andraz Veres (92, 95 m), Zak Krzisnik (86.5, 88 m), Lovro Jelenc (95.5, 95 m) oraz Urban SImnic (97, 97 m).

Jaka Nace Aksentijevic, fot. Martyna Okrzesik

Na najniższym stopniu podium stanęli zawodnicy klubu ze stolicy – SSK Iliriji: Jost Trtnik (94, 94 m), Tobias Javornik (88, 90 m), Jasa Jursic, (93.5, 89 m) Nejc Ingolic (95, 96 m).

Zarówno złoty, jak i srebrny medalista zmagań indywidualnych nie wzięli udziału w konkursie drużynowym, bowiem ich kluby nie wystawiły zespołów do rywalizacji.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać