MŚ w Planicy: Piotr Żyła obronił tytuł!

przez Stylowo z Telemarkiem

W sobotę, 25 lutego przyszedł czas na rywalizację mężczyzn o mistrzostwo świata na normalnej skoczni. Warunki dla zawodników nie były dziś zbyt łaskawe, lecz zawody udało się rozegrać w całości. Czy czołowi zawodnicy wykorzystają swoją doskonałą dyspozycję? Czy Srednja skakalnica w Planicy okazała się szczęśliwa dla Polaków? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie poniżej, zapraszamy serdecznie do lektury!

Piotr Żyła, fot. Neja Tamshe

Seria próbna

Punktualnie o godzinie 16:00 rozpoczęła się seria próbna poprzedzająca dzisiejsze mistrzowskie zmagania. Zawodnicy rozpoczęli skoki z 8. platformy startowej, jednak szybko została ona podniesiona o jeden stopień. Jeden z zawodników nie stawił się na starcie, a okazał się nim Włoch Francesco Cecon. W serii próbnej najlepszy okazał się Piotr Żyła, którego skok wyniósł 101 metrów. Tym samym był to jedyny skok w serii próbnej, który wyniósł powyżej stu metrów. Ponadto, drugą lokatę objęli Stefan Kraft oraz Anze Lanisek, którzy uzyskali kolejno odległości 98.5 oraz 98 metrów. Czwarte miejsce w serii próbnej należało do Timiego Zajca, który wylądował na 97 metrze. Piąta pozycja należała do Halvora Egnera Graneruda, którego odległość wyniosła 94 metry. Kolejny z Polaków, Dawid Kubacki skacząc 93 metry uzyskał 10 lokatę.

Pierwsza seria konkursowa

O godzinie 17:00 rozpoczęła się rywalizacja o medale na skoczni normalnej. Platforma startowa została usytuowana na 10. pozycji, jednak po skoku Yevhena Marusiaka na odległość 97.5 metra jury zdecydowało się na skrócenie rozbiegu do 9. platformy. Po pierwszej serii prowadzenie po kapitalnej próbie objął Stefan Kraft, bowiem odległość jego skoku wyniosła 102.5 metra. Drugą lokatę objął Andreas Wellinger, który również świetnie zaprezentował się w pierwszej serii, a jego skok wyniósł 101 metrów. Trzecie miejsce zajął Karl Geiger, który wylądował na setnym metrze. Czwartym zawodnikiem pierwszej serii okazał się Dawid Kubacki, który skoczył 97 metrów. Top 5 zamykał Constantin Schmid, który skoczył tylko metr dalej od Polaka. Obrońca tytułu – Piotr Żyła zakończył pierwszą serię na 13. pozycji, a jego skok wyniósł 97.5 metra.

Warto również wspomnieć, iż Francesco Cecon, który nie skakał w serii próbnej miał problemy techniczne związane ze sprzętem i swoją próbę wykonał nieco później, niż zamierzano.

Seria finałowa

Druga seria zmagań również rozpoczęła się z 10. platformy startowej, jednak po raz kolejny po skoku Yevhena Marusiaka, tym razem na odległość 103 metrów jury zdecydowało się na skrócenie rozbiegu do 9. platformy startowej. Mistrzem świata na normalnej skoczni został Piotr Żyła uzyskując 105 metrów, tym samym ustanawiając nowy rekord skoczni w Planicy. Srebrny medal wywalczył Andreas Wellinger, który w serii finałowej uzyskał odległość 102 metrów. Brązowy medal skokiem na odległość 101.5 metra wywalczył Karl Geiger. Czwartą lokatę uzyskał Stefan Kraft, którego odległość wyniosła 99 metrów. Piąte miejsce należało do Dawida Kubackiego, który wylądował na 102 metrze.

Wyniki pozostałych Polaków prezentują się następująco :
6. Kamil Stoch – 99 m & 102 m
16. Paweł Wąsek – 93.5 m & 96 m
20. Aleksander Zniszczoł – 97.5 m & 93 m

Nie można również przejść obojętnie obok dyskwalifikacji Ryoyu Kobayashiego, który został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon.

Na zakończenie serdecznie zapraszamy Was na nasze social media – Facebook, Instagram oraz Twitter.

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać