MŚ w Planicy: Riiber dominatorem, Schmid i Rehrl na podium!

przez Martyna Okrzesik

Kolejnym przystankiem podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2023 w Planicy był konkurs indywidualny mężczyzn w kombinacji norweskiej. Dwuboiści rywalizowali na skoczni HS102 oraz uczestniczyli w biegu na 10 km. Obrońcą tytułu z Oberstdorfu był Norweg Jarl Magnus Riiber. W zmaganiach uczestniczyło 50 zawodników, w tym jeden reprezentant Polski – Andrzej Szczechowicz.

Planica, Srednja skakalnica K95 HS102
fot. Maksim Bartolj

Seria skoków na HS102

Liderem po serii skoków okazał się obrońca tytułu sprzed roku, Norweg Jarl Magnus Riiber, który poszybował na odległość 103.5 metra. Na drugiej pozycji plasował się Japończyk Ryota Yamamoto, który uzyskał taką samą odległość. Natomiast trzecią pozycję zajmował reprezentant Niemiec – Julian Schmid, który był autorem najdłuższego skoku, na 104 metr.

Za czołową trójką sklasyfikowana została dwójka Austriaków – Franz-Josef Rehrl (100 m) oraz Martin Fritz (100.5 m). Szósty wynik wywalczył Japończyk Yoshito Watabe (99 m), a siódmy wynik należał do Estończyka Kristjana Ilvesa (98 m). Kolejne dwie pozycje zajmowali reprezentanci Francji – Marco Heinis oraz Laurent Muhlethaler – oboje uzyskali odległość 99 metrów. Natomiast czołową dziesiątkę zamykał Niemiec Manuel Faisst (95 m).

Jeśli chodzi o Andrzeja Szczechowicza, to skok na 79.5 metra dał mu dopiero 46. lokatę.

Słaby występ faworyta

Warto zaznaczyć, że wielu czołowych zawodników oddało tego dnia słabe skoki. Mowa m.in. o jednym z Francuzów – Matteo Baud, po bardzo słabym skoku na 84 metr uplasował się na 39. pozycji. Podobnie słaby skok oddał Fin Ilkka Herola (90 m), który po skokach zajmował 33. miejsce. Do tego grona niespodziewanie zaliczył się obecny lider Pucharu Świata i jeden z głównych faworytów do złota – Johannes Lamparter. Austriak poszybował na odległośc 93.5 metra, co dało mu dopiero 17. lokatę, wyprzedzając o zaledwie 0.4 punktu reprezentanta Kazachstanu – Chingiza Rakparova, który zaliczył dobrą próbę na 93 metr.

Warto wspomnieć także o dobrych próbach debiutantów. Jednym z nich okazał się młody Czech – Jiri Konvalinka, który po skoku na 91.5 metra długo plasował się na pozycji lidera. Ostatecznie po rywalizacji na skoczni 18-latek zajmował 26. miejsce. Dodatkowo dwudziesty ósmy wynik należał do Matica Garbajsa (92 m), który okazał się najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Słowenii.

Dodatkowo podczas zmagań na skoczni doszło do dwóch dyskwalifikacji za nieprzepisowy kombinezon, które otrzymali Czech Tomas Portyk oraz Norweg Simen Tiller.

Rywalizacja na skoczni została rozegrana z 13. oraz 12. platformy startowej.

źródło protokołu: FIS
źródło protokołu: FIS

Bieg na 10 km

Od początku do końca na pewnym prowadzeniu był Jarl Magnus Riiber, który ostatecznie został złotym medalistą. Ze stratą +19.4 sek do Norwega, na drugiej pozycji uplasował się Julian Schmid, a na brązowy medal zawisł na szyi Austriaka Franza-Josefa Rehrla (+21.0).

Jarl Magnus Riiber, źródło: Instagram/@riiberjarl

Za czołową trójką uplasowała się dwójka reprezentantów Niemiec – Vinzenz Geiger (+41.4), który po serii skoków zajmował dopiero 15. pozycję oraz Manuel Faisst (+42.1). Ostatecznie szóste miejsce zajął Kristjan Ilves (+45.1), a siódmy wynik uzyskał Stefan Rettenegger (+48.6). W czołowej dziesiątce sklasyfikowani zostali także Norweg Joergen Graabak (+49.0), Ryota Yamamoto (+49.1) oraz Eric Frenzel (+49.1). Johannes Lamparter (+49.2) zmagania zakończył na 11. pozycji, a za nim uplasował się Laurent Muhlethaler (+49.4).

W rezultacie Andrzej Szczechowicz (+6:06:0) zajął 42. miejsce.

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać