MŚ w Planicy: Niemki ze złotem!

przez Stylowo z Telemarkiem

Za nami pierwszy drużynowy konkurs z cyklu Mistrzostw Świata w Planicy. Przed konkursem zaplanowana była seria próbna, jednakże nie odbyła się ona ze względu na niekorzystne warunki wietrzne. W zawodach udział wzięło 10 drużyn, w tym reprezentacja Polski. Jak poradziły sobie nasze reprezentantki? Czy czwartkowa zdobywczyni złotego medalu Katharina Althaus – o konkursie możecie przeczytać klikając tutaj – poprowadziła swoją drużynę po wygraną? Zapraszamy do lektury!

fot. Maksim Bartolj

Pierwsza seria konkursowa

Zawody rozpoczęły się o godzinie 12:15. Udział w nich wzięło 10 drużyn. Rywalizację rozpoczęła Paulina Cieślar z 15. belki startowej. Nasza młoda reprezentantka osiągnęła skromną odległość 73,5 metra. Po skoku Luisy Goerlich na 87,5 metr na czele po pierwszej grupie zawodniczek znalazły się Niemki. Polki natomiast plasowały się na 6. pozycji.

W drugiej grupie wystąpiła Kinga Rajda, która oddała skok na 79 metr. Julia Muehlbacher osiągając odległość 93 metrów, pozwoliła Austriaczkom na wyprzedzenie Niemek i zostanie nowym liderem. Polska plasująca się ówcześnie na 6. pozycji, niestety spadła na przedostatnią 9. pozycję.

Trzecią grupę rozpoczęła Anna Twardosz, która osiągnęła odległość zaledwie 75 metrów. Na niekorzystne warunki trafiła Thea Minyan Bjoertseth. Norweżka została ściągnięta z belki startowej i musiała poczekać na swój skok. Jednakże poradziła sobie doskonale, osiągając odległość 91 metrów oraz zapewniając swojej drużynie prowadzenie po trzeciej grupie.

W czwartej grupie mogliśmy zobaczyć występ Nicole Konderli. Skok Polki już od progu nie zapowiadał się dobrze. Niestety rezultat również nie był zachwycający, Polka osiągnęła jedynie 75 metrów. Alexandria Loutitt (97,5m) jako pierwsza z zawodniczek wylądowała za punktem K, osiągając tym samym najlepszą ówcześnie odległość konkursową. Kanadyjka swoim występem rozpoczęła serię dalekich skoków. Chwilę później odległość Kanadyjki osiągnęła również Nika Kriznar (98m), poprawiając ją jeszcze o dodatkowe pół metra. Jeszcze dalej skoczyła Anna Odine Strome lądując na 99 metrze! Po również doskonałym skoku czwartkowej zdobywczyni złotego medalu Kathariny Althaus, Niemki wyprzedziły Norweżki o 1,5 punktu! W rezultacie liderem na półmetku została drużyna Niemiec. Tuż za nimi, ze stratą 1,5 punktu, uplasowała się Norwegia. Natomiast trzecie miejsce zajmowała Austria, ze stratą 7,3 punktu. Polska dzięki dyskwalifikacji Anniki Belshaw uplasowała się na 9. pozycji, nie kwalifikując się do serii finałowej.

Seria finałowa

Pierwszą grupę rozpoczęła Chinka Liangyayo Wang (83,5m). Odległość 98 metrów osiągnęła Nozomi Maruyama, odrabiając tym samym 8 punktów do znajdującej się przed Japonią Słowenii. Na 92,5 metrze wylądowała Luisa Goerlich, powiększając przewagę Niemiec nad Norwegią o 8,5 punktu!

Po drugiej grupie zawodniczek Norwegia straciła bezpieczną przewagę do Austrii. Drużyny dzieliło już jedynie 6,6 punktu. Natomiast Niemki po 99 metrowym skoku Anny Ruprecht powiększyły swoja przewagę nad rywalkami o kolejne punkty.

Po trzeciej grupie Niemki posiadały 17,4 punktu przewagi nad Norweżkami oraz 20,3 punktu przewagi nad Austriaczkami. Do rywalizacji o medale zbliżyła się Słowenia, która traciła do trzeciej Austrii 6,1 punktu. Austria natomiast powiększyła swoją przewagę do Norwegii, która wynosiła już jedynie 2,9 punktu.

W czwartej rozstrzygającej rywalizację grupie,Nika Kriznar osiągnęła 96 metrów, jednakże do rekompensaty zabrakło jej pół metra, co mogło zadecydować o tym, że Słowenki nie znalazły się na podium dzisiejszego konkursu drużynowego. Norweżki po 95 metrowym skoku Anny Odine Stroem, straciły przewagę do Austriaczek. W rezultacie Austria znalazła się nad Norwegią o 2,5 punktu! Przed skokiem ostatniej zawodniczki Kathariny Althaus pojawiły się mocniejsze podmuchy wiatru, przez co Niemka musiała poczekać na swój prawdopodobnie skok po złoty medal. Katharina skoczyła 94,5 metra, zdobywając tym samym dobre noty. Dzięki ponad 12 punktowej przewadze oraz doskonałych skokach zdobywczyniami złotych medali została drużyna Niemiec. Za nimi na drugim miejscu wraz ze srebrnymi medalami znalazła się Austria. Natomiast na trzecim miejscu podium i z brązowym medalem stanęła Norwegia.

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać