MŚJ w Lahti: Bachlinger ze złotem, Polacy wykluczeni z zawodów

Nadszedł czas na najważniejszą imprezę w sezonie dla juniorów, a mianowicie Mistrzostwa Świata Juniorów, które odbyły się w fińskim, mroźnym Lahti. Po wielu miesiącach przygotowań zawodnicy mieli okazję zaprezentować się na kompleksie skoczni Salpausselkä (HS-100). Jeżeli jesteście ciekawi jak przebiegła rywalizacja i kto zdobył medale to serdecznie zapraszamy do lektury!

Salpausselkä (HS-100)

Przed rokiem w niemieckim Oberwiesenthal wśród mężczyzn triumfował Austriak Peter Resinger, srebrnym medalistą został reprezentant Norwegii Sander Vossan Eriksen, a na trzecim miejscu uplasował się Słoweniec Mark Hafnar, który w tym roku został wykluczony z udziału w zawodach.

W składzie reprezentacji Polski wystąpić mieli: Mateusz Gruszka, Jan Habdas, Arkadiusz Jojko, Kacper Juroszek oraz Adam Niżnik. Niestety, jeden z zawodników uzyskał pozytywny wynik testu na Covid-19 i cała kadra została wykluczona z zawodów.

Czwartkową rywalizację poprzedziły wtorkowe sesje treningowe, w których zabrakło Polaków, Austriaków oraz reprezentantów Ukrainy.

W pierwszym z treningów triumfował Japończyk Ren Nikaido, który wylądował na 90 metrze. Za nim uplasowali się Szwajcar Dominik Peter (94,5m) oraz Słoweniec Jernej Presecnik (95,5m).

W drugiej sesji treningowej najlepszym zawodnikiem okazał się reprezentant Norwegii Bendik Jakobsen Heggli, który poszybował na 98 metr. Na drugiej i trzeciej pozycji sklasyfikowana została dwójka zawodników z Rosji – Danil Sandreev (96,5m) oraz Mikhail Purtov (98m).

W czwartek o godzinie 16:00 rozpoczęła się seria próbna. Najdłuższy skok podczas niej oddał reprezentant Norwegii Benjamin Oestvold (100m) i tym samym został jej zwycięzcą. Na drugiej pozycji uplasował się Austriak Niklas Bachlinger (96,5m). Trzeci był Szwajcar Dominik Peter (95m). Serię próbną rozegrano z 14., 13. oraz 12. platformy startowej.

Pierwsza seria konkursowa rozpoczęła się o godzinie 17:00. Do konkursu zgłoszonych zostało 54 zawodników. Niestety podczas niej doszło do aż sześciu dyskwalifikacji. Otrzymali je: Francesco Cecon (ITA), Petr Vaverka (CZE), Karel Rammo (EST), Shane Kocher (USA), Ilya Mankov (RUS), Maksim Kolobov (RUS). Erik Belshaw (USA) nie pojawił się na starcie.

Na półmetku rywalizacji na prowadzeniu był Szwajcar Dominik Peter, który oddał skok na 97,5 metra. Na drugiej oraz trzeciej pozycji sklasyfikowana została dwójka reprezentantów Austrii Niklas Bachlinger oraz David Haagen. Oboje uzyskali odległość 96 metrów. Różnice między zawodnikami były niewielkie i sam Bachlinger tracil 0,2 punktu do pierwszego miejsca.

Do samego końca nie było wiadome do kogo w tym roku trafi tytuł tytuł Mistrza Świata Juniorów. Ostatecznie złoty medal trafił w ręce reprezentanta Austrii Niklasa Bachlingera, który po pierwszej serii zajmował drugą lokatę. Bachlinger osiągnął odległość 95,5 metra i uzyskał notę 263,9 punktu. Austriak zwyciężył z przewagą zaledwie 0,6 punktu nad Davidem Haagenem, który uzyskał taką samą odległość jak jego kolega z drużyny. Brązowym medalistą tegorocznych mistrzostw został Dominik Peter, który nie zdołał utrzymać prowadzenia i stracił pierwszą pozycję. Reprezentant Szwajcarii w drugim skoku wylądował na 95 metrze i stracił 2,4 punktu do Niklasa Bachlingera. Tuż za podium rywalizację zakończył reprezentant Austrii Daniel Tschofenig (94 i 94,5m). Piątą lokatę zajął Słoweniec Jernej Presecnik (92,5 i 94m). Zmagania w całości rozegrano z 12. platformy startowej.

David Haagen, Niklas Bachlinger, Dominik Peter

Medale indywidualne Mistrzostw Świata Juniorów zostały już rozdane. Przed nami jeszcze rywalizacja drużynowa, która odbędzie się już 12 lutego. Serdecznie dziękujemy za przeczytanie dzisiejszego podsumowania i gorąco zapraszamy do naszych pozostałych artykułów!