MŚJ w Lahti: Triumf They Minyan Bjørseth. Anna Twardosz ósma!

Nadszedł czas na długo wyczekiwaną przez wiele zawodniczek imprezę. Mowa tu o Mistrzostwach Świata Juniorów, które w tym roku przeniosły się na północ naszego kontynentu- do mroźnej Finlandii. Skoczkinie po wielu miesiącach przygotowań i szlifowania formy mogły wziąć w końcu udział w rywalizacji na skoczni Salpausselka (HS100) w Lahti. Jesteście ciekawi jak przebiegła rywalizacja w konkursie, a także kto okazał się sporym zaskoczeniem? Jeśli tak, to zapraszamy do dalszego czytania!

Salpausselka (FIN)

Pierwszym przystankiem kobiet podczas Mistrzostw był trening, ktory odbył się we wtorek (09.02.2021 r). Wygrała go Słowenka- Jerneja Brecl, która oddala skok na odległość 94 metrów. Tuz za nią znalazła się jej rodaczka- Nika Prevc (87.5 m). Trzecie miejsce zajęła jedna z tegorocznych faworytek- Norweżka Thea Minyan Bjørseth (87 m). Najlepsza z Polek, Anna Twardosz została sklasyfikowana na 15. miejscu (79 m).

We wtorek po 1. treningu panie nie miały czasu na odpoczynek, gdyż czekała je również 2 sesja treningowa, w której najlepszą ponownie okazała się Jerneja Brecl. Słowenka zdecydowanie pokazała swoją wyśmienitą formę oddając najdłuższy skok, aż 98 metrow! Drugie miejsce ponownie zajęła Nika Prevc (90.5 m), a trzecią lokatą cieszyła się reprezentantka Rosji, Irma Makhina (88.5 m). Anna Twardosz poprawiła swoją pozycję i zajęła bardzo dobre, 6. miejsce (87.5 m), tym samym będąc najlepszą z reprezentantek Polski.

Pierwotnie zawody indywidualne kobiet zaplanowane były na 10.02.2021 r. (środa), jednak zostały przeniesione na czwartek (11.02.2021). Powody zmiany nie zostały podane.

W czwartek zawodniczki już o 8:00 rozpoczęły swój dzień, bowiem właśnie o tej godzinie rozpoczęła się seria próbna przed rywalizacja. Popisowy skok oddała Austriaczka, Lisa Eder, która uzyskała 99.5 metra! 4,8 pkt za Eder znajdowała się Josephine Pagnier (96 m), co dało jej równie dobre, drugie miejsce. Trzecia była Jerneja Brecl (90 m), która cały czas utrzymywała się w czołówce i z pewnością była jedną z faworytek do zgarnięcia złotego medalu. Najlepszą z Polek ponownie okazała się Anna Twardosz, która skoczyła na odległość 82 metrów, co dało jej 10. miejsce.

Wreszcie nadeszła pora na konkurs indywidualny, który rozpoczął się o godzinie 8:50. Rozegrano go z 15. belki startowej. Na półmetku rywalizacji pierwsze miejsce zajmowała Norweżka, Thea Minyan Bjørseth, która odleciała rywalkom na 98 metr i wyprzedzała drugą, Lisę Eder (90.5 m), o 17.8 punktu! Trzecie miejsce, po skoku na odległość 90 metrów, zajmowała Francuzka, Josephine Pagnier. Tuż za podium, na czwartej pozycji, znajdowała się Jerneja Brecl (89 m). Informacją, którą podsyciła apetyt polskich kibiców, było znakomite 5. miejsce Anny Twardosz. Polka uzyskała 84 metry i do podium traciła zaledwie 6.9 punktu!  Do serii finałowej awansowały także: 13. Kamila Karpiel (81.5 m) oraz 23. Nicole Konderla (74.5 m). Niewiele do awansu brakło Wiktorii Przybyle, która uzyskała 73 metrów i tym samym zakończyła rywalizację na 31. miejscu.

Ostatecznie Thea Minyan Bjørseth wytrzymała presję i została nową mistrzynią świata juniorek! Norweżka odleciała na 92 metr i zdecydowanie zdeklasowała rywalki, gdyż jej przewaga nad 2. miejscem wynosiła 20.5 punktu! Srebro trafiło w ręce Josephine Pagnier (91 m). Podium, po skoku na odległość 91.5 metra, uzupełniła Słowenka, Jerneja Brecl. Swoje drugie miejsce po pierwszej serii straciła Austriaczka, Lisa Eder, która uzyskała jedynie 88 metrów i ostatecznie konkurs zakończyła na 4. pozycji. Anna Twardosz drugi skok oddala na odległość 85 metrów, co ostatecznie sklasyfikowało ją na równie dobrym, 8. miejscu.

Wyniki pozostałych Polek:
17. miejsce – Kamila Karpiel – 78 m
23. miejsce – Nicole Konderla – 77.5 m

Dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. Już dziś zapraszamy Was także na relację z konkursu drużynowego kobiet, który odbędzie się w piątek (12.02.2021 r.) o godzinie 18:00. Na naszej stronie czekają na Was również podsumowania z innych zmagań podczas Mistrzostw Świata Juniorów.