Oficjalnie poznaliśmy gospodarza Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2029. Organizatorem czempionatu zostanie fińskie miasto Lahti, którego kandydatura została zatwierdzona podczas posiedzenia Rady FIS. O medale i tytuły mistrzowskie w Finlandii powalczą zarówno skoczkowie, biegacze narciarscy, jak i dwuboiści.

Salpausselkä, fot. Maksim Bartolj

Lahti gospodarzem Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2029

Oficjalne zatwierdzenie kandydatury Lahti nastąpiło miesiąc później, niż jej pierwotny termin. Początkowo ogłoszenie decyzji miało zapaść podczas czerwcowego spotkania Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardowej (FIS) w Reykjaviku. Wówczas na oficjalnej stronie internetowej FIS podano jednak informację, iż fińskie miasto nie spełnia wszystkich wymaganych kryteriów, aby kandydatura mogła zostać pozytywnie rozpatrzona. Powodem odroczenia podpisania umowy była trudna sytuacja finansowa Fińskiego Związku Narciarskiego. W wyniku tego, fińscy działacze otrzymali dodatkowe 30 dni na podjęcie dalszych kroków. Przypomnijmy, że Finlandia była jedynym krajem, który wyraził chęć organizacji imprezy w 2029 roku.

ZOBACZ TEŻ: MAGNUS BREVIG NOWYM TRENEREM NORWEGÓW!

Podczas czwartkowych obrad FIS w szwajcarskim Zurychu, potwierdzono iż czempionat ponownie zagości na południe Finlandii. Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym w 2029 roku będą ósmą edycją, która odbędzie się w Lahti. Miasto gościło to wydarzenie również w 1926, 1938, 1958, 1978, 1989, 2001 oraz 2017 roku.

– ,,Lahti jest ważnym punktem w naszym kalendarzu i jesteśmy zachwyceni, że miasto to będzie kolejnym światowej klasy gospodarzem naszych przyszłych mistrzostw świata” – komentuje Johan Eliasch, prezes FIS.

Salpausselkä, fot. Maksim Bartolj

Polacy na czempionacie w Lahti

Polscy kibice z czempionatem zlokalizowanym w Lahti mają dobre wspomnienia, gdyż nasi sportowcy kilkukrotnie sięgali tam po medale. W 1938 roku srebrny krążek wywalczył Stanisław Marusarz. Tytuł wicemistrza oraz mistrza świata w 2001 roku uzyskał Adam Małysz, plasując się na drugiej pozycji na skoczni dużej, a także triumfując na obiekcie normalnym. Podczas ostatnich mistrzostw w Lahti, polska reprezentacja w składzie Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot i Kamil Stoch została drużynowymi mistrzami świata. Ponadto Piotr Żyła na dużym obiekcie zdobył brązowy medal.

ZOBACZ TEŻ: CZY STOECKL BĘDZIE PRACOWAŁ W POLSKIM ZWIĄZKU NARCIARSKIM?

Mistrzostwa świata juniorów w USA i Kazachstanie

Rada FIS zatwierdziła także kandydaturę Lake Placid na organizatora mistrzostw świata juniorów w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej w 2025 roku. Dwa lata później, czempionat przeniesie się do kazachskiego Szczuczyńska, gdzie powalczą także biegacze narciarscy.

ZOBACZ TEŻ: LAKE PLACID GOSPODARZEM MISTRZOSTW ŚWIATA JUNIORÓW 2025

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: FIS

0 komentarzy
3

Może ci się spodobać