MŚJ w Planicy: Tina Erzar triumfuje w treningach

przez Karolina Lenard

Tina Erzar triumfowała, podczas poniedziałkowych treningów, poprzedzających nadchodzące Mistrzostwa Świata Juniorów. Gospodarzem czempionatu jest słoweńska Planica. Na liście startowej dzisiejszych prób znalazło się 58. zawodniczek, a w tym także cztery reprezentantki Polski – Sara Tajner, Pola Bełtowska, Wiktoria Przybyła i Natalia Słowik.

Tina Erzar, fot. Martyna Okrzesik

Pierwszy trening

W poniedziałkowe popołudnie, punktualnie o godzinie 17:00, rozpoczęła się pierwsza seria treningowa kobiet przed nadchodzącymi Mistrzostwami Świata Juniorów w Planicy.

Lista startowa gościła nazwiska prawie sześćdziesięciu zawodniczek, a dokładniej mówią 58. Na staracie natomiast zaprezentowało się ich 53. Wśród nieobecnych można było dostrzec między innymi reprezentantki gospodarzy Taję Bodlaj i Ajdę Kosnjek. Ponadto zabrakło także Julii Muehlbacher, w tym miejscu warto dodać, iż Austriaczka podczas ubiegłego czempionatu, który rozgrywany był w kanadyjskim Whistler, zajęła bowiem trzecią lokatę. Przypomnijmy, że wygrała wówczas Alexandria Loutitt, a srebrny krążek zgarnęła Nika Prevc.

Triumfatorką pierwszych skoków przed zbliżającą się wielkimi krokami główną częścią imprezy była Tina Erzar. Słowenka w swojej próbie, którą podobnie jak zawodniczki z końca listy startowej oddała z obniżonego dwudziestego rozbiegu, osiągnęła 96.5 metra. Drugą lokatę zajęła Czeszka – Klara Ulrichova (96 m). Co co ciekawe w czołowej dziesiątce znalazła się jeszcze jedna zawodniczka pochodząca z Czech. Piąty rezultat bowiem należał do Veroniki Jencovej (95.5 m). Podium dopełniła Alvine Holz (95.5 m). Między skoczkiniami, zważywszy na bardzo podobne odległość, dzieliły również małe różnice punktowe. Trzecia Niemka traciła do liderki, ledwo cztery oczka.

Jeżeli chodzi o polskie zawodniczki, które biorą udział w zmaganiach w czteroosobowym składzie, to najlepszy rezultat uzyskała 19. Pola Bełtowska (92 m), na dalszych lokatach kolejno zostały sklasyfikowane Polki; 23. Natalia Słowik (89 m), 35. Wiktoria Przybyła (84 m) oraz tuż za nią 36. Sara Tajner (81 m).

Większość stawki obowiązywała 22. platforma, zaś zawodniczki, które oddały swoje próby po jego obniżeniu, mogły liczyć na rekompensatę w wysokości 9,7 punktu.

Drugi trening

W drugiej, jak i zarazem ostatniej na dzień dzisiejszy próbie treningowej, najazd pozostał niezmieniony względem drobnej korekty, która miała miejsce we wcześniejszej serii.

Liczba startujących zawodniczek, względem pierwszego treningu nie uległa zmianie. Ponownie nieobecne były te same skoczkinie.

W tej części rywalizacji ponownie najlepsza okazała się reprezentantka gospodarzy, czyli Tina Erzar. Udało jej się odlecieć na 99 metr, uzyskując nad drugą Jesenko (96.5 m) 6,6 punktów przewagi. W czołowej trójce ponownie znalazła się Klara Ulrichova (96.5 m). Zarówno Słowenka, jak i Czeszka wylądowały na tej samej odległość. Zawodniczki w swojej próbie przekroczyły punkt konstrukcyjny obiektu, który na skoczni Srednja skakalnica został usytuowany na 95 metrze.

O podium otarła się Kurumi Ichinohe (95.5 m), która poprzednio zajęła przedostatnią lokatę w top „10”. Ponownie miejsce w czołówce konkursu wywalczyła (9.) Veronika Jencova (90 m), dla której ponadto jest to ostatnia możliwość wystąpienia na imprezie rangi juniorskiej.

Wśród Polek, ponownie najlepsza była 19. Pola Bełtowska (86.5 m), która zachowała swoją lokatę ze wcześniejszego treningu. 27. pozycja ex aequo należała do Wiktorii Przybyły (85 m) oraz pochodzącej z Austrii Meghann Wadsak (84 m). 29. rezultat osiągnęła Natalia Słowik (83.5 m), zaś 47. Sara Tajner (75.5 m).

Klara Ulrichova, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI TRENINGU

Harmonogram najbliższych wydarzeń na Mistrzostwach Świata Juniorów 2024 w skokach narciarskich