MŚJ w Whistler: Alexandria Loutitt ze złotem!

przez Dominika Śmiech

W kolejnym dniu Mistrzostw Świata Juniorów mieliśmy okazję przyglądać się zmaganiom kobiet w konkursie indywidualnym. Na treningach zdecydowaną dominację nad pozostałymi zawodniczkami pokazała Alexandria Loutitt. Można więc śmiało stwierdzić, iż jest ona główną kandydatką do zdobycia złotego medalu. Czy młoda Kanadyjka wytrzymała presję i triumfowała? Jak poradziły sobie reprezentantki Polski? Zapraszamy do dalszego czytania!

Seria próbna

Pierwszą serię konkursową poprzedziła seria próbna, która rozpoczęła się o godzinie 20:30 czasu polskiego. Wzięły w niej udział wszystkie zgłoszone uczestniczki, więc na belce startowej zasiadło łącznie 45 uczestniczek.

Najlepszą z nich, po skoku na odległość 99 metrów, została Nika Prevc. Przypomnijmy, iż punkt konstrukcyjny wynosi 95 metrów. Na drugiej pozycji, ze stratą wynoszącą zaledwie 1.5 punktu, uplasowała się Alexandria Loutitt. Reprezentantka gospodarzy oddała najdłuższy skok z całej stawki, który wynosił 100 metrów. Przysłowiowe podium uzupełniła Austriaczka Julia Muehlbacher (95.5m).

Z dobrej strony pokazała się także Japonka Nagomi Nakayama, która w swojej próbie przekroczyła linię 91 metra i w konsekwencji zajęła czwartą lokatę. Piąta pozycja należała do Niemki Michelle Goebel (94 m), a szósta do Kurumi Ichinohe (89.5 m). Najwyżej sklasyfikowaną Polką została Pola Bełtowska. Oddała ona skok na odległość 73 metrów, co pozwolilo jej na zajęcie 28 miejsca.

Wyniki pozostałych reprezentantek Polski prezentowały się następująco:
29. Natalia Słowik – 72.5 m
43. Wiktoria Przybyła – 63.5
44. Sara Tajner – 62.5 m

Pierwsza seria konkursowa

Konkurs wystartował równo o godzinie 21:30 czasu polskiego. Warunki były sprzyjające, dzięki czemu seria ta została przeprowadzona bez żadnych zakłóceń. Wszystkie 45 zawodniczek oddały swoje skoki z 20. platformy startowej.

Po pierwszej rundzie na prowadzeniu znalazła się reprezentantka gospodarzy Alexandria Loutitt. Kanadyjka oddała rewelacyjny skok, bowiem wynosił on aż 100.5 metra. Mimo wszystko, zaledwie 4.6 punktu straty do prowadzącej posiadała sklasyfikowana na drugiej pozycji Nika Prevc (98.5 m). Podium uzupełniała Julia Muehlbacher (92.5 m).

Tuż za czołową trójką znalazła się Japonka Kurumi Ichinohe (89.5 m), a pierwszą piątkę zamykała Norweżka Nora Midtsundstad (90 m).

Najlepszą Polka, a tym samym jedyną, która zakwalifikowała się do serii finałowej, okazała się Pola Bełtowska. Uzyskała ona 83 metry, co finalnie pozwolilo jej na zajęcie 18. pozycji. Niestety pozostałe reprezentantki Polski nie zdołały uzyskać kwalifikacji do rundy finałowej i zawody zakończyły na następujących lokatach:

31. Natalia Słowik – 76 m
34. Wiktoria Przybyła – 72 m
39. Sara Tajner – 68.5 m

Druga seria konkursowa

Ostatecznie przypuszczenia się potwierdziły i to ponownie Kanadyjka Alexandria Loutitt sięgnęła po złoto Mistrzostw Świata Juniorów! Loutitt, zarówno w pierwszej, jak i w drugiej serii zdeklasowała rywalki. Jej drugi skok wynosił aż 101.5 metra i był najdalszą odległością całej rywalizacji. Srebro wywalczyła Słowenka Nika Prevc, która przekroczyła 95 metr i finalnie do prowadzącej straciła 14.9 punktu. Z ogromną stratą, bowiem 39.6 punktu, na 3. pozycji finiszowała Julia Muehlbacher (90 m). Z pewnością ma ona jednak wielkie powody do radości, gdyż udało jej się zdobyć brązowy medal.

Niewiele do podium straciła 4. Kurumi Ichinohe (91.5 m). Piąte miejsce zajęła Nora Midtsundstad (88.5 m), a szóste Ajda Kosnjek (90 m).

Pierwszą dziesiątkę uzupełniły:
7. Ingvild Synnoeve Midtskogen – 90 m
8. Klara Ulrichova – 89 m
9. Sina Arnet – 87 m
10. Michelle Goebel – 88 m

Jedyną Polką, która awansowała do drugiej serii była Pola Bełtowska (77 m). Ukończyła ona ostatecznie zawody na 20. lokacie.

Wartym dodania jest również fakt, iż zeszłoroczna srebrna medalistka Taja Bodlaj zaliczyła dośc przeciętny występ. Jej skoki konkursowe wynosiły odpowiednio 79 metrów ora 83.5 metra, co sklasyfikowało ją wyłącznie na 19. pozycji.

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.