MŚwL w Planicy: Geiger ze złotem o 0,5 pkt przed Granerudem! Eisenbichler trzeci

przez Stylowo z Telemarkiem

Rozpoczęliśmy tegoroczne Mistrzostwa Świata w Lotach w słoweńskiej Planicy! Medale za konkursy indywidualne już rozdane! Zapraszamy na podsumowanie ostatnich wydarzeń z Letalnicy (HS 240).

Wydarzenia rozpoczęły się w czwartek od dwóch treningów poprzedzających kwalifikacje do pierwszego konkursu indywidualnego. Zwycięzcą pierwszego z nich został reprezentant Norwegii Halvor Egner Granerud tuż przed Niemcem Markusem Eisenbichlerem oraz Austriakiem Michaelem Hayboeckiem.

Drugi trening zdecydowanie należał do reprezentanta Austrii Michaela Hayboecka. Zawodnik uzyskał odległość 241 metrów. Niemiec Markus Eisenbichler ponownie znalazł się na drugiej pozycji, a na trzeciej reprezentant Norwegii Daniel Andre Tande.

Stefan Kraft nie wystartował w kwalifikacjach oraz konkursach indywidualnych ze względu na odnowioną kontuzję pleców.

O godzinie 16:00 rozpoczęły się kwalifikacje, w których wzięło udział 47 zawodników, w tym 4 reprezentantów Polski. Trener Michal Doležal zadecydował, że weźmie w nich udział Andrzej Stękała, Kamil Stoch, Piotr Żyła oraz Dawid Kubacki. Wszyscy Polacy zakwalifikowali się do piątkowego konkursu.

Krótkie zmagania wygrał Markus Eisenbichler, który wylądował na 225,5 m. Za nim znaleźli się już wcześniej dominujący w treningach Michael Hayboeck (242,5 m) i Halvor Egner Granerud (221,5 m).

Markus Eisenbichler

Przed piątkowym konkursem odbyła się seria próbna w której zwyciężył reprezentant Norwegii Halvor Egner Granerud. Norweg uzyskał odległość 243 metrów, uzyskując tym samym nowy życiowy rekord.

Seria próbna okazała się znakomita dla reprezentantów Polski. Wszyscy z czwórki startujących znaleźli się w pierwszej dziesiątce. Najlepszym z nich okazał się Kamil Stoch zajmując 4 pozycję z odległością 239 metrów.  Podczas treningu Polaków rozdzielił Słoweniec Anze Lanisek z odległością 234,5m. Pozostałe wyniki Polaków podczas piątkowego treningu:
  • 6. miejsce Piotr Żyła (233m)
  • 7. miejsce Dawid Kubacki (231,5m)
  • 8. miejsce Andrzej Stękała (229m)
Seria próbna została rozegrana z 13., 11. i 10. platformy startowej.  Swoje rekordy życiowe w pierwszej serii ustanowili:
  • Kanadyjczyk Matthew Soukup – 204 m
  • Rosjanin Danil Sandreev – 196 m
  • Austriak Michael Hayboeck – 245,5 m
  • Rosjanin Jewgienij Klimow – 237 m – nowy rekord Rosji

Konkursowe zmagania rozpoczęły się o godzinie 16:00. Na starcie stanęło 40 zawodników. Obie serie zostały w całości rozegrane z 12 platformy startowej.

Prowadzenie po pierwszej serii konkursowej objął reprezentant Niemiec Karl Geiger, który wrócił do zawodów Pucharu Świata po nieobecności w Niżnym Tagile. Pierwszą pozycję dał mu skok na odległość 241 metrów. Geiger miał przewagę 2,3 punktu nad zajmującym drugą lokatę Austriakiem Michaelem Hayboeckiem. Trzecią pozycję uzyskał Rosjanin Jewgienij Klimow z odległością 237 metrów. Tuż za nimi uplasowali się lider Pucharu Świata Norweg Halvor Egner Granerud (221m) i Niemiec Markus Eisenbichler (220m).

Do serii finałowej awansowali wszyscy Polacy, w tym trzech z nich znalazło się w pierwszej dziesiątce. Ósme miejsce zajmował Piotr Żyła (221,5m), dziewiąte Andrzej Stękała (224,5m), a dziesiąte Dawid Kubacki (219m). Czwarty z reprezentantów Polski – Kamil Stoch (213m) uplasował się na trzynastej pozycji.

Zwycięzcą pierwszego konkursu indywidualnego w Planicy został prowadzący po pierwszej serii reprezentant Niemiec Karl Geiger. Skok na odległość 223,5 metra pozwolił mu na utrzymanie pozycji. Tuż za nim znalazł się lider Pucharu Świata Norweg Halvor Egner Granerud (229,5m) który awansował z czwartej pozycji. Strata Norwega do Geigera wyniosła 4,6 punktu. Na podium znalazł się również zajmujący drugą pozycję w Pucharze Świata – Niemiec Markus Eisenbichler ze stratą 5,5 punktu do swojego kolegi z kadry.

W pierwszej dziesiątce konkursu znalazło się trzech reprezentantów Polski. Najlepszy z Polaków – Piotr Żyła (224,5m) uplasował się na siódmej pozycji. Awans z trzynastego ma ósme miejsce zaliczył Kamil Stoch (229m). Pierwszą dziesiątkę zamknął 25-letni Andrzej Stękała (215,5m), który na pewno może być zadowolony ze swojego wyniku. W drugiej dziesiątce uplasował się Dawid Kubacki (12. miejsce), który uzyskał tą samą odległość co Andrzej Stękała.

Swoje rekordy w drugiej serii konkursowej ustanowili:
  • Japończyk Keiichi Sato – 217,5 m
  • Niemiec Pius Paschke – 224,5 m

Karl Geiger
Sobota rozpoczęła się od serii próbnej, w której najlepszym zawodnikiem okazał się Norweg Halvor Egner Granerud. Za skoczkiem z Norwegii znalazł się Słoweniec Anze Lanisek oraz Austriak Michael Hayboeck.

W pierwszej dziesiątce znalazło się trzech reprezentantów Polski. Na czwartej pozycji uplasował się Andrzej Stękała, na siódmej Kamil Stoch, a na dziewiątej Piotr Żyła.

Trzecia seria Mistrzostw Świata w Lotach rozpoczęła się o godzinie 16. Wystartowało 30 najlepszych zawodników z piątkowego konkursu.

Podczas sobotnich zmagań Karl Geiger utwierdził wszystkich w przekonaniu, że zasługuje na złoty medal Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich. Pierwszy skok Niemca był najdłuższym lotem w rundzie. Geiger oddał lot długości 240,5 metra, dzięki któremu objął prowadzenie o 7,7 punktu nad Norwegiem Halvorem Egnerem Granerudem (239m). Trzecią pozycję zajmował Niemiec Markusem Eisenbichler (234,5m), który miał punkt przewagi nad znajdującym się tuż za podium Austriakiem Michaelem Hayboeckiem (237,5m).

Najlepszym reprezentantem Polski w trzeciej serii okazał się siódmy Piotr Żyła po skoku na odległość 227 metrów. Skoczek z Wisły wyprzedził Kamila Stocha (223m) i Andrzeja Stękałę (224,5m). Dawid Kubacki po locie na 211 metr znalazł się na dwunastej pozycji.

W czwartej serii konkursowej wszystko miało stać się jasne. Do ostatnich minut konkursu nic nie było pewne. Mistrzem Świata w Lotach Narciarskich w sezonie 2020/2021 został reprezentant Niemiec Karl Geiger. Niemiec sięgnął po złoto uzyskując odległość 231,5 metra i wyprzedzając Norwega Halvora Egnera Graneruda, który poszybował na daleki 243 metr. Różnica między zawodnikami wyniosła zaledwie 0,5 punktu! Brązowy medal zdobył Niemiec Markus Eisenbichler (230m). Sklasyfikowany tuż za podium został Austriak Michael Hayboeck (220,5m).

Piotr Żyła uzyskując wynik 224,5 metra zakończył mistrzostwa na najlepszej w karierze siódmej pozycji. Tym samym został najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski podczas tegorocznych zmagań w słoweńskiej Planicy. Kamil Stoch (222,5m) zakończył konkurencję na ósmym miejscu. Pierwszą dziesiątkę zamknął Andrzej Stękała (212m) debiutujący na mistrzostwach. Dawid Kubacki po skoku na 196 metr zakończył zawody na piętnastej lokacie.

Dziękujemy za przeczytanie podsumowania z indywidualnych zmagań. Kolejne czekają nas w niedzielę, tym razem skoczkowie powalczą drużynowo.