Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich 2028 w Planicy!

przez Szymon Kołtun

4 czerwca w Rejkiawiku miał miejsce Kongres FIS, podczas którego ogłoszono kilka ważnych decyzji. Jedną z nich jest fakt, że Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich w 2028 roku, zgodnie z przewidywaniami, zorganizuje Planica. Poza tym nie zatwierdzono jeszcze gospodarza Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym 2029.

Letalnica, Planica, fot. Małgorzata Mikulska

Planica zorganizuje Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich w 2028 roku

W 2024 roku Mistrzostwa Świata w lotach odbyły się w Bad Mitterndorf, zaś za 2 lata zaszczyt ten przypadnie Oberstdorfowi. Zgodnie z naturalnym cyklem zatem jedynym kandydatem do organizacji tej imprezy w 2028 roku była Planica, która poprzednio podjęła się tego w roku 2020. Podczas wczorajszego Kongresu FIS na Islandii potwierdzono, że najlepsi lotnicy świata o medale powalczą w Słowenii. Dodatkowo czempionat odbędzie się w marcu, a więc prawdopodobnie będzie kończył zmagania w kampanii 2027/2028.

Słoweńcy pragną, by do skutku doszła pierwsza w historii rywalizacja kobiet na tej imprezie. Na ten moment nie wiadomo jednak czy to nastąpi. „Oczywiście cieszymy się, że Planica została oficjalnie ogłoszona gospodarzem Mistrzostw Świata w lotach narciarskich w 2028 roku. Kandydatura została podjęta z myślą o dwóch wielkich wyzwaniach. Zapowiadanych zmianach w regulaminie, które umożliwią powiększenie skoczni do lotów narciarskich, a co za tym idzie wydłużenie lotów oraz fakt, że chcemy, aby Planica po raz pierwszy połączyła w jednych mistrzostwach zarówno loty narciarskie mężczyzn, jak i kobiet. To pokazałoby, że kobiety także w lotach narciarskich zrównały się z mężczyznami i że zasługują na rywalizację nawet na największych obiektach świata” – ogłosił sekretarz generalny OK Planica, Tomaž Šušteršič.

ZOBACZ TEŻ: MISTRZOSTWA ŚWIATA W LOTACH NARCIARSKICH 2028 W PLANICY Z UDZIAŁEM KOBIET?

Warto dodać, że zapowiadanie mistrzostwa będą 30. w historii, a 8. przeprowadzonymi w Planicy. Poprzednio Słoweńcy byli odpowiedzialni za ich organizację w: 1972, 1979, 1985, 1994, 2004, 2010 i 2020 roku. W tym ostatnim przypadku po wspaniałym pojedynku Karl Geiger pokonał 2. Halvora Egnera Graneruda różnicą 0.5 punktu, a brąz powędrował do Markusa Eisenbichlera. W konkursie drużynowym Norwegowie wyrwali złoto Niemcom, zaś podium dopełnili Polacy.

Co z gospodarzem Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym 2029?

W kwestii Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym 2029 jedynym kandydatem jest Lahti. Na razie jednak Finowie zmagają się z pewnymi problemami finansowymi, co odbija się na opóźnieniach w procesie składania wniosków i ostatecznego dopięcia organizacji wydarzenia. W związku z tym FIS pozwolił Finom na uzupełnienie braków do 4 lipca, kiedy ma zostać podpisana umowa organizacyjna.

„Mamy wspólną wolę z miastem i klubem narciarskim Lahti, aby osiągnąć porozumienie w sprawie podziału kosztów. Wspaniała historia Mistrzostw Świata w Lahti zasługuje na kontynuację. Naszym wspólnym celem jest organizacja zawodów, ale nie za wszelką cenę. Fiński Związek Narciarski ma znaczące dziedzictwo i historię jako promotor fińskiego narciarstwa, przynoszący sukcesy i dzielący się emocjami, radością i wspólnymi doświadczeniami. Jednocześnie mamy obowiązek zapewnić związkowi stabilność finansową zarówno przed mistrzostwami, jak i po nich” – wyznaje stojąca na czele Fińskiego Związku Narciarskiego, Sirpa Korkatti.

Salpausselkä, fot. Maksim Bartolj

Z tej okazji warto wspomnieć, iż fiński ośrodek stałby się rekordzistą, goszcząc Mistrzostwa Świata już po raz 8. w historii. Ten poprzedni miał miejsce w 2017 roku. Ponadto, mówi się o tym, że wpływy gospodarcze dla regionu sięgałyby 40 milionów euro.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

Źródła informacji: sloski.si, hiihtoliitto.fi

0 komentarzy
3

Może ci się spodobać