Bez Predazzo w Pucharze Świata 2024/2025!

przez Szymon Kołtun

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) zawiadomiła o tym, że w sezonie 2024/2025 do skutku nie dojdą zawody Pucharu Świata w Predazzo. Zaplanowaną na 11-12 stycznia 2025 roku próbę przedolimpijską odwołano z uwagi na znaczące opóźnienia w budowie obiektów.

Trampolino Dal Ben, Predazzo / Val di Fiemme, fot. Małgorzata Mikulska
Trampolino Dal Ben w lutym 2024 roku, Predazzo / Val di Fiemme, fot. Małgorzata Mikulska

ZOBACZ TEŻ: RAMOWE KALENDARZE LETNIEGO GRAND PRIX I PUCHARU ŚWIATA

Puchar Świata w Predazzo odwołany!

W minionym tygodniu FIS otrzymał informację o tym, że obiekty nie będą gotowe, by ugościć zawody Pucharu Świata, przez Komitet Organizacyjny Zimowych Igrzysk Olimpijskich Mediolan-Cortina 2026. Powodem są opóźnienia prac w budowie skoczni. Aktualnie, ich oddanie do użytku przewiduje się na koniec kwietnia 2025 roku.

Przypomnijmy, że konkursy miały się odbyć na przebudowanej do rozmiaru HS-143 skoczni dużej kompleksu Trampolino Dal Ben w dolinie Val di Fiemme. Jeśli chodzi o mężczyzn, w sobotę 11 stycznia mieli oni wziąć udział w konkursie indywidualnym, natomiast nazajutrz zamierzano przeprowadzić rywalizację duetów. Z kolei w przypadku pań, przewidziano konkursy indywidualne na obydwa dni zawodów. Ponadto w ten sam weekend, a dokładnie 10-11 stycznia w pucharowych zmaganiach mieli zmierzyć się również kombinatorzy norwescy. To oznacza oczywiście, że ich plany także zostały pokrzyżowane.

– „Informacje, które otrzymaliśmy w zeszłym tygodniu, były nieoczekiwane i niestety wpływają na nasz kalendarz Pucharu Świata oraz ważne przygotowania Komitetu Organizacyjnego Zimowych Igrzysk Olimpijskich MediolanCortina 2026. Zawody testowe to kluczowy etap doskonałego przygotowania i realizacji Igrzysk Olimpijskich” – wyznaje ze smutkiem dyrektor Pucharu Świata, Sandro Pertile.

Trampolino Dal Ben, źródło: Iltquotidiano.it

Próba przedolimpijska latem?

Jak się jednak okazuje, opisywane odwołanie zawodów nie musi oznaczać rezygnacji z przeprowadzenia próby przedolimpijskiej. – „Obiekty powinny być gotowe w kwietniu lub maju 2025 r., otrzymaliśmy wiążącą obietnicę. W związku z tym latem 2025 roku w ramach naszego letniego cyklu zawodów przeprowadzimy w Predazzo zawody Grand Prix. Zorganizujemy zawody indywidualne, duety mężczyzn i konkurs drużyn mieszanych, wszystko zgodnie z planem. To wydarzenie z pewnością zapewni nam ważne doświadczenie i testy, których potrzebujemy przed startem Igrzysk Olimpijskich. Obiekty zostaną również otwarte do celów szkoleniowych latem 2025 r., co umożliwi zespołom trenowanie na skoczniach. Ponadto, co jest bardzo ważne, mamy niezwykle doświadczonego partnera w postaci komitetu organizacyjnego w Predazzo. Od 1990 roku organizowane są tam zawody Pucharu Świata i oni dokładnie wiedzą, jak to wszystko działa, mają pierwszorzędną drużynę” – kontynuuje swoją wypowiedź z optymizmem Włoch.

Wielu kibiców zapewne zastanawia się, czy FIS wypełni powstałą po Predazzo lukę w kalendarzu. Takiej sytuacji nie przewiduje Sandro Pertile. – „Na chwilę obecną zakładam, że ten weekend w kalendarzu Pucharu Świata pozostanie wolny, gdyż przypada on bezpośrednio po Turnieju Czterech Skoczni. Dzięki temu wszyscy skoczkowie będą mieli trochę czasu na złapanie głębokiego oddechu w środku trudnego sezonu. Przynajmniej taki jest obecny plan” – kończy 55-latek.

Na zakończenie zapraszam na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

Źródło informacji: fis-ski.com

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać