Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich 2028 w Planicy z udziałem kobiet?

przez Martyna Okrzesik

Słoweńska Federacja Narciarska zgłosiła swoją kandydaturę na zorganizowanie Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich w 2028 roku. Tym samym czempionat odbyłby się po raz ósmy na Letalnicy (HS240) w Planicy. Słoweńcy chcą, aby w zawodach wystartowały także kobiety.

Letalnica (HS240), fot. Neja Tamshe

Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich 2028

Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich odbyły się już siedem razy w Planicy. W rezultacie pierwsze w historii mistrzostwa rozegrano w 1972 roku na słoweńskiej ziemi. Kolejne edycje zmagań gościły Słowenię w 1979, 1985, 1994, 2004, 2010 oraz 2020 roku. Po raz ósmy miałyby zawitać do Słowenii w 2028 roku. Tym razem, po raz pierwszy w historii miałyby wystartować również kobiety.

„W naszej kandydaturze wysunęliśmy sugestię, aby Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich 2028 były pierwszymi mistrzostwami dla kobiet. W ciągu najbliższych pięciu lat możemy spodziewać się coraz więcej zawodniczek na mamucich skoczniach narciarskich. Ostatecznie powinno to doprowadzić do Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich” – podaje Słoweński Związek Narciarski.

Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta na kongresie Międzynarodowej Federacji Narciarskiej w Islandii, który ma odbyć się w przyszłym roku.

ZOBACZ TEŻ SKŁADY SŁOWEŃSKICH KADR A NA SEZON 2023/2024

Puchar Świata w lotach kobiet w Planicy

To nie koniec planów Słoweńskiego Związku Narciarskiego. Słoweńcy chcą, aby kobiety w sezonie 2024/2025 wystartowały podczas finału Pucharu Świata w Planicy. Tym samym zawodniczki miałyby okazję wystartować na Letalnicy (HS240) przed wspomnianymi mistrzostwami. W efekcie na skoczni odbyłyby się trzy konkursy lotów pań.

Premierowy konkurs lotów narciarskich kobiet odbył się 19 marca tego roku w ramach turnieju Raw Air. Ostatecznie do startu dopuszczonych zostało 15. zawodniczek. Norwegowie chcieli zorganizować pierwsze loty narciarskie kobiet już w 2021 roku, natomiast propozycja ta została wówczas odrzucona.

Sezon 2023/24

Jeśli chodzi o nadchodzący sezon zimowy, to według wstępnych kalendarzy loty narciarskie pań mają odbyć się w Vikersund oraz Oberstdorfie. 25 lutego 2024 roku na mamuciej skoczni Heini-Klopfer zaplanowano zawody Pucharu Świata w lotach narciarskich pań, w formacie podobnym do premierowej rywalizacji w norweskim Vikersund. W efekcie zawodniczki w Niemczech miałyby wystartować w konkursie, po dwóch dniach treningowych. Dodatkowo finał sezonu pań planowany jest na połowę marca na Vikersundbakken (HS240). Ostatecznie termin, format oraz liczba uczestniczek zostanie przeanalizowana i potwierdzona na spotkaniu w Dubrowniku, które odbędzie się na początku maja.

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne, sloski.si

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać