Maximilian Lienher kończy karierę

przez Martyna Okrzesik

Niestety, kolejny z zawodników poinformował o zakończeniu aktywnej kariery sportowej. Tym razem decyzję o porzuceniu skoków narciarskich podjął 24-letni reprezentant Austrii – Maximilian Lienher. Austriak w minionym sezonie triumfował w klasyfikacji generalnej zawodów FIS Cup, a także zdobył medale na Zimowej Uniwersjadzie 2023 w Lake Placid.

Maximilian Lienher, fot. Martyna Okrzesik


– ,,Moja aktywna kariera skoczka narciarskiego dobiega końca… To był wspaniały czas i jestem bardzo wdzięczny za wszystkie wspomnienia, które stworzyłem. Ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy mnie wspierali oraz sponsorów, którzy cały czas byli przy mnie. Zobaczmy, co teraz nadejdzie” – napisał Maximilian Lienher na swoim profilu na Instagramie.

Przebieg kariery

Latem 2015 w austriackim Villach zadebiutował w zawodach rangi FIS Cup. Ostatecznie w pierwszym konkursie został zdyskwalifikowany, a w drugim uplasował się na 41. miejscu. Swoje pierwsze punkty trzecioligowej rywalizacji zdobył w 2017 roku w Zakopanem, gdzie wówczas zajął 28. oraz 16. miejsce. Natomiast swoje pierwsze podium Lienher wywalczył w grudniu 2018 roku w norweskim Notodden, zajmując trzecią lokatę. W styczniu 2017 roku zadebiutował w austriackim Bischofshofen podczas zawodów Pucharu Kontynentalnego, plasując się na 44. i 34. pozycji. Natomiast 6 stycznia 2018 roku w Titisee-Neustadt zdobył pierwsze punkty Pucharu Kontynentalnego, dzięki zajęciu 24. miejsca.

Dodatkowo 11 lipca 2019 roku w Szczuczyńsku odniósł pierwsze zwycięstwo w zawodach FIS Cup. W rezultacie dzień później Austriak powtórzył swój sukces, a trzeciego dnia odniósł triumf w konkursie Letniego Pucharu Kontynentalnego. W rezultacie Lienher został także podwójnym rekordzistom Lyzhnyy Tramplin Burabay (HS99 & HS140), skacząc 101 metrów na mniejszym obiekcie oraz 144.5 metra na skoczni dużej.

Dodatkowo w 2018 roku, w szwajcarskim Kanderstegu, wraz z drużyną wywalczył srebrny podczas mistrzostw świata juniorów. Indywidualnie uplasował się na 19. lokacie, natomiast rok później, w fińskim Lahti indywidualnie był 7. Dodatkowo drużynowo Austriacy uplasowali się na 5. miejscu, a w drużynie mieszanej reprezentacja Austrii zajęła 4. pozycję.

Maximilian Lienher, fot. Martyna Okrzesik

W 2019 zadebiutował w rywalizacji Letniego Grand Prix, gdzie w Zakopanem odpadł w kwalifikacjach, natomiast w Hakubie ostatecznie uplasował się na 45. oraz 39. pozycjj.

Sezon 2022/2023

W minionym sezonie 2022/23 Lienher regularnie występował w zawodach rangi FIS Cup, gdzie często plasował się w czołowej dziesiątce zawodów. Natomiast czterokrotnie zajmował miejsca na podium w całym cyklu. Latem zwyciężył konkurs w Szczyrku oraz zdobył trzecie miejsce w szwajcarskim Einsiedeln.

Giovanni Bresadola, Maximilian Lienher, Niklas Bachlinger, fot. Zofia Hunkiewicz

Natomiast w sezonie zimowym, w marcu plasował się na 2. pozycji w niemieckim Oberhofie oraz na 3. miejscu na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Swój ostatni międzynarodowy start Lienher zaliczył także w Zakopanem, w ramach finałowego Pucharu Kontynentalnego. Wówczas sklasyfikowany został na 9. oraz 22. pozycji.

Klemens Joniak, Kacper Tomasiak, Maximilian Lienher, fot. Martyna Okrzesik

Ostatecznie został triumfatorem klasyfikacji generalnej za sezon 2022/23, zdobywając łącznie 771 punktów, tym samym wyprzedzając swoich rodaków – Janniego Reisenauera oraz Niklasa Bachlingera.

Janni Reisenauer, Maximilian Lienher, Niklas Bachlinger, fot. Martyna Okrzesik

Maximilian Lienher wystąpił także w Zimowej Uniwersjadzie 2023 w Lake Placid. W rezultacie wrócił z niej z dwoma medalami – srebrnym za rywalizację indywidualną oraz złotym za konkurs drużynowy, w którym triumfował w parze wraz z Timonem Pascalem Kahoferem.

Maximilian Lienher, Danil Vassilyev, Timon Pascal Kahofer, źródło: Instagram/@max_lienher

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać