Nicole Konderla

przez Julia Pawłowska

Nicole Konderla to polska skoczkini narciarska, która od pewnego czasu pełni kluczową rolę w reprezentacji biało-czerwonych. Ta wciąż młoda zawodniczka ma już na swoim koncie sukcesy na arenie międzynarodowej, jednak wciąż się rozwija i pokazuje, że stać ją na jeszcze więcej. Urodziła się 8 grudnia 2001 roku i reprezentuje barwy klubu AZS-AWF Katowice.

Nicole Konderla, fot. Dominika Śmiech

Początki kariery

Nicole Konderla zadebiutowała na arenie międzynarodowej w lipcu 2018 roku. Miało to miejsce w Szczyrku, podczas zawodów Fis Cup. Polska reprezentantka zajęła wtedy 29. lokatę. 2 miesiące później zawodniczka zaprezentowała się w rumuńskim Rasnov, gdzie wzięła udział w konkursie tej samej rangi. Poprawiła jednak swoje osiągnięcia, ponieważ dwukrotnie zajęła 19. pozycję.

Z początkiem sierpnia 2019 roku Konderla zadebiutowała również w Letnim Pucharze Kontynentalnym (26. i 28. miejsce w Szczyrku), a 2 tygodnie później po raz pierwszy wzięła udział w zawodach Letniego Grand Prix (35. lokata w Frenstacie).

Nicole Konderla, fot. Martyna Okrzesik

Sezon 2019/2020

W sezonie 2019/2020 Polka regularnie startowała w zawodach Fis Cup. W rezultacie ukończyła klasyfikację generalną na 43. miejscu, a najlepszą lokatą była 17. pozycja w Szczyrku. Konderla startowała również w Pucharze Kontynentalnym, jednak nie udało się zdobyć znaczących osiągnięć. Zawodniczka zgromadziła łącznie 11. punktów w całym cyklu, a najwyższą pozycją było 25. miejsce w Renie. Reprezentantka biało-czerwonych próbowała również swoich sił w Pucharze Świata, jednak czterokrotnie nie przeszła przez kwalifikacje.

W marcu 2020 roku Nicole Konderla wzięła udział w Mistrzostwach Świata Juniorów organizowanych w Oberwiesenthal w Niemczech. Zajęła wtedy 29. lokatę w konkursie indywidualnym oraz 7. lokatę w konkursie drużynowym.

Nicole Konderla, fot. Dominika Śmiech

Sezon 2020/2021

W sezonie 2020/21 tylko dwukrotnie wystartowała w rywalizacji Fis Cup. W rezultacie zajęła 15. oraz 9. miejsce w Szczyrku. Konderla ponownie próbowała swoich sił w Pucharze Świata. Czterokrotnie udało jej się przejść przez kwalifikacje, jednak ani razu nie zakwalifikowała się do drugiej serii.

W 2021 roku Polka wystartowała na Mistrzostwach Świata Juniorów w Lahti. W rezultacie osiągnęła 23. pozycję w konkursie indywidualnym oraz 6. lokatę w zmaganiach drużynowych.

Nicole Konderla wzięła udział również w Mistrzostwach Świata w Oberstdorfie w 2021 roku. Impreza nie była szczególnie udana dla reprezentantki biało-czerwonych, ponieważ zawodniczka nie przebrnęła przez kwalifikacje na obiekcie normalnym, a na skoczni dużej zakończyła swój udział na pierwszej serii, zajmując 35. miejsce.

Sezon 2021/2022

W sezonie 2021/22 Nicole Konderla startowała we wszystkich konkursach Pucharu Świata, z wyjątkiem zmagań w Hinzenbach. Polka zadebiutowała 29 stycznia 2022 roku, zdobywając swoje pierwsze punkty w zawodach tej rangi. Zajęła wtedy 21. lokatę. Oprócz tego dziewięciokrotnie przechodziła przez kwalifikacje i dwukrotnie meldowała się w drugiej serii. W klasyfikacji generalnej zajęła 45. pozycję.

W 2022 roku Konderla zadebiutowała na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Niestety nie udało jej się osiągnąć znaczących rezultatów, ponieważ w konkursie indywidualnym zajęła 36. miejsce, a w zawodach drużynowych wywalczyła 6. lokatę.

Nicole Konderla, fot. Dominika Śmiech

Sezon 2022/2023

Sezon 2022/23 można uznać za najlepszy w dotychczasowej karierze Polki. Zawodniczka po raz pierwszy stanęła na podium w zmaganiach Fis Cup. Udało jej się to sześciokrotnie, z czego dwukrotnie zajmowała miejsce trzecie, drugie oraz pierwsze. Swoje oba zwycięstwa zanotowała w Einsiedeln 27 sierpnia 2022 roku. W efekcie Konderla zakończyła cały cykl na 3. pozycji w klasyfikacji generalnej.

Zawodniczka wzięła udział również na Mistrzostwach Świata w Planicy w 2023 roku. Zmagania indywidualne zakończyła na 34. miejscu na skoczni normalnej oraz na 38. lokacie na dużym obiekcie. Ponadto razem z biało-czerwonymi w konkursie drużynowym zajęła 9. pozycję, a w konkursie drużyn mieszanych 8.

Zdecydowanym sukcesem Polki w sezonie 2022/23 okazała się Uniwersjada w styczniu 2023 roku. Zawodniczka wywalczyła tam aż cztery medale, z czego trzy złote i jeden srebrny. Zwyciężyła zarówno w zmaganiach indywidualnych, jak i drużynowych.

Nicole Konderla uczestniczyła również w Igrzyskach Europejskich w Zakopanem. Na obiekcie normalnym wywalczyła 29. pozycję, a na skoczni dużej 19. lokatę. Drużynowo zakończyła rywalizację na 5. miejscu.

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

Źródło informacji: berkutschi.com

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać