Norges Cup: Bjørtomt, Fröier oraz Hansen zwycięzcami w Stjørdal!

przez Karolina Lenard

27 sierpnia 2023 odbyły się kolejne zawody z cyklu Norges Cup. Tym razem zawodnicy startowali na obiekcie Bjørkbakken (HS-90) w Stjørdal. Na starcie pojawiły się również dwie skoczkinie, które wystartowały w kategorii B mężczyzn. Triumfatorami między innymi został Bjørtomt, Fröier oraz Hansen. Zapraszamy do lektury!

Paal Haakon Bjoertomt
Pål-Håkon Bjørtomt, fot. Martyna Okrzesik

Kategoria Elita mężczyzn

W konkursie wzięło udział 7 zawodników. Podczas pierwszej serii startowali z czwartej belki, natomiast w finale owa platforma została zmieniona na szóstą. Na starcie zabrakło Espena Jacobsena.

Na półmetku rywalizacji na dwóch czołowych miejscach plasowali się Norwegowie – Pål-Håkon Bjørtomt (76.0 m) oraz Sølve Jokerud Strand (78.0 m). Tuż za ich plecami znajdował się Kevin Bickner (74.5 m).

Koniec końców finałowa trójka nie zmieniła się. Próba 86.5 m – Bjørtomta dała mu zwycięstwo z przewagą 7.6 oczek nad Strandem (83.5 m) oraz 17.7 punktu nad Amerykaninem (80.5 m).

Na czwartym miejscu uplasował się Iver Olaussen, który po swoich skokach na odległość 71.5 oraz 79.0 metrów, tracił do podium zaś 1.1 punktu.

źrodło: kjump.no
TOP 3 kategorii Elita mężczyzn, fot: teamolympiaparken

Kategoria A mężczyzn

W tej części rywalizacji w Stjørdal, lista startowała liczyła 23 nazwiska, jednak na starcie zabrakło między innymi Magnusa Heimdahla oraz Sigurda Myrvanga. Zawodnicy ruszali głównie z siódmej platformy, lecz z szóstej odbił się – Iver Myhre.

Na czele rywalizacji z okrągłą notą 100.0 punktów znalazł się Richard Selbekk-Hansen (83.5 m). Tuż za nim był Isak Andreas Langmo (77.5 m), a także Jo Krogstad (78.0 m).

Podczas drugiej serii skoczkowie odpychali się z belki ustawionej na ósmym stopniu. Finalnie pierwsze dwa miejsca nie uległy zmianie, natomiast trzecią lokatę zajął Fabian Østvold z notą 192.7 zgromadzonych punktów.

źródło: kjump.no

Kategoria B mężczyzn

Tym razem z 14 zgłoszonych nazwisk pojawiło się 14 rywalizujących. Co ciekawe, w męskiej kategorii wystartowały również kobiety. Były to mianowicie Jenny Forsberg oraz Kjersti Græsli. Zawodnicy i zawodniczki startowali z belki 11., natomiast w drugiej części zmagań, została podniesiona o jeden stopień.

Po pierwszej serii na czele znalazł się Jostein Saglien Bråten, który po swoim skoku – 82.0 m, wyprzedzał drugiego Henrika Kaisera (78.0 m). Trzecia lokata należała do Szweda – Tobiasa Fröiera. Uzyskał on odległość 78.0 m, a do lidera tracił zaledwie 1.5 punktu.

Ostatecznie zwycięstwo wywalczył Fröier (80.5 m). Na drugim miejscu bez zmian pozostał Kaiser (80.0 m), a podium dopełnił Bråten (83.5 m).

PEŁNE WYNIKI CAŁEGO KONKURSU: TUTAJ

źródło grafiki: Martyna Okrzesik, kjump.no, teamolympiaparken
źródło informacji: własne