Norges Cup w Lillehammer: Finałowe zawody dla Matsa Strandbraatena

przez Karolina Lenard

Tuż przed ostatnimi konkursami Pucharu Świata, w norweskim Lillehammer odbyły się ostatnie zimowe konkursy Norges Cup. Krajowy czempionat, podobnie jak wczorajsze mistrzostwa Norwegii został przeprowadzony na obiekcie skoczni Lysgårdsbakken (HS140). Ostatecznie w finałowych zmaganiach w swoich kategoriach zwyciężali Mats Strandbraaten, Adrian Thon Gundersrud i inni.

Mats Strandbraaten, fot. Zofia Hunkiewicz

Menn Elite

Najstarszą i zarówno najbardziej prestiżową kategorią norweskich zawodów, niewątpliwie jest męska kategoria Elite. Grupa liczyła, podobnie jak we wcześniejszych konkursach owej edycji dziewiętnastu zawodników, aczkolwiek warto zaznaczyć, iż nie była to także najskromniejsza kwota startujących skoczków.

W obu ocenianych rundach, obowiązywał 14. i 13. najazd.

Ostatecznie w konkursie triumfował Adrian Thon Gundersrud (137.5 m & 140 m). Norweg nad drugim, Andersem Haare (136 m & 137.5 m) uzbierał niecałe siedem punktów przewagi. Podium dopełnił także jeden z braci Benjamina Østvolda – Sebastian (137.5 m & 130 m) z Team Olympiaparken.

Tuż za czołową trójką figurował, Sølve Jokerud Strand (134 m & 126.5 m). Iver Olaussen (132 m & 132.5 m) był piąty.

Na starcie zabrakło Bendika Jakobsena-Heggliego i Sindre Ulvena Jørgensena.

źródło: kjump.no

Menn A

Zdecydowanie najliczniejszą grupą w niedzielnych zawodach, była ranga Menn A. Liczyła ona zatem 26 sportowców.

Po zwycięstwo sięgnął Mats Strandbraaten, reprezentujący klub Kollenhopp. 17-letni zawodnik w swoich próbach uzyskał kolejno 133 i 133.5 metra, co ostatecznie pozwoliło mu na triumf z ośmio punktową przewagą, nad drugim Jo Krogstadem (131.5 m & 137 m) z Trønderhopp. Podium dopełnił zaś Martin Tonby Opsahl, który na półmetku wysunął się na prowadzenie. Norweg poszybował w pierwszej kolejce na 133.5 metra, natomiast w rundzie finałowej osiągnął krótszą odległość – 129.5 m.

Zawodników obowiązywała 16. i 17. belka startowa.

Menn B

Ostatnią częścią zmagań z cyklu krajowych zawodów Norges Cup, była rywalizacja 6 zawodników. Na liście startowej w kategorii Menn B widniały nazwiska sportowców urodzonych w latach 2009-2002. Wszystkich obowiązywał 18. najazd.

Smaku zwycięstwa tym razem zaznał Alvin Le (124 m & 121.5 m). Na niższym stopniu podium stanął reprezentant Hedmarkhopp – Fredrik Jevne (111.5 m & 103 m), zaś na najniższym Stian August Sørensen (94 m & 91 m).

Kvinner

Oprócz tego w skromnym, czeroosobowym gronie została przeprowadzona rywalizacja wśród kobiet.

Triumfatorką rywalizacji została Kjersti Græsli. W swoich próbach lądowała kolejno na 128 i 125 metrze. Tuż za nią na niższym stopniu podium uplasowała się reprezentantka klubu Idrettslaget Try Ingvild Synnøve Midtskogen (126 m & 112 m), która do liderki traciła około 30 puntów. Ponadto brązowy krążek wywalczyła Nora Midtsundstad (114 m & 117 m).