Pokal Argeta w Kranju: Kombinatorzy z triumfami w konkursach skoków!

przez Zuzanna Karwacka

Ostatnie zmagania z cyklu Pokal Argeta w sezonie zimowym 2023/2024 odbyły się na skoczni Bauhenk w Kranju. Panowie oraz panie zmierzyli się w 5 różnych kategoriach. Zarówno wśród najstarszych mężczyzn, jak i kobiet zwycięstwo odnieśli przedstawiciele dwuboistów – Gasper Brecl oraz Ema Volavsek.

Ema Volavsek, fot. Aljaž Žepič

Skoczkowie do lat 18

Zazwyczaj w cyklu Pokal Argeta była to druga najmłodsza kategoria. Tym razem jednak nie zorganizowano zawodów dla skoczków do 16 lat, więc liczebność tej części wydarzenia się zwiększyła. Udział wzięło w niej 34 sportowców. W obu seriach startowali oni z 10. belki.

Po pierwszej serii na czele znalazł się Jaka Kramer. Przedstawiciel SSK Ljubno lądował bowiem dwa metry za rozmiarem skoczni, który na obiekcie w Kranju wynosi całe 109 metrów. Za jego plecami plasował się zaś Enej Faletic, który zazwyczaj okazywał się triumfatorem tej kategorii. Tym razem uzyskał on 108 metrów i wypracował 3.8 punktu nad Urbanem Simnicem (107 m) oraz 4.9 oczka straty do lidera.

Poza podium znaleźli się jeszcze: Gasper Presecnik (103 m) oraz Mai Zakelsek (102 m). Warto zaznaczyć, że pierwszy z nich otrzymał najniższą notę za styl w czołowej dziesiątce tej rundy (51 pkt).

Ostatecznie zwycięstwo odniósł Jaka Kramer. Słoweniec z rocznika 2008 nie dał sobie odebrać zwycięstwa, gdyż w finale lądował on jeszcze 100 centymetrów dalej w porównaniu do pierwszej partii. Smakiem srebra musiał zadowolić się Enej Faletic (106.5 m). Ważnym aspektem w jego przypadku był zapewne fakt, że pod względem stylu uzyskał najwyższe noty z całej stawki obu serii. Brąz przyjął tym razem Urban Simnic (106 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Koniec końców w klasyfikacji generalnej triumfował Enej Faletic, gromadząc 500 punktów. Za jego plecami uplasował się Urban Simnic (380 pkt). Na najniższym stopniu podium znalazł się natomiast Gasper Presecnik (340 pkt).

Enej Faletic, fot. Martyna Okrzesik

Skoczkowie do 20 lat

W tej części udział wzięło zaledwie 10 zawodników. Ruszali oni z belki o numerze 10, podobnie jak młodsi sportowcy.

Na półmetku liderem okazał się Ziga Jancar. W wyniku skoku na odległość 110.5 metra zdołał on wyprzedzić drugiego Nika Gostise Laha (106.5 m) o 8.7 punktu. W czołowej trójce znalazł się także Luka Filip (102 m). Jeszcze jeden zawodnik osiągnął punkt K w tej części, a był nim Samo Seljak, zajmujący 4. lokatę.

Ostatecznie wiktorię świętować mógł tego dnia Ziga Jancar (110.5 m). Srebrną lokatę wywalczył sobie zaś Nik Gostisa Lah (102 m). W finale nawet zawodnik z trzeciej lokaty nie lądował na lub za punktem K, gdyż odległość Luki Filipa wyniosła zaledwie 97.5 m. Warto zaznaczyć, że triumfator wygrał ten konkurs, mając ponad 20 oczek przewagi nad drugim skoczkiem.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Jeśli chodzi o klasyfikację generalną to zwycięzcą okazał się Jaka Drinovec (380 pkt), który pozwolił sobie na odpoczynek podczas ostatnich zmagań Pokal Argeta. Po kolejne miejsce sięgnął Ziga Jancar (350 pkt). Na brąz pozwolił sobie swoimi wynikami Tadej Bedenik (322 pkt).

Jaka Drinovec, fot. Zofia Hunkiewicz

Seniorzy

Z racji odbywających się tego dnia serii skoków do Mistrzostw Słowenii w kombinacji norweskiej w najstarszej kategorii Pokal Argeta udział wzięło sporo przedstawicieli dwuboistów. Ze skoczków pojawili się jedynie Rok Tarman, Urban Susnik, Timotej Jeglic oraz Ozbe Zupan. Udział wzięło zaś 9 sportowców.

Po genialnym skoku na 111 metr w połowie zmagań prowadzenie objął Rok Tarman. Zyskał on 2.5 oczka nad Ozbe Zupanem (106 m). Na najniższym stopniu podium znajdował się natomiast Gasper Brecl (105 m). Zaledwie 0.1 punktu do podium tracił zaś Matic Garbajs (108 m) o którego pozycji zadecydowały fatalne noty za styl (49 pkt).

Koniec końców zwycięzcą został Gasper Brecl. Kombinator norweski ze Słowenii zaprezentował w finale 106 metrów, czym znacznie zyskał przewagę, gdyż żaden z rywali nie doleciał wówczas nawet do 100 metra. Za plecami Brecla uplasował się Rok Tarman (99 m). Brąz wywalczył sobie Ozbe Zupan (97 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

W ostatecznej klasyfikacji cyklu tej kategorii wiktoria należała się Gorazdowi Zavrsnikowi (400 pkt). Następny w kolei odnalazł się Matija Stemberger (272 pkt), znany w ostatnim czasie głównie z pokazywania się na skoczniach w roli przedskoczka. Trzecie miejsce wywalczył zaś Marcel Strzinar (268 pkt).

Skoczkinie do lat 18

Na skoczni zobaczyliśmy 12 pań, ruszających z 18. oraz 16. belki.

Niewątpliwą faworytką była tego dnia Tina Erzar. Oprócz świetnej dyspozycji Słowenki dochodził do tego założenia również fakt, że nieobecna była jej najpoważniejsza rywalka w tej kategorii – Taja Bodlaj. Ostatecznie zgodnie z pierwszym stwierdzeniem to właśnie Erzar odniosła triumf po skokach na 112 oraz 108 metrów. Zdołała ona wyprzedzić kolejną Urse Vidmar (105, 101 m) o 32.8 punktu. Po brąz udało się sięgnąć Ziva Andric (104, 96 m).

Tina Erzar, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

W klasyfikacji zwycięstwo odniosła Ursa Vidmar (320 pkt). Drugie miejsce uzyskała Taja Sitar (317 pkt). Natomiast trzecia była Taja Kosir (314 pkt).

Seniorki

Po raz drugi w tym sezonie w kategorii tej nie triumfowała Lara Logar. Jednak również jak w poprzednich rywalizacjach była to najmniej liczna kategoria, bo na starcie pojawiło się zaledwie pięć pań.

Zwycięstwo odniosła zaś Ema Volavsek. Dwuboistka, reprezentująca barwy klubu ze stolicy Słowenii (SSK Ilirija) uzyskiwała dwukrotnie po 102 metry. Pozwoliło jej to na pokonanie Logar o 29.6 punktu. Zawodniczka z drugiego miejsca zaprezentowała natomiast próby o długości 92 oraz 95 metrów. Trzecią lokatę z kolejną sporą stratą zajęła Tinkara Komar (86, 90 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Ostatecznie jednak w klasyfikacji generalnej triumfowała Lara Logar (380 pkt), przed Niką Krasovic (290 pkt) oraz Tinkarą Komar (220 pkt).

Lara Logar, źródło: Instagram @/laralogar

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać