Norges Cup w Trondheim: Benjamin Østvold ze zwycięstwem!

przez Karolina Lenard

W ostatni weekend listopada, przyszedł czas na pierwszy dzień norweskich zmagań w ramach cyklu Norges Cup. Zawodnicy rywalizowali na kompleksie skoczni Granåsen w Trondheim. Zawody zostały rozegrane w czterech kategoriach. Kobiety i mężczyźni z grupy B skakali na obiekcie K94, pozostali zaś, na nieco większym – K124. Wśród triumfatorów znalazł się między innymi Benjamin Østvold.

Benjamin Østvold, fot. Martyna Okrzesik

Mężczyźni

Kategoria A

Na półmetku rywalizacji prowadził Jørgen Oliver Strøm, który w swojej próbie lądował na 137 metrze. Tuż za nim z minimalną stratą 0.9 punktów był Jesper Nilsen Ingebrigtsvoll (134.5 m), zaś podium dopełnił Fredrik Gran (132.5 m).

Ze zgłoszonych 34 skoczków z belki startowej numer 27. odpychało się 33 zawodników, bowiem nie wystartował Emil Schønemann Skaug.

Ostatecznie zwyciężył Jesper Nilsen Ingebrigtsvoll (135.5 m), drugi był Jørgen Oliver Strøm (136.5 m), natomiast trzecia lokata nie uległa zmianie. W swojej finałowej próbie Fredrik Gran dołożył 140 metrów.

top 10, źródło kjump.no

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI

Kategoria B

W pierwszej serii, drugiej kategorii mężczyzn, udział wzięło 11 zawodników. Rywalizowali na obiekcie K94 odpychając się wówczas z 32. belki startowej.

Najlepszy okazał się wówczas Flemming Dolonen Hagen (102.0 & 105.0 m). Za jego plecami znalazł się Magnus Heimdahl ( 97.0 & 95.5 m). Na trzecim miejscu był zaś Alvin Le ( 95.5 & 98.0 m).

Druga seria została przeprowadzona z najazdu ustawionego na tym samym stopniu.

źródło: kjmp.no

Kategoria Elite

Ostatnią kategorią, była kategoria męska – Elite. Na liście startowej widniały nazwiska 18 zawodników, a wśród nich znalazła sie również Eirin Maria Kvandal.

W treningu zwyciężył Sindre Ulven Jørgensen (131.5 m). Drugą pozycję zajął Robin Pedersen (129 m), a trzecią Robert Johansson (92.5 m). Na stracie nie pojawił się jedynie Benjamin Østvold.

W przeprowadzonej później serii próbnej triumfował Pål-Håkon Bjørtomt, po swojej próbie na 137.5 metr, wyprzedzał Andersa Håre oraz Sindre Ulvena Jørgensena.

Tym razem zabrakło Roberta Johanssona oraz Bendika Jakobsena Heggliego.

W serii próbnej wszscy odbijali się z dzwudziestej platrformy, zaś w treningu belka była zmieniana między 22., 20. i 18.

Benjamin Østvold, fot. Zuzanna Karwacka

Po pierwszej serii prowadził Robin Pedersen. Tuż na półmetku konkursu ze stratą niecałych 2 oczek do lidera, na drugim miejscu znajdował się Benjamin Østvold, zaś na trzecim stopniu uplasował się Pål-Håkon Bjørtomt. Ponadto 4. i 5. miejsce zajmowali kolejno Sindre Ulven Jørgensen oraz Bendik Jakobsen Heggli. Najazd był ustawiony wówczas na stopniu 20.

Koniec końców, na najwyższym stopniu podium stanął Benjamin Østvold (133.0 & 136.5 m), natomiast Robin Pedersen (135.5 & 137.5 m) był drugi. Dodatkowo najniższy trzecią pozycję wywalczył Pål-Håkon Bjørtom (133.0 & 133.0 m) Tuż za podium, na czwartym miejscu, z stratą jedynie 0.1 punktu do podium znalazł się Anders Håre ( 131.0 & 134.5 m). Jedyna z kobiet Eirin Maria Kvandal, zakończyła rywalizację na 12. pozycji.

Belka startowa względem serii pierwszej jak i próbnej, nie uległa zmianie.

Warto dodać, że tuż za najlepszą dziesiątką konkursu, bowiem na 11. miejscu znalazł się Amerykanin – Kevin Bickner, dodatkowo możemy zauważyć, iż słabo zaprezentował się Robert Johansson ( 128.0 m & 128.0 m). Norweg do niedawna regularnie startował i punktował w zawodach najwyższej rangi – Pucharze Świata. Zawodnik nie znalazł się również w kadrze na najbliższy sezon 2023/2024.

źródło: kjump.no

Kobiety

Kategoria B

Jedyną i zarazem najskromniejszą kategorią wśród kobiet była kategoria B. Wzięły w niej udział dwie zawodniczki, a dokładniej mówiąc Szwedki. Na starcie pojawiły się Jenny Forsberg (82 & 84.5 m) oraz Larisa Maria Avram (46.5 & 45.5 m). Lepsza okazała się Forsberg, a obie ruszały z platformy numer 35.

SuperTeam

Po zakończonej rywalizacji indywidualnej, w której zwyciężył między innymi Benjamin Østvold. Na obiektach skoczni w Trondheim odbyła się rywalizacja w duetach – nazwana przez organizatorów konkursem SuperTeam.

Na stracie sobotniej rywalizacji stanęło piętnaście drużyn.

W trakcie trwania wszystkich serii, podczas skoków zawodników z pierwszej jak i drugiej grupy, belka startowa była ustawiona na stopniu 25. Natomiast z platformy numer 18. odbijał się jedynie Benjamin Østvold, a podczas dwóch ostatnich prób do Norwega dołączył także Kevin Bickner.

Triumfowała 4 drużyna klubu Olympiaparken. Jako pierwszy skakał Iver Myhre, który w swoich 3 skokach uzyskał kolejno odległości 94.5 m, 95.5 m oraz 98.5 m. Natomiast Østvold za każdym razem lądował w okolicach setnego metra (101.5 & 101 & 100 m).

Tuż za nimi uplasowali się zawodnicy z drużyny Prestedrus – Richard Selbekk-Hansen (98.5 & 93 & 94 m) oraz Jesper Nilsen Ingebrigtsvoll (101.5 & 99 & 99 m).

Podium dopełnił zespół NOR USA z Isakiem Skorstadem Mortensenem (88 & 89.5 & 86 m) i Kevinem Bicknerem (93.5 & 96 & 94 m).

Tuż za czołową trójką znalazł się Fabian Østvold z Johannesem Årdalem. Owi skoczkowie zakończyli konkurs z dorobkiem 698,6 punktów.

Na zakończenie zapraszam na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

Źródła informacji: własne,kjump.no
źródło grafiki: Martyna Okrzesik, Zuzanna Karwacka