Norges Cup w Trondheim: Triumf Pedersena!

przez Szymon Kołtun

Niedziela była drugim dniem rywalizacji w ramach cyklu Norges Cup w Trondheim. Zawodnicy i zawodniczki konkurowali ze sobą na przebudowanym z okazji Mistrzostw Świata 2025 kompleksie skoczni Granåsen. Do ich dyspozycji były skocznie o punktach konstrukcyjnych usytuowanych na 94. i 124. metrze. Na starcie pojawił się m.in. Robert Johansson.

Granåsen, fot. @trondheim2025.no

Mężczyźni

Kategoria B

Najmłodsza kategoria męska oddawała swoje skoki na skoczni K94. W sumie do zmagań zgłosiło się 11 śmiałków.

W serii próbnej najlepszy okazał się wczorajszy zwycięzca Flemming Dolonen Hagen (101,0 m), który jako jedyny przekroczył barierę 100. metra.

Pierwsza seria została rozegrana w całości z 28. belki startowej, a skoczkom towarzyszył leciutki wiatr pod narty. W tych okolicznościach równych sobie po raz kolejny nie miał Dolonen Hagen, który uzyskał 103,5 metra i na półmetku miał 16.2 punktu zapasu nad Magnusem Heimdahlem (97,0 m). Trójkę uzupełniał Alvin Le (94,5 m).

Przed finałem długość najazdu nie uległa korekcie. Tym samym, Flemming Dolonen Hagen przypieczętował swoje zwycięstwo skokiem na 101. metr. Magnus Heimdahl skoczył 98,5 metra i był drugi, zaś Alvin Le (95,5 m) 3 metry bliżej co zagwarantowało mu trzeci stopień podium. Jego skład i kolejność nie uległy zatem zmianie względem dnia poprzedniego. Obejść smakiem musieli się 4. Jostein Saglien Braaten (93,5 & 91,5 m) oraz 5. Vebjoern Bergh-Hansen (90,5 & 93,0 m).

Na stracie drugiej rundy zabrakło Rickarda Nystroema.

Flemming Dolonen Hagen, fot. Instagram/ @flemmingdh
Kategoria A

Zmagania w ramach kategorii A panów odbyły się już na skoczni K124. Do startu przystąpiło 35 skoczków.

Seria próbna należała do Karla Haugena Kleppy (138,0 m), który zanotował wynik o 0.1 punktu lepszy od Jespera Nilsena Ingebrigtsvolla (136,5 m).

W pierwszej serii rywali zdeklasował Ingebrigtsvoll (141,0 m), który przekroczył rozmiar skoczni o 3 metry. Jedynie Oddvar Gunneroed (138,5 m) był w stanie zbliżyć się do niego pod względem odległości, lecz nie zdołał ustać swojej próby. Wskutek tego zajmował 3. miejsce o 0.2 punktu za Matsem Strandbraatenem (127,5 m). Bliski kontakt z podium zachowywali także 4. Fredrik Gran (128,5 m), a także 5. Isak Andreas Langmo (129,0 m).

Druga runda odbyła się z najazdów ustawionych na 24. i 22. stopniu.

Jesper Nilsen Ingebrigtsvoll był dziś nie do zatrzymania i w serii finałowej powtórzył odległość z pierwszej próby (141,0 m). Względem 1. serii awans o 2 pozycje zanotował Fredrik Gran (133,0 m), który zakończył zmagania za plecami zwycięzcy. Miejsce na schodkach wywalczył także 3. Oddvar Gunneroed (131,0 m). Joergen Oliver Stroem (129,0 & 130,0 m) wylądował tuż za podium, a 5. finiszował Isak Andreas Langmo (129,5 m).

Mocny spadek w klasyfikacji zaliczył Strandbraaten, który zawody ukończył na 7. pozycji (126,5 m).

Kategoria Elite

Do najbardziej prestiżowego konkursu zgłoszonych zostało 17 zawodników, choć należałoby raczej stwierdzić, iż 16, gdyż w tej liczbie zawiera się także Eirin Maria Kvandal, która sprawdziła swoje umiejętności na tle panów.

Przed konkursem próbkę swoich możliwości pokazał Robin Pedersen, uzyskując 137,5 metra i co za tym idzie, wyraźnie dystansując Sindre Ulvena Joergensena (132,0 m). Trzeci rezultat to Paal Haakon Bjoertomt i jego 130 metrów. W tej rundzie obowiązywała 14. platforma startowa, a swojego skoku nie oddał Benjamin Oestvold.

Pedersen potwierdził swoją znakomitą dyspozycję dnia w 1. serii, kiedy wylądował na 140. metrze. Dzięki temu uzyskał przewagę 6.3 punktu nad Benjaminem Oestvoldem (135,0 m). Czołową trójkę dopełniał podwójny zwycięzca z Falun-Anders Haare (131,5 m). Dopiero 5. notą legitymował się Robert Johansson (129,5 m), gdyż przed nim znalazł się jeszcze Bendik Jakobsen Heggli (129,0 m). Skoczkowie ruszali z 14. i 13. belki startowej.

W końcowym rozrachunku kolejność na czołowych pozycjach nie uległa zmianie. Odległość 137 metrów wystarczyła Pedersenowi do triumfu, choć minimalnie stopniała jego przewaga nad Oestvoldem (133,5 m). W cieniu walki o zwycięstwo 3. miejsce zgarnął Anders Haare (130,0 m), a Johansson (130,0 m) zanotował minimalny awans, kończąc konkurs na 4. lokacie. Piąta pozycja przypadła Heggliemu (128,5 m). Dziesiąte miejsce zajęła Eirin Maria Kvandal, notując 128 i 118,5 metra.

Wszyscy z wyjątkiem Benjamina Oestvolda (12. belka) oddawali swoje skoki z 13. platformy startowej.

Robin Pedersen, fot. Martyna Okrzesik

Kobiety

Kategoria B

W kategorii B pań, które skakały na skoczni normalnej, pojawiły się tylko dwie zawodniczki. Zarówno Jenny Forsberg, jak i Larisa Maria Avram ruszyły z 35. stopnia najazdu. Pierwsza z wymienionych pań uzyskała 78 i 74 metry i to ona wyszła zwycięsko z tego pojedynku, albowiem Avram w obu seriach lądowała na 43. metrze i nie zdobyła żadnych punktów do swojej noty.