ORLEN Cup Kids w Zakopanem: Inauguracja letniego sezonu w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej

przez Karolina Lenard

Po blisko dwumiesięcznej przerwie, 1 czerwca, najmłodsi zawodnicy powrócili do rywalizacji w krajowych zmaganiach ORLEN Cup Kids. Inauguracyjne zawody zostały przeprowadzone w Zakopanem w czterech kategoriach wiekowych – Chłopiec Młodszy, Dziewczynka Młodsza, Chłopiec oraz Dziewczynka.

Średnia Krokiew, fot. Martyna Okrzesik

Skoki narciarskie

Chłopiec Młodszy HS25

W kategorii Chłopiec Młodszy wystartowało 21 zawodników z roczników 2015-2017. W zmaganiach, śmiałków obowiązywała 15. i 14. belka startowa.

Podium inauguracyjnego konkursu zostało zdominowane przez reprezentantów LKS 'Olimpia’ Goleszów. Po zwycięstwo ostatecznie sięgnął Arkadiusz Szturc. Zawodnik w swoich próbach uzyskał kolejno 24 i 25 metrów, co pozwoliło mu na triumf z ponad 30-punktową przewagą nad drugim Wojciechem Gabrychem (23 m & 22 m). Podium dopełnił zaś Patryk Waszek. Młody skoczek w obu ocenianych rundach lądował na 24.5 metrze.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI

Dziewczynka Młodsza HS25

Kategoria Dziewczynka Młodsza, liczyła dwanaście skoczkiń, urodzonych w 2013 roku i później. Zawodniczki podobnie jak wcześniej chłopców obowiązywała 15. i 14. platforma.

Po wiktorię sięgnęła zawodniczka AZS Zakopane – Joanna Gruszka, która lądowała na 22.5 oraz 24 metrze. Podium zmagań dopełniły Justyna Niemczyk (23 & 22.5 m) z LKS 'Olimpia’ Goleszów, a także Natalia Giba (22 & 18.5 m), startująca pod barwami ZKN Sokół Zagórz.

Chłopiec HS40

Niewątpliwie w Zakopanem jedną liczniejszych grup w sobotnich zmaganiach była kategoria Chłopiec, udział w niej wzięło bowiem 32. śmiałków, z roczników 2013-2014. Wszyscy zgłoszeni startowali z 10. najazdu.

Triumfatorami tej kategorii w zmaganiach Orlen Cup Kids okazali się reprezentanci Klubu Sportowego Rutkowski. Na najwyższym stopniu podium stanął Jan Malczewski (38.5 m & 38 m). Tuż zanim uplasowali się Oskar Rączka (34.5 m & 35.5 m) oraz Kamil Harnik (33.5 m & 32.5 m).

Dziewczynka HS40

Spośród 6 startujących w tej grupie skoczkiń, najlepsza była Lena Bogusz (36 m & 34.5 m) z LKS Klimczok Bystra. Drugie miejsce przypadło Zarze Zelencik (35 m & 34 m) ze Słowacji, natomiast trzecie Emmie Mastisovej (32 m & 31 m). Zaraz za podium wylądowała Emilia Antosz (31.5 m & 32.5 m).

od lewej: Zara Zelencik, Lucia Siragi, Julia Fender, fot. Martyna Okrzesik

Kombinacja norweska

Zmagania w kombinacji norweskiej odbyły się na skoczniach w Zakopanem oraz trasie biegowej w formule cross z torem przeszkód COS OPO Zakopane.

Chłopiec Młodszy HS25 + 1000 m

Spośród 20 startujących zawodników najlepszy okazał się Mateusz Nawrocki (4:52.1) reprezentujący Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe. Druga lokata należała do trzeciego skoczka w konkursie skoków narciarskich – Patryka Waszka (+4.7 sek.) z LKS 'Olimpia’ Goleszów. Na najniższym stopniu podium stanął zaś Arkadiusz Szturc (+20.6 sek.).

Dziewczynka Młodsza HS25 + 1000 m

W kategorii Dziewczynka Młodsza w kombinacji norweskiej wiktorię zgarnęła zawodniczka LKS 'Olimpia’ Goleszów – Justyna Niemczyk (4:44.9). Podium zmagań dopełniły Joanna Gruszka (+36.4 sek.) z AZS Zakopane, a także Patrycja Kobielusz (+ 41.5 sek.) z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego.

Chłopiec HS40 + 2000 m

Triumfatorem tej kategorii w zmaganiach Orlen Cup Kids okazał się reprezentant Klubu Sportowego Chochołów. Złoty krążek powędrował do Oskara Rączki, który swój bieg ukończył z czasem 9:38.9 minut. Tuż zanim ze stratą kolejno +20.2 sek i +31.0 sek uplasowali się Adam Majerczyk oraz Xavier Wantoluk.

Dziewczynka HS40 + 2000 m

Ponownie w swojej grupie najlepsza okazała się Lena Bogusz (10:39.8) startująca pod barwami LKS Klimczok Bystra. Srebrny krążek wylądował na szyi Emilii Antosz (+13.0 sek.), zaś brązowy został wręczony Emmie Mastisovej (+26.5 sek.)

II edycja letnich zmagań ORLEN Cup Kids odbędzie się już 26 czerwca na obiektach w Wiśle.

Źródło: Polski Związek Narciarski