ORLEN Cup w Szczyrku: Zwycięstwo Szozdy i Byrskiego

przez Bartek Jałocha

Finałowe zawody letniego ORLEN Cup odbywały się w Szczyrku. Na skoczniach HS104 oraz HS75, rywalizowano w kategoriach Open, Junior Młodszy, Kobiety, Młodzik oraz Chłopiec Starszy. Zawodnicy skakali tylko w piątek, ponieważ w czwartek uniemożliwił to silny wiatr. Ostatecznie wśród zwycięzców znaleźli się między innymi Wiktor Szozda czy Szymon Byrski.

Szymon Byrski, fot. Vivienne Stycz

Open (HS104)

W tej kategorii wystartowało 23 zawodników. Najlepszy okazał się Wiktor Szozda (100.5 i 92.5 m), zaś drugi był Mateusz Gruszka (103 i 92.5 m). Czołowa trojkę zamknął Miłosz Krzempek (99.5 i 89 m). Zawody były wyrównane, a zwycięstwo Szozdy było minimalne (1 punkt). Za podium znaleźli się Szymon Jojko (92 i 93 m), Klemens Staszel (91 i 92 m) i Kacper Jarząbek (94.5 i 85.5 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KATEGORII OPEN

Junior Młodszy (HS104)

W tej konkurencji wystąpiło 30 zawodników z roczników 2007-2008. Triumfował Szymon Byrski (106.5 i 97.5 m) o 1.5 punktu przed Łukaszem Łukaszczykiem (102 i 103.5 m). 106.5 metra Byrskiego zostało najdłuższym skokiem tego dnia. Na podium stanął także Kacper Tomasiak (100.5 i 101 m.), który tracił do dwóch czołowych zawodników ponad 10 punktów. Szymon Sarniak (96.5 98 m) który był czwarty, posiadał stratę już około 15-punktową do Tomasiaka. Dawid Dzioboń (99.5 i 92 m) i Jakub Cembala (94.5 i 86 m) uplasowali się na kolejno 5. i 6. miejscu.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KATEGORII JUNIOR MŁODSZY

Kobiety (HS104)

Najlepsza okazała się Nicole Konderla (87.5 i 75.5 m), przed młodą Słowaczka Kirą Kapustikovą (83.5 i 70 m), a także trzecią Sarą Tajner (79 i 72.5 m). Jedynie 7 zawodniczek stawiło się na rozbiegu, dlatego walka o medale była nie tak duża jak w innych kategoriach. W najlepszej szóstce znalazły się również: 4. Tamara Mesikova (79.5 i 71.5 m), 5. Olivia Brenkus (67 i 60 m) i 6. Ewa Frączek (59.5 i 58 m). Kobiety skakały z 20 belki startowej.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KATEGORII KOBIETY

Nicole Konderla, fot. Vivienne Stycz

Młodzik (HS75)

40 zawodników przystąpiło do konkursu na skoczni HS75 w kategorii Młodzik, dlatego rywalizacja o wygraną była duża. Zwycięzcą został Konrad Tomasiak (78 i 77 m), natomiast drugi był rok młodszy Miłosz Malarz (76 i 69 m). Podium zamknął zawodnik Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego – Jakub Cichowlas (76 i 72 m). Ponadto 4. był Mateusz Ustupski (72.5 i 69.5 m.), 5. Wojciech Wróbel (74.5 i 71.5 m.), 6. Kacper Wantulok (71.5 i 71.5 m.). Skoki były oddawane z 9., 10., i 11. poziomu najazdu.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KATEGORII MŁODZIK

Chłopiec starszy (HS75)

Ostatnią kategorią podczas finałowej edycji zawodów ORLEN Cup była batalia 31 najmłodszych roczników – 2011-2012. Antoni Kidoń (69.5 i 75 m) wygrał zmagania z niewielką przewagą nad Adamem Pilchem (68.5 i 74.5 m) i Adrianem Gąsienicą (67.5 i 74 m). Poza podium uplasowali się 4. Jakub Gębala (69 i 73 m), 5. Dominik Dudzik (67.5 i 68 m) i 6. Wojciech Wolski (67 i 69 m).