ORLEN Cup: Zwycięstwo Krzaka. Pierwszy triumf Króla!

19-21 stycznia 2023 na Średniej Krokwi w Zakopanem odbyła się II w tym sezonie edycja zawodów ORLEN Cup. Zawodnicy rywalizowali na skoczni HS105 w kategoriach: Junior Młodszy i Open. Natomiast zmagania na obiekcie HS70 przeprowadzono w kategoriach: Chłopiec Starszy, Młodzik, Młodziczka oraz Kobiety. Kto odniósł triumf?

Średnia Krokiew, fot. Martyna Okrzesik

Zmagania relacjonowaliśmy dla Was na naszym profilu na Instagramie – @stylowoztelemarkiem

Czwartek

Czwartkowe zmagania rozpoczęły się o godzinie 10:00 od serii próbnej na skoczni HS105 w kategoriach Junior Młodszy i Open. Podczas zawodów miały miejsce silne opady śniegu.

Junior Młodszy

Zgłoszonych do zawodów zostało 23 zawodników. W efekcie wystartowało 18 z nich. Na starcie zabrakło m.in. Klemensa Staszela i Wiktora Szozdy, którzy pojechali reprezentować Polskę na zawodach EYOF w Planicy. O dokładnym przebiegu konkursu indywidualnego mężczyzn, możecie przeczytać tutaj. Zawodnicy startowali z 25. oraz 26. platformy startowej.

Ostatecznie zwycięzcą konkursu w kategorii Junior Młodszy został Dawid Stasiak (93 & 92 m) – reprezentant klubu KS Chochołów. Stasiak był liderem już po pierwszej serii, ponieważ wyprzedzał drugiego Mateusza Króla o 2 punkty. Natomiast zawodnik Eve-nement Zakopane poszybował na odległość 92,5 i 91 metrów. W rezultacie trzeci wynik uzyskał Szymon Jarończyk (86 & 91,5 m).

Mateusz Król, Dawid Stasiak, Szymon Jarończyk, fot. Martyna Okrzesik
źródło: Polski Związek Narciarski

Open

Zgłoszonych do zawodów zostało 22. zawodników, jednak wystartowało ich 19. Podczas zmagań obowiązywała 23. belka startowa.

Pewny triumf odniósł Marcin Wróbel, który znalazł się w kadrze na nadchodzące Mistrzostwa Świata Juniorów w Whistler. Zawodnik AZS Zakopane zdeklasował swoich rywali, szybując na odległość 100 i 96,5 metra. Na drugim stopniu podium uplasował się zawodnik PKS Olimpijczyk Gilowice – Jarosław Krzak. Członek beskidzkiej grupy bazowej oddał skoki na 94,5 oraz 94 metry. W rezultacie trzecie miejsce zdobył Krzysztof Leja (96 & 97,5 m) z AZS Zakopane.

Jarosław Krzak, Marcin Wróbel, Krzysztof Leja, fot. Martyna Okrzesik

Następnie o godzinie 11:30 rozpoczęła się seria próbna na obiekcie HS70. Zawodnicy i zawodniczki rywalizowali w kategoriach: Chłopiec Starszy, Młodzik, Młodziczka i Kobiety. Niestety, z powodu zbyt silnych opadów śniegu, została przeprowadzona tylko jedna seria konkursowa.

Chłopiec Starszy

W rezultacie na belce startowej pojawiło się 44 skoczków. Obowiązywała 18. platforma startowa.

Triumf odniósł zawodnik KS Rutkowski – Miłosz Malarz. Skoczek oddał próbę na odległość 60,5 metra. Na podium uplasowała się także dwójka reprezentantów LKS Klimczok Bystra – Białorusin Matsvei Khatsko (57 m) oraz Konrad Tomasiak (57 m). Warto wspomnieć, że na czwartym miejscu sklasyfikowany został reprezentant Niemiec – Nick Seidel (57 m) z BSP Klingenthal.

Matsvei Khatsko, Miłosz Malarz, Konrad Tomasiak, fot. Martyna Okrzesik

Młodzik

W kategorii Młodzik wystartowało 38 zawodników. Obowiązywała 18. platforma startowa, natomiast Kacper Tomasiak startował z belki numer 16.

Ostatecznie złotym medalistą został zawodnik LKS Klimczok Bystra – Kacper Tomasiak. Tomasiak również znalazł się w gronie pięciu reprezentantów Polski, którzy wystartują w Mistrzostwach Świata Juniorów w Kanadzie. Zawodnik oddał skok na odległość 66,5 metra, co dało mu pewny triumf. Na drugim stopniu podium stanął reprezentant Słowacji – Hektor Kapustik. Skoczek KS Chochołów wylądował na lini 64 metrów. Brązowy medal wywalczył Łukasz Łukaszczyk (62 m) z TS Wisła Zakopane.

Hektor Kapustik, Kacper Tomasiak, Łukasz Łukaszczyk, fot. Martyna Okrzesik

Młodziczka

W kategorii Młodziczka wystartowało siedem zawodniczek. Obowiązywała belka numer 18.

Najlepsza okazała się reprezentantka Słowacji i KS Chochołów – Kira Kapustikova (48 m), która odniosła pewny triumf. Na drugim stopniu podium stanęła Olivia Brenkus (43 m) z ZKN Sokół Zagórz. Natomiast trzecie miejsce wywalczyła zawodniczka AZS Zakopane – Ewa Frączek (39,5 m).

Kira Kapustikova, Ewa Frączek, fot. Martyna Okrzesik

Kobiety

W tej kategorii wzięły udział zaledwie cztery zawodniczki. Najlepsza okazała się Wiktoria Przybyła (44,5 m) z SS-R LZS Sokół Szczyrk. Na drugim stopniu podium stanęła Magdalena Pałasz (41,5 m) z AZS Zakopane, natomiast trzeci wynik uzyskała Julia Wolska (38 m), również z AZS Zakopane.

Magdalena Pałasz, Wiktoria Przybyła, Julia Wolska, fot. Martyna Okrzesik

Piątek

W piątkowy poranek rozpoczęto zmagania na skoczni HS105 w kategoriach Junior Młodszy i Open. Zawody poprzedziła seria próbna. Warunki w piątek były dużo korzystniejsze, gdyż nie towarzyszyły opady śniegu.

16 zawodników wystartowało z platformy numer 25. W rezultacie triumfatorem rywalizacji został Mateusz Król, po skokach na 95 oraz 95,5 metra. W efekcie dla zawodnika KS Eve-nement Zakopane było to pierwsze zwycięstwo w kategorii Junior Młodszy. Na drugim stopniu podium uplasował się Szymon Jarończyk (89,5 & 94 m). Natomiast trzecie miejsce zajął Dawid Stasiak (89,5 & 92 m).

Szymon Jarończyk, Mateusz Król, Dawid Stasiak, fot. Martyna Okrzesik

Open

W kategorii Open wystartowało 20 zawodników. Wszyscy, oprócz Jarosława Krzaka (20 belka) startowali z 22. platformy startowej. Warto dodać, że w zmaganiach nie wziął udziału Marcin Wróbel, który w serii próbnej zaliczył upadek. Ostatecznie Jarosław Krzak zdeklasował swoich rywali oddając skoki na 103 i 101 metr. Na drugim stopniu podium stanął Krzysztof Leja (97 & 91,5 m). Trzeci rezultat otrzymał Jan Galica (98,5 & 89 m).

Krzysztof Leja, Jarosław Krzak, Jan Galica, fot. Martyna Okrzesik

Wystartowało 42 zawodników. Najlepszy okazał się Miłosz Malarz z KS Rutkow-ski, który po skokach na 66,5 oraz 67,5 metra, odniósł kolejny triumf. Srebrny krążek wywalczył Konrad Tomasiak (65,5 & 63,5 m) z LKS Klimczok Bystra. Natomiast na najniższym stopniu podium uplasował się Mateusz Rus. W rezultacie zawodnik LKS Klimczok Bystra dwukrotnie wylądował na 64 metrze.

Konrad Tomasiak, Miłosz Malarz, Mateusz Rus, fot. Martyna Okrzesik

Młodzik

W kategorii Młodzik swoje skoki oddało 37 zawodników. Bezkonkurencyjny okazał się Kacper Tomasiak (71 & 67,5 m) z LKS Klimczok Bystra. W rezultacie drugą pozycję zajmował Słowak Hektor Kapustik (67 & 69 m) z KS Chochołów. Natomiast brązowy medal wywalczył Mikołaj Wantulok (66,5 & 67 m) z TS Wisła Zakopane.

Hektor Kapustik, Kacper Tomasia, Mikołaj Wantulok, fot. Martyna Okrzesik

Młodziczka

Wystartowało pięć zawodniczek. Na najwyższym stopniu podium stanęła Kira Kapustikova (54,5 & 55 m) z KS Chochołów. Drugą pozycję zajęła Olivia Brenkus (47 & 47 m). Natomiast trzeci rezultat należał do Ukrainki Zhanny Hlukhovej (45,5 & 47,5 m).