Paige Jones

przez Magdalena Rutkowska

Paige Jones to urodzona 30 sierpnia 2002 roku amerykańska skoczkini narciarska. Zawodniczka pochodzi z Park City, znajdującego się w stanie Utah. Reprezentuje także tamtejszy klub – Park City Ski and Snowboard. W 2019 roku oficjalnie dołączyła do żeńskiej kadry w skokach narciarskich i reprezentuje swój kraj na arenie międzynarodowej. Do jej największych osiągnieć należy m.in srebrny medal Mistrzostw Ameryki Północnej, a także 3. miejsce w konkursie Pucharu Kontynentalnego.

Paige Jones podczas konkursu Pucharu Świata w Lillehammer, źródło: instagram: pesh_delesh

Początki kariery

Pasja Paige Jones do sportu rozpoczęła się gdy miała zaledwie trzy lata. To właśnie wtedy jej dziadek Gordon nauczył ją narciarstwa zjazdowego. Z czasem jednak, gdy Jones miała 9 lat, narciarstwo zjazdowe zastąpiły skoki narciarskie. Od tamtej chwili dziewczynka pokochała ten sport i ,,uzależniła” się od niego.

Sezon 2018/2019

Swoje występy na arenie międzynarodowej rozpoczęła od startów w FIS Cup. W pierwszym sezonie brała udział w czterech konkursach – w Rasnovie i Park City. W Rumunii zajęła 10. oraz 8. pozycję, natomiast w rodzinnym mieście natomiast poszło jej nieco lepiej i dwa razy była 6. Sezon ukończyła z 138 punktowym dorobkiem. Jej skoki mogliśmy także obserwować w drugoligowych zawodach. Jej najlepszym wynikiem w sezonie 2018/2019 było 13. miejsce w Notodden, a na koniec posiadała na swoim koncie 33 punkty, co dało jej 34. miejsce w klasyfikacji generalnej.

W styczniu 2019 roku odbyły się mistrzostwa świata juniorów w Lahti. Tych zmagań jednak Jones nie może zaliczyć do udanych. W konkursie indywidualnym była dopiero 40., zaś jeśli chodzi o rywalizację drużynową to Amerykanki były 11., a w konkursie drużyn mieszanych reprezentacja Stanów Zjednoczonych zajęła 12. lokatę. Latem startowała w zawodach Letniego Pucharu Kontynentalnego w Szczyrku, gdzie uplasowała się jako 40. i 36.

Sezon 2019/2020

Ten sezon był zdecydowanie mniej udany niż poprzedni. Najlepszym wynikiem w cyklu FIS Cup była 19. lokata w Ljubnie. Skutkiem tego było 93. miejsce w klasyfikacji generalnej. Jeśli chodzi o Puchar Kontynentalny to Paige Jones to jej dorobek punktowy wynosił tylko 11 punktów.

Tradycyjnie odbyły się mistrzostwa świata juniorów, których gospodarzem było Oberwiesenthal. W konkursie indywidualnym zawodniczka uplasowała się na 43. miejscu. Wraz z koleżankami z kadry: Anniką Belshaw, Jillian Highfill oraz Carą Larson zamknęły pierwszą dziesiątkę. W rywalizacji drużyn mieszanych natomiast reprezentanci Stanów Zjednoczonych byli 11.

19 stycznia odbyła się jedna z ważniejszych imprez dla młodych sportowców a mianowicie igrzyska olimpijskie młodzieży. Na skoczni Les Tuffes we francuskim Premanon zajęła indywidualnie 23. miejsce.

Paige Jones podczas treningu w Lillehammer, źródło: instagram: pesh_delesh

Sezon 2020/2021

W sezonie 2020/2021 Paige Jones nie wystartowała w żadnym konkursie FIS Cup. Najważniejszym punktem sezonu był jej debiut w zawodach najwyższej rangii – Pucharze Świata. 24 stycznia w Ljubnie zajęła 31.miejsce. Potem zaprezentowała się jeszcze w Hinzenbach, ale była dopiero 38. Do pozostałych konkursów nie zdołała się zakwalifikować. To skutkowało zerowym dorobkiem punktowym.

Na początku 2021 Paige Jones, pierwszy raz została powołana do startu w mistrzostwach świata. W Obersdorfie indywidualnie (obiekt K-95) uplasowała się na 36. pozycji. W konkursie drużyn kobiecych była 10., a w rywalizacji mieszanej 12. Pod koniec mistrzostw odbył się jeszcze jeden konkurs indywidualny na obiekcie K-120, gdzie młoda zawodniczka weszła do pierwszej 40 (39. miejsce).

Sezon 2021/2022

Sezon 2021/2022 można uznać na pewno za jeden z bardziej udanych w karierze Jones. Wszystko dzięki niezwykle dobremu weekendowi FIS Cup w niemieckim Oberhofie. Pierwszego dnia rywalizacji była 4., a następnego dnia wskoczyła na podium. Było to jej pierwsze miejsce w czołowej trójce w zawodach międzynarodowych. Wcześniej startowała jeszcze w Villach, gdzie uplasowała się na 16. oraz 23. pozycji. W efekcie sezon ukończyła ze 133 punktowym dorobkiem, co dało jej 41. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Kolejnym sukcesem było 3. miejsce w konkursie Pucharu Kontynentalnego, który odbył się w jej rodzinnym Park City. Dobra passa trwała jednak dalej i Amerykanka tylko w jednym z konkursów nie weszła do najlepszej dziesiątki.

W marcu 2022, jak co roku odbyły się mistrzostwa świata juniorów, których organizatorem było wtedy Zakopane. Indywidualnie osiągnęła swój najlepszy wynik w karierze plasując się na 21. miejscu. W konkursie drużynowym Amerykanki były 6. W rywalizacji drużyn mieszanych natomiast reprezentanci USA zamknęli pierwszą dziesiątkę. Latem startowała w konkursach Letniego Pucharu Kontynentalnego, a jej najlepszym wynikiem było 6. miejsce w Lake Placid.

Sezon 2022/2023

2023 rok był czasem kolejnych mistrzostw świata – tym razem w Planicy. Jak zazwyczaj odbyły się dwa konkursy indywidualne na obiektach K -95 oraz K -125. W pierwszym z nich Jones zajęła 38. lokatę, a do kolejnego nie zdołała się zakwalifikować. W obu konkursach drużynowych była natomiast 10.

Przez większość sezonu startowała w Pucharze Świata. Jej najlepszym wynikiem była 25. lokata w Rasnovie. Jak wiadomo, w cykl Pucharu Świata wchodzi też nordycki turniej Raw Air, w którym Amerykanka była 46. Na koniec na jej koncie znajdowało się 18 punktów, co dało 45. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Jeśli chodzi o Puchar Kontynentalny, to wystąpiła tylko podczas weekendu w Notodden. Pierwszego dnia, w drugiej serii została zdyskwalifikowana, co dało jej 27. miejsce na koniec rywalizacji. Następnego dnia natomiast wskoczyła na 5. lokatę.

Po raz pierwszy wzięła udział w Letnim Grand Prix. 5 sierpnia w Szczyrku była 19., a następnego dnia zamknęła drugą dziesiątkę. Następnie pojechała do Rumunii, gdzie była 24. i 21.

Paige Jones, fot: instagram: pesh_delesh

Sezon 2023/2024

W minionym sezonie występy młodej zawodniczki skupiały się głównie wokół Pucharu Świata, w którym regularnie startowała. W znacznej większości konkursów kwalifikowała się do głównej rywalizacji, ale tylko trzy razy udało jej się ukończyć drugą serię w najlepszej trzydziestce. Miało to miejsce w Lillehammer, Engelbergu i Sapporo. Po raz kolejny wystąpiła w Raw Air, w którym była 48. Pierwszy raz wzięła udział także w Turnieju Dwóch Nocy, zdobywając 45. pozycję na koniec. Takie wyniki skutkowały 49. pozycją w klasyfikacji generalnej cyklu najwyższej rangi. W międzyczasie była obecna podczas zawodów Pucharu Interkontynentalnego w norweskim Nottoden, gdzie uplasowała się na wysokim 6. oraz 4. miejscu.

Warto dodać iż Paige Jones jest pierwszą Amerykanką, która oddała skok na dużym obiekcie podczas mistrzostw świata. Co ciekawe, poza skokami zawodniczka pasjonuje się… rekinami! W każdy dzień konkursowy ma na sobie skarpetki w rekiny, które nosi na szczęście. Jones posiada także siostrę Elle oraz brata Merritta. W wolnym czasie natomiast uwielbia czytać, a także posiada duszę artystki, bowiem bardzo lubi rysunek oraz malarstwo. W 2020 roku ukończyła Park City High School, a w 2024 roku zakończyła naukę na University of Utah.

źródła: wikipedia.org, usanordic.org