Podsumowanie weekendu w Niżnym Tagile (04-06.12.2020)

Zawody w Niżnym Tagile już za nami! Czas na podsumowanie wydarzeń mających miejsce na rosyjskiej ziemi.

W Rosji zabrakło m.in. czołowych zawodników z Austrii. Z powodu zakażenia koronawirusem do Rosji nie pojechali zawodnicy tacy jak Stefan Kraft, Gregor Schlierenzauer, Michael Hayboeck. Z udziału w zawodach zrezygnował również Niemiec Karl Geiger, który już niedługo zostanie ojcem! Informacje potwierdził trener Stefan Horngacher. Niemcy nie skorzystali z pełnego limitu startowego. Na listach startowych zawodów w Niżnym Tagile nie znalazły się również czołowe nazwiska z Polski. Walczyć o punkty Pucharu Świata miała kadra rezerwowa w składzie Stefan Hula, Maciej Kot, Tomasz Pilch, Paweł Wąsek, Jakub Wolny i Aleksander Zniszczoł dowodzona przez trenera Macieja Maciusiaka.  Decyzją sztabu szkoleniowego czołowi Polscy zawodnicy mieli szlifować formę na skoczni w Zakopanem przed Mistrzostwami Świata w Lotach odbywających się w Planicy. Ich plany niestety pokrzyżował panujący halny. Do konkurencji w Rosji zgłoszonych zostało 51 zawodników z 8 reprezentacji narodowych.

Piątkowe zmagania poprzedziły dwie serie treningowe. W obydwu najlepszy okazał się Halvor Egner Granerud. Rywalizację rozegrano z 7 belki startowej. Ostatnia trójka zawodników wystartowała z platformy numer 6.

Podczas kwalifikacji do sobotnich zawodów doszło do aż 3 dyskwalifikacji . Do swojego skoku niedopuszczony został Rosjanin Ilja Mankow z powodu kombinezonu. Kolejne z nich otrzymali Słoweniec Tilen Bartol oraz Austriak Jan Hoerl. Kwalifikacje wygrał lider Pucharu Świata Niemiec Markus Eisenbichler osiągając odległość 135 m. Za nim znaleźli się Norweg Halvor Egner Granerud (131.5m) oraz Austriak Daniel Huber (130m). Najlepszy z grona Polaków okazał się Aleksander Zniszczoł uzyskując odległość 125m zakończył zmagania na 8 pozycji. Do sobotnich zmagań prawo startu wywalczyli wszyscy Polacy.

Sobotni trening rozpoczęto o 15:15 czasu polskiego. Serię próbną poprzedzającą zawody zdominowali Norwegowie. Pierwsze trzy miejsca zajęli kolejno Halvor Egner Granerud, Daniel Andre Tande oraz Robert Johansson. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem został Aleksander Zniszczoł uzyskując 11 lokatę.

Konkurs zaczęto o godzinie 16:30. Wystartowało w nim 48 zawodników, w tym sześciu reprezentantów Polski. Rywalizację rozegrano z 4 i 3 platformy startowej. Do serii finałowej awansowało czterech reprezentantów Polski. Próba ta niestety nie udała się trzydziestemu drugiemu Pawłowi Wąskowi (121m) oraz Stefanowi Huli (117m) zajmującemu czterdziestą pierwszą pozycję. Najlepszy okazał się Aleksander Zniszczoł, który zajmował wysoką czwartą pozycję. Ostatecznie konkurencję zakończył na 6 miejscu, które jest najlepszym wynikiem w jego karierze. Zniszczoł czekał 8 lat aby ponownie znaleźć się w czołowej dziesiątce Pucharu Świata. Ostatni raz dokonał tego 20 stycznia 2012 roku. Pozostali Polacy zajęli następujące pozycje:

• 15. miejsce Jakub Wolny (133m; 122m)
  • 25. miejsce Maciej Kot (123,5m; 111m)
  • 30. miejsce Tomasz Pilch (124m; 96,5m)
  • 32. miejsce Paweł Wąsek (121m)
  • 41. miejsce Stefan Hula (117m)

Zawody nie mogły obyć się bez dyskwalifikacji. Pierwszą z nich otrzymał Rosjanin Danil Sadreev. Kolejną dostał Szwajcar Dominik Peter, lecz sędziowie postanowili anulować swoją decyzję. Prawdopodobnie było to pierwsze takie postanowienie w zawodach Pucharu Świata.  Seria finałowa w całości została rozegrana z 3 platformy startowej. Pozytywnym zaskoczeniem drugiej serii może być spory awans Roberta Johanssona z 25 na 3 pozycję. Norweg swoim drugim skokiem ustanowił nowy rekord skoczni Aist wynoszący 142,5m.

Na skoczni Aist (HS134) w Niżnym Tagile zwycięzcą został Norweg Halvor Egner Granerud (132,5 m; 132 m). Dzięki temu występowi reprezentant Norwegii został liderem Pucharu Świata wyprzedzając Niemca Markusa Eisenbichlera, który po słabym skoku w drugiej serii konkursowej (80m) spadł na dwudziestą ósmą pozycję.

Na podium sobotniego starcia między Granerudem, a Johanssonem znalazł Austriak Daniel Huber oddając skoki długości 131m i 133m

Daniel Huber, Halvor Egner Granerud, Robert Johansson

Na Aist w niedzielę niestety zabrakło kadry Austriaków. Powodem nieobecności były pozytywne wyniki testów na Covid-19 u czterech zawodników: Daniela Hubera, Thomasa Lacknera, Manuela Fettnera i Jana Hoerla. U Markusa Schiffnera oraz Maximiliana Steinera testy wyszły negatywne. Pozytywny wynik zdiagnozowano również u dyrektora Pucharu Świata w skokach narciarskich – Sandro Pertile.

Przed niedzielnymi zawodami odbyły się kwalifikacje, które rozegrano z 3 belki startowej. Zwyciężył je norweski skoczek Marius Lindvik oddając skok o długości 134m. Za nim uplasowali się Norweg Halvor Egner Granerud (131,5m) i Słoweniec Anze Lanisek (133m). Wysokie czwarte miejsce w kwalifikacjach zdobył Sander Vossan Eriksen (127m), z którym niedawno na naszej stronie pojawił się wywiad! Najlepszym Polakiem okazał się Aleksander Zniszczoł (128m) uzyskując piątą pozycję.

Niedzielne zmagania rozpoczęto o godzinie 16 czasu polskiego. Na starcie pojawiło się 45 zawodników z siedmiu krajów. Konkurs rozegrano z 3 belki startowej. Do serii finałowej awansowało dwóch reprezentantów Polski. Po pierwszej serii najlepszy z Polaków Paweł Wąsek zajmował 6 lokatę, którą utrzymał. Jest to najlepszy wynik w karierze zawodnika. Do serii finałowej zakwalifikował się również Aleksander Zniszczoł (113,5m) zajmując dwudziestą dziewiątą pozycję. Drugi skok wynoszący 123,5 m dał mu awans na dziewiętnaste miejsce. Pozostali Polacy zajęli następujące pozycje:
  • 31. miejsce Maciej Kot (114m)
  • 35. miejsce Stefan Hula (109,5m)
  • 42. miejsce Tomasz Pilch (97m)
  • 44. miejsce Jakub Wolny (94m)

Podium zawodów zdominowali Norwegowie. Trzecie z rzędu zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata odniósł lider cyklu Halvor Egner Granerud oddając skoki długości 135,5m i 124,5m. Ostatecznie drugie miejsce należało do Roberta Johanssona, który po pierwszej serii zajmował pierwszą lokatę. Na miejscu trzecim znalazł się Marius Lindvik. Halvor Egner Granerud (400pkt.) umocnił się na prowadzeniu w Pucharze Świata. Wyprzedza on drugiego Markusa Eisenbichlera (333pkt.) o aż 77pkt.

Robert Johansson, Halvor Egner Granerud, Marius Lindvik

Już za tydzień czekają nas Mistrzostwa Świata w Lotach w słoweńskiej Planicy. Zobaczymy którzy zawodnicy zdobędą medale. Dziękujemy za przeczytanie podsumowania i widzimy się w kolejnym! Zapraszamy również do innych naszych artykułów.