Podsumowanie weekendu w Villach FC (20-21.02.2021)

przez Stylowo z Telemarkiem

W ten weekend mieliśmy okazję śledzić przedostatni przystanek zmagań w Fis Cupie, który odbył się w małym miasteczku położonym na południu Austrii, w kraju związkowym Karyntia. Mowa tu o Villach, gdzie zawodnicy rywalizowali na Villacher Alpenarena (HS98). 


Villacher Alpenarena
 

W sobotę o godzinie 11:00 rozpoczął się oficjalny trening, na którego starcie stanęło zaledwie 43. skoczków z 8. krajów. Najlepszy wówczas okazał się reprezentant gospodarzy, Clemens Aigner, który uzyskał znakomitą odległość, aż 100 metrów! Tuż za Aignerem znalazł się jego kolega z kadry, Janni Reisenauer (96 m). Trzecie miejsce zajął zaś Julian Wienerroither (93.5 m). 

Chwile po zakończeniu treningu zawodnicy wzięli również udział w serii próbnej przed piątkowymi zawodami. Skoczkowie skakali z zarówno 7., jak i 8. belki startowej. Tym razem także Austriacy pokazali, iż są w bardzo dobrych  formach i zdominowali rywali. Pierwsze miejsce zajął Maximilian Ortner (96.5 m). Na drugim miejscu ex aequo znajdowali się: Mika Schwann (95.5 m) oraz Stefan Huber (95.5 m). Najlepszy z Polakow, Stanisław Ciszek (85.5 m), sklasyfikowany został na 18. pozycji. 

Konkurs wystartował o godzinie 12:15. Warunki panujące na skoczni umożliwiły sprawny przebieg rywalizacji. Po pierwszej serii nabliżej zdobycia złotego medalu byli dwaj zawodnicy, którzy razem znajdowali się na pierwszym miejscu, a byli to: Maximilian Ortner (99 m) oraz Francesco Mörth (99 m). Za nimi był Clemens Aigner, który uzyskał 96.5 metra. Zdecydowanie mozna stwierdzić, iż reprezentanci gospodarzy zdeklasowali pozostałych uczestników, ponieważ aż 8. Austriakow znajdowało się w pierwszej dziesiątce! Najlepszym zawodnikiem z Polski w tej serii okazał się Wiktor Pękała, który po skoku na odległość 86 metrów, zajmował 19. pozycję. 25. był Szymon Zapotoczny (86 m), 27. Stanisław Ciszek (86.5 m), 30. Karol Niemczyk (83 m) oraz 36. Krzysztof Kieta (83 m), który nie zakwalifikował się do serii finałowej.

Ostatecznie w zawodach triumfował Maximilian Ortner, który także w drugiej serii popisał się dobrym skokiem (95.5 m) i o zaledwie 0.5 punktu wyprzedził 2. Francesco Mörtha (95 m). Podium uzupełnił Stefan Huber, który oddał najdłuższy skok 2. serii, 97 metrów. Patrząc na wyniki zawodów, można zastanowić się, czy były to Mistrzostwa Austrii czy Fis Cup, gdyż aż 9. zawodników z Austrii znalazło się na 9. pierwszych miejscach! W konkursie nie zabrakło też dyskwalifikacji, którą otrzymał Rosjanin, Maksim Duka, a jej powodem były nieprzepisowe buty.

Miejsca Polaków w konkursie:

  • 23. Szymon Zapotoczny – 84.5 m
  • 25. Wiktor Pękala – 82.5 m
  • 26. Stanisław Ciszek – 83 m
  • 29. Karol Niemczyk – 83.5 m

 

Francesco Mörth (AUT), Maximilian Ortner (AUT), Stefan Huber (AUT)
 
W niedzielę czekała nas seria próbna, która rozpoczęła się zgodnie z planem, o godzinie 10:30. Przystąpiło do niej 46. skoczków, a tym najlepszym okazał się Austriak, Janni Reisenauer, który pofrunął na 94. metr. Drugie miejsce należało do Rosjanina, Aleksandra Bazhenova (92 m), natomiast trzecią pozycją dzieliło się dwóch Austriaków: Stefan Huber (91 m) i Maximilian Ortner (91 m). Najlepszym Polakiem był Wiktor Pękala, który uzyskał 85 metrów i tym samym serię próbną zakończył na 19. miejscu. 
 
Zawody rozpoczęły się o 11:15. Zawodnicy skakali z 8. platformy startowej. Tego weekendu szczęście nie opuszczało Maximiliana Ortnera (97.5 m), który również w sobotę był liderem. Zaledwie 1.8 punktu tracił do niego, sklasyfikowany na 2. miejscu Francesco Mörth (99.5 m). 3. miejsce zajmował Mika Schwann (94 m). Karol Niemczyk okazał się najlepszym z Polakow, gdyż skoczył na odległość 87 metrów i zajmował 24. lokatę. 30. po pierwszej serii był Szymon Zapotoczny (83.5 m). Do serii finałowej nie zdołali zakwalifikować się: 35. Wiktor Pękala (80.5 m), 38. Krzysztof Kieta (79 m), oraz 40. Stanisław Ciszek (77.5 m).

Po raz drugi w ciągu dwóch dni w Villach triumfował Maximilian Ortner (96.5 m). Drugie miejsce zajął Francesco Mörth (98 m). Brązowy medal zdobył Mika Schwann, który oddał dobry skok, na odległość 94 metrów. Najlepszy z polskich zawodników ukończył zawody na 24. miejscu, a był nim Karol Niemczyk (88 m). Oprócz Niemczyka w rundzie finałowej skok oddał Szymon Zapotoczny (77 m) i zajął przedostatnie miejsce. 
 
 

Francesco Mörth (AUT), Maximilian Ortner (AUT), Mika Schwann (AUT)
 
Dziękujemy za przeczytanie wpisu. Zapraszamy Was również na podsumowanie z finałowych zawodów rangi Fis Cup, które odbędą się już w przyszłym tygodniu (27-28.02.2021) w niemieckim Oberhofie. 
 
Dominika
Źródło informacji: własne
Zródło grafiki: skisprungschule.com, Instagram/maximilian_ortner, Instagram/skijumping_pics
 
 
 

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać