Pokal Argeta w Kranju: Fantastyczny występ Zupana, Herbstritt pokonuje Masle, Logar z triumfem u kobiet!

przez Zuzanna Karwacka

W środowe popołudnie na skoczni Bauhenk w Kranju odbyły się krajowe zawody w ramach cyklu Pokal Argeta. Początkowo konkursy te zaplanowane były do rozegrania w Ljubnie. Z powodu licznych powodzi na terenie Słowenii skocznia ta uległa jednak znacznemu zniszczeniu. Organizatorzy postanowili więc zmienić swój koncept. W rezultacie miały miejsce rywalizacje w siedmiu kategoriach męskich oraz żeńskich. Ze zwycięstwa mogli cieszyć się między innymi Ožbe Zupan, czy Lara Logar. Kto zajął miejsca obok nich? Jacy zawodnicy i zawodniczki również świętowali triumfy? Zapraszamy do dalszej części wpisu.

Ožbe Zupan, fot. Martyna Okrzesik

Ogólne informacje

Dyrektorem zawodów tym razem był Božidar Prevc. Skoki oceniała zaś piątka sędziów: Andrej Milinar, Anže Šinkovec, Matic Lotrič, Luka Osenk oraz Uroš Peklaj.

Rozmiar obiektu w Kranju umieszczony jest na 109 metrze, natomiast punkt K znajduje się 9 metrów przed nim. Koniec końców zapewnia to 1.8 punktu za każde uzyskane przez rywalizujących 100 centymetrów.

Bauhenk (HS109), fot. Maksim Bartolj

Skoczkowie do lat 16

W najmłodszej kategorii Panów zaprezentowało się 27 zawodników. Zaledwie trzech z nich urodziło się w 2009 roku, pozostali byli o rok starsi. Wszyscy jednak startowali z 12. belki.

Na półmetku rywalizacji prowadzenie objął Alexei Urevc. Uzyskał on bowiem 100 metrów. Za nim plasował się natomiast Jaka Kramer (100.5 m). Podium uzupełniał Erik Tomažič (94.5 m).

Alexei Urevc, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ TEŻ: PEŁNE WYNIKI PO PIERWSZEJ SERII

Ostatecznie zwycięstwo odniósł Alexei Urevc, który w serii finałowej dołożył 97.5 metra. Niewątpliwie w takim występie mogło pomóc mu doświadczenie z areny międzynarodowej, jakiego zaczął nabierać parę dni wcześniej podczas konkursów FIS Cup w Szczyrku. Srebrną lokatę utrzymał Jaka Kramer (93.5 m). Trzecia pozycja należała się Anze Breclowi (94, 91 m). Czołową piątkę uzupełnili Mai Zakelšek (91.5, 91.5 m) oraz Blaž Jurčič (93, 90.5 m).

Najwyżej sklasyfikowanym przedstawicielem lokalnego klubu SK Triglav Kranj był zaś Ožbej Šinkovec (84, 87 m). Zakończył on zawody na 8. miejscu.

Skoczkowie do lat 18

Tym razem w trakcie Pokal Argeta w Kranju udział wzięło 31 zawodników. Reprezentowali oni 14 różnych, lokalnych klubów, z których najwięcej przedstawicieli zgłosili gospodarze. Aż siedmiu skoczków należało do SK Triglav Kranj. Wszyscy ruszali z 12. poziomu belki, podobnie jak młodsi koledzy.

Po pierwszej serii na prowadzenie wyszedł sportowiec z SSK Velenje – Enej Faletič. Lądował on wszakże na 105 metrze. Pozwoliło mu to na wyprzedzenie Urbana Šimnica (103.5 m) o ponad 3 punkty. Trzecie miejsce zajmował wówczas Ažbe Remic (102 m).

Enej Faletič, fot. Zofia Hunkiewicz

ZOBACZ TEŻ: PEŁNE WYNIKI PO PIERWSZEJ SERII

Koniec końców Faletič nie oddał zasłużonego miejsca lidera, gdyż druga seria przyniosła mu skok na odległość 104 metrów. Po srebrną lokatę sięgnął Ažbe Remic (101 m). Podium uzupełniał zaś Aljaž Janhar (103.5, 101.5 m).

Niestety Urban Šimnic, który z dobrej strony pokazał się w pierwszej części, po finale na 92.5 metra zakończył zawody jako ósmy.

Dyskwalifikację za podczas drugiej partii otrzymał Jaša Juršič, który po pierwszym skoku na 98 metr zajmował 9. pozycję.

ZOBACZ TEŻ: PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Warto jednak zaznaczyć, że w tej kategorii wiekowej wszyscy zawodnicy, którzy mieli okazję zaprezentować się szerszej publiczności w Szczyrku zakończyli zmagania w pierwszej dziesiątce. Byli to mianowicie: Enej Faletič, Anej Razpotnik, Urban Šimnic oraz Andraž Vereš.

ZOBACZ TEŻ: FIS CUP W SZCZYRKU: BACHLINGER WYGRYWA I ZOSTAJE LIDEREM!

Skoczkowie do lat 20

Na skoczni podczas Pokal Argeta w Kranju pojawiło się 23 skoczków z roczników 2004 oraz 2005. Start odbywał się z 10. stopnia.

Po pierwszej części na prowadzenie wysunęło się dwóch zawodników: Teodor Igor Herbstritt oraz Matic Jereb. Zawodnik SSK Ihan lądował w swojej próbie na 97.5 metra. Bliźniaczą odległość uzyskał drugi z nich. Zaledwie 0.4 punktu tracił do nich znany większej ilości kibiców skoków – Rok Masle (97 m).

Teodor Herbstritt, fot. Dominika Śmiech

ZOBACZ TEŻ: PEŁNE WYNIKI PO PIERWSZEJ SERII

Ostatecznie Herbstritt sprawił niespodziankę tym , którzy w tym zestawieniu pewnie wytypowaliby Masle (103.5 m) na zwycięzcę. Młody Słoweniec uzyskał bowiem w finale 105.5 metra, co pozwoliło mu na pokonanie drugiego wspomnianego o 3 punkty. Brąz wywalczył Matic Jereb (104 m).

Seniorzy

Kategoria ta zazwyczaj cieszy się najmniejszą p0opularnością. Udział tym razem wzięło zaledwie 6 sportowców. Połowa z nich reprezentowała klub SSK Ilirija. W pierwszej serii ruszali oni z 10. belki, natomiast w drugiej z 14.

Na półmetku tego konkursu Pokal Argeta w Kranju dość pewne prowadzenie objął Ožbe Zupan. Przedstawiciel NSK Trzic uzyskał 101.5 m przy 54 punktach za styl. Za jego plecami plasował się rzadko widywany Gorazd Završnik (98 m)). Czołową trójkę uzupełnił zaś Timotej Jeglič (97 m).

ZOBACZ TEŻ: PEŁNE WYNIKI PO PIERWSZEJ SERII

Ožbe Zupan, fot. Zuzanna Karwacka

Zwycięstwo bez cienia wątpliwości skokiem na 104.5 metra przypieczętował Ožbe Zupan. 16.4 oczka za nim znalazł się zaś Timotej Jeglič (103.5 m). Na trzecią lokatę wskoczył Urh Rošar (85.5, 93.5 m)

Sytuacja taka miała miejsce, gdyż dyskwalifikację w drugiej serii otrzymał Gorazd Završnik.

ZOBACZ TEŻ: PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Skoczkinie do lat 16

W najmłodszej kategorii Pań zaprezentowało się ich 6. Każda z nich odpychała się od belek z numerem 16. oraz 20. Wszystkie reprezentowały różne kluby sportowe.

Zwycięstwo odniosła Živa Andrič, która pokazała dwa solidne skoki na 93.5 oraz 97.5 metra. Tym samym przedstawicielka SSK Menges pokonała Tinę Erzar (89, 98.5 m). Następne zawodniczki od dwóch pierwszych dzieliła przepaść punktowa, bowiem trzecia Izadora Kopač (88, 80.5 m) straciła aż 58.2 oczka do Erzar.

Skoczkinie do lat 18

Tutaj obsada Pokal Argeta w Kranu była nieco bogatsza, bowiem konkurs ten liczył 10 zawodniczek z 6 klubów.

Bez większego zaskoczenia zwycięstwo mogła tym razem świętować Katarina Pirnovar. Skoczkini SK Zagorje uzyskiwała bowiem dwukrotnie najlepsze wyniki – 85.5 oraz 100.5 metra. Warto zaznaczyć, że jej drugą próbę oceniono na 55 punktów, co zdecydowanie wyróżniło ją na tle rywalek. Mianowicie drugim wynikiem za styl (51 pkt) mogła popisać się zdobywczyni drugiej lokaty Urša Vidmar (80.5, 94 m). Ex aequo na tej pozycji uplasowała się ponadto Lucija Jurgec (82.5, 92 m).

Czołową piątkę uzupełniły: Teja Pavec (80.5, 90 m) oraz Maja Kovačič (78, 87 m).

Znaczne różnice odległościowe między pierwszymi, a drugimi próbami zawodniczek mogły wynikać z tego, jak zmieniała się pozycja belki. Początkowo plasowała się ona na 16. stopniu, a następnie powędrowała o 4 poziomy w górę.

Seniorki

Tutaj zawodniczki w liczbie siedem miały okazję startować z 14. oraz 18. najazdu. Różnica ta, podobnie jak u młodszych, ponownie odbiła się na znacznej poprawie odległości.

Triumfowała Lara Logar. Która podczas tych zmagań Pokal Argeta w Kranju uzyskiwała 88 oraz 98 metrów. Takie próby umożliwiły jej pokonanie Sophie Sorschag (88, 96 m), która według informacji w mediach już za miesiąc będzie mogła zaprezentować się z barwami Kosowa. Trzecią najlepszą okazała się zaś Tinkara Komar (80, 88.5 m).

Niestety podczas pierwszego skoku doszło do upadku Nejki Repinc Zupančič Miało to miejsce po jej lądowaniu na 75 metrze.

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – Twitter,  Instagram i Facebook.

0 komentarzy
4

Może ci się spodobać